Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Recenzija Marine Mađarević

Jasen Boko, Na Putu svile: Kako nam je lagao Marko Polo

  Marina Mađarević           03.07.2024.         2194 pogleda
Jasen Boko, Na Putu svile: Kako nam je lagao Marko Polo

Književniku Marku Twainu pripisuje se citat: „Putovanje je kobno za predrasude, fanatizam i uskogrudnost.“ Vjerujem da bi se s istim mogao složiti Jasen Boko, autor putopisne knjige „Na Putu svile: Kako nam je lagao Marko Polo“.

Drugo, izmijenjeno i dopunjeno izdanje knjige objavljeno je u veljači ove godine u izdavačkoj kući Profil, u kojoj je objavljeno i prvo izdanje, ali znatno ranije, u rujnu 2009. godine. Tekst prati autorovo osamdesetodnevno putovanje Putom svile ostvareno 2008. godine potkrijepljeno i fotografskim zapisima. Mjesta sačuvana u riječima autor je posjetio lokalnim prijevozima čime se duh prostora zapravo mogao usvojiti znatno autentičnije, s osobitim naglaskom na društveni aspekt putopisa. Dakako, cjelokupni aktualni doživljaj spaja i s povijesnim informacijama praćenima riječima Marka Pola.

Svoje izvješće s putovanja života autor iznosi kao detaljno istraženo svjedočanstvo o životu malih ljudi (stoga ne čude česti dijaloški zapisi, gotovo pa dramaturške minijature izvedene uz pomoć zanimljivih lokalaca), ekonomskim (ne)prilikama pojedinih zemalja, međuljudskim odnosima u kojima se često brišu nacionalne, vjerske i druge granice. Boko se ne libi poetičnosti legendi i opisa te romantičnih prikaza krajeva i ljudi, kao ni subjektivnosti i općeljudske ranjivosti u kojoj iskazuje svoju zbunjenost, strahove i nedoumice. Osim toga, u više navrata dokazuje i da je izuzetno duhovit čovjek. Osobito su mi simpatične dogodovštine s univerzalnim pićem svijeta koje povezuje ljude čak i u najzabačenijim krajevima: „On je na engleskom znao reći Coca-Cola, ja na ujgurskom to isto.“

Put svile je, osim povijesne važnosti, u Bokovoj knjizi osvojio i mjesto podrške za sve one koji se ne usuđuju krenuti, čineći to kroz autorove riječi, ali i kroz simboliku dudova svilca („Ne pišu dakle povijest isključivo pobjednici. U posljednjih je pet milenija zadnji luzer, koji strada prije nego se i formira u leptira, a mi ga častimo banalnim imenom dudova svilca, ispisao mnoge bitne povijesne stranice. Slava mu!“).

Iako su današnjicom zavladali putopisni blogovi, vlogovi i društvene mreže na kojima se predstavljaju fotografije i zapisi o putovanjima, a tako i stječu instant-pratitelji, ipak raduje što je važnost pisane riječi zadržala svoj dostojanstveni položaj. Putovanje je daleko veće i vrjednije od fotografije začete radi objave s kodom popusta na proizvod; putovanje je priča, jedinstveni jezik i misao; putovanje je obuhvaćanje vremena u čaši riječi, nešto što okuplja sva osjetila i, loveći ih u mrežu kognitivnoga, spaja njihove niti kako bi se prenosile dalje, dozivale neke druge osobe na putovanje, pisanje, pripovijedanje. Marko Polo bio je ta pripovjedačka smjernica Jasenu Boku, a Boko je danas svima nama.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Recenzija Marine Mađarević



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.