„Žrtve malobrojnih spašavaju mnoge." Ne mogu se sjetiti gdje sam prije nekoliko dana čuo ovu izreku, i to je sada nevažno. Važno je da sam ju čuo vozeći novi trkaći bicikl virovitičkom obilaznicom koja je blizu moga mjesta, Korije. Bez namjere i cilja krenuo sam prema „šećerani". Cesta je bila potpuno prazna, zvuk automobila čuo se tek kilometrima dalje. Okolna polja su bila pusta i suha. Umjesto blago zelenog kukuruza sada je tamo bio suhi, smeđe-žuti kukuruz u kojemu je sve „kuhalo" pod ovoljetnim užeglim suncem. Blizu toga kukuruza na samome zavoju uz cestu zamijetio sam omanji crni križ koji je bio preko kanala na „ničijoj zemlji". Nazvao sam to mjesto „ničijom zemljom" jer je bilo obraslo polusuhom visokom travom. Gotovo usred polja. Ondje sam se zaustavio. Pustio sam nogar, odložio bicikl u stranu i pošao prema tamo. Kako bi se moglo doći do križa, vidjelo se da je netko nedavno postavio stari pružni prag. Križ je bio ograđen sa četiri bijela metalna stupića oko kojih je bila omotana deblja trobojnica. Na križu sam uočio tekst: „SPOMEN VIROVITIČKIM ORUŽNICIMA". Dolje je pisao kako su žrtve partizanskoga zauzimanja Virovitice tijekom listopada '44. Tog teksta se ne sjećam. Nakon što sam tekst pročitao pogledao sam u daljinu. Sjetio sam se kako je taj dan bio Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima te dan kada sam napravio Facebook stranicu „Hrvatska povijest" koju već godinu dana vodim. Negdje u gradu sam vidio i plavi plakat koji poziva na obilježavanje toga dana u Mrtvome Jarku gdje su također pokopane žrtve kao i kod mjesta gdje sam se tada nalazio.
Brzo sam se vratio doma i odmah „zaguglao" kako bih pronašao barem neki podatak o mjestu na kojemu sam bio. I nešto sam pronašao! Bio je to tekst moga imenjaka gospodina Ljubičića. Prvo sam mislio: „Slučajnost ili?" No, brzo mi je ta misao pobjegla i usredotočio sam se na tekst. U njemu je između ostaloga pisalo sljedeće:
„Prema svjedočanstvu Jele Kovačić iz Korije na ovom mjestu su zakopane 24 žandara (oružnika). Ona je tada bila dijete, a sjeća se da je masovna grobnica izgledala kao trap po kojoj su djeca čeprkala štapovima. Točan broj i imena žrtava tek treba utvrditi."
Sada već pokojna gospođa Kovačić mi je svjedočila o žrtvama koje je iz logora spasila naša sumještanka Mara Matočec, ali o ovome se ne sjećam da mi je išta spomenula. Možda se nije niti sjetila. Dalje je pisao:
1. BILIČIĆ JOSIP, r. 1904. godine u Malinu, općina Brod na Savi. Oružnik. Partizani ga ubili 5. listopada 1944. godine kod Korije gdje su ga i zakopali. Posmrtni ostaci otkopani i sahranjeni na virovitičkom groblju 17. listopada iste godine.
2. CIMADONI ANDRIJA r. 1902. godine u Mihovljanima, u Bosni. Oružnik. Nađen mrtav u polju kod Korije, gdje je i zakopan. Ubijen 5. listopada 1944. godine.
3. CRNKOVIĆ IVAN, r. 1909. godine u Prvči, Nova Gradiška. Oružnik. Nađen mrtav kod Korije. Ubijen 5. listopada 1944. godine.
4. GJEREK MARIJAN, r. 1906. godine u Viru, općina Posušje Oružnički narednik. Poginuo 5. listopada 1944. godine u Virovitici.
5. IVEZIĆ FILIP, r. 1908. godine u Donjem Lapcu. Oružnički narednik. Poginuo u Virovitici 5. listopada 1944. godine.
6. JURAČ MATO, r. 1897. godine u Ložištu na otoku Braču Oružnički narednik. Poginuo 5. listopada 1944. godine u Virovitici.
7. JURKOVIĆ NIKOLA r. 1919. godine u Kujniku, župa Oriovac. Oružnik. Ubijen 5. listopada 1944. godine. Pronađen zakopan u polju između Virovitice i Korije.
8. KOPČIĆ MATO, r. 1908. godine u Podgizadju, župa Nijemci. Oružnik. Partizani ga ubili kod Korije 5. listopada 1944. godine.
9. LOZINJAK MIJO, r. 1917. godine u Kujniku, župa Oriovac. Oružnik. Ubijen 5. listopada 1944. godine. Pronađen mrtav kod Korije gdje je bio i zakopan.
10.MOFERDINI MARKO, r. 1914. godine u Istri. Oružnik. Poginuo 5. listopada 1944. godine u Virovitici.
11.PANDURIĆ ANTUN, r. 1917. godine u Viljevcu, župa Moslavina. Oružnik. Ubijen 5. listopada 1944. godine. Nađen mrtav kod Korije. Sahranjen u Virovitici.
12.POPKOV ARSENIJA r. 1909. godine u Virovitici. Pravoslavac. Oružnički narednik. Poginuo 5. listopada 1944. godine.
13.REVES FRANJO, r. 1900. godine u Podravskoj Slatini. Oružnik. Nanen mrtav kod Korije 5. listopada 1944. godine, gdje je bio i pokopan.
14.STARČEVIĆ FERDO, r. 1911. godine u Malinu, Brod na Savi. Oružnik. Nađen mrtav kod Korije 5 listopada 1944. godine. Sahranjen u Virovitici.
15. ŠLOPAR AUGUST, r. 1907. godine u Miholjanima. Oružnički narednik. Ubijen nakon predaje partizanima 5. listopada 1944. godine.
Različiti uznositi govori o pravednoj državi i pravednosti iz perspektive hrvatskih žrtava, iz iskustva prešućivanja i omalovažavanja, izgledaju smiješno oholi i neiskreni. Može li se od naroda koji nije u stanju niti svoje žrtve pokopati očekivati da će izgraditi vlastitu državu blagostanja? Prije bi se moglo reći da narod koji nije u stanju vlastite žrtve pokopati nema budućnosti.
Nakon ovoga teksta posebno sam se zamislio. Upitao sam se zašto je ovo mjesto zaboravljeno? Zašto se ondje nalazi tek križić koji je uočljiv pažljivim fokusiranjem vozača (ili bolje suvozača) koji voze obilaznicom? Nigdje u vijestima nisam pročitao da je tijekom obilježavanja Dana žrtava totalitarnih i autoritarnih režima odana počast. Žrtva - bila ona dio pobjedničke sile ili gubitničke - jednako je vrijedna kao i svaka druga. Malo je toga gorče od osjećaja gorčine. Čovjeku vlastiti otrov šteti puno više nego njegovoj žrtvi. Trebalo bi konačno zatvoriti stranice Drugoga svjetskog rata i odložiti ih u policu povijesti koje će proučavati razumni ljudi - oni koji neće osuđivati ili veličati određenu struju, nego već oni koji će se pokloniti njihovim žrtvama.
Ovdje se ne živi samo
da bi se živjelo.
Ovdje se ne živi samo
da bi se umro.
Ovdje se i umire
da bi se živjelo.
(Mak Dizdar)
KOMENTIRAJTE I IZABERITE TEMU VIROVITIČKE POVJESTICE!
Ako želite saznati nešto više o virovitičkoj povijesti, nekom detalju, događaju ili osobama iz bilo kojega doba, svoju želju možete ostaviti u komentaru ili napisati mail na sljedeću adresu: vlatko.smiljanic@gmail.com.
Digitalizirana biografija o Mari Matočec autora Vlatka Smiljanića od sada je svima dostupna za čitanje na sljedećoj poveznicihttp://issuu.com/smiljanicvlatko/docs/mara-matocec-biografija?mode=window&backgroundColor#222222