VIROVITICA - U okviru «Virovitičkih dana okoliša», manifestacije koju tradicionalno, u povodu Svjetskog dana čovjekove okoline, organizira Ekološko društvo Virovitica, održana je javna tribina o lokaciji budućeg regionalnog Centra za gospodarenje otpadom Virovitičko-podravske županije. Iako je prostornim planom Virovitice i Virovitičko-podravske županije kao mjesto gradnje već definirano virovitičko prigradsko naselje Jasenaš, a u Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za taj projekt izdvojeno 6 milijuna kuna, koplja oko lokacije se još uvijek žestoko ukrštavaju. S jedne strane je lokalna vlast koja ima podršku mjerodavnih institucija, a s druge mještani Jasenaša, Ekološka udruga Jasen, nekoliko pojedinaca i dvije stranke - SDP i HSPD.
Ekološko društvo koje već dvadeset godina, više ili manje uspješno, predstavlja korektiv virovitičkih ekoloških (ne)prilika nema stava o ovom pitanju. «Stanovnici Jasenaša nam prigovaraju da ne činimo ništa da spriječimo gradnju Centra za gospodarenje otpadom. Organizirali smo ovu javnu tribinu kako bi svatko rekao što želi, a mi ćemo poštivati mišljenje struke», rekla je u uvodu članica Ekološkog društva, Katica Kovačević.
Jedan od najžešćih protivnika lokacije u Jasenašu, član Ekološkog društva i predsjednik HSPD-a, mr Siniša Prpić, istako je kako nema logike graditi Centar za gospodarenje otpadom uz zaštićeni krajolik, na vodotocima i izvorima pitke vode, na nadmorskoj visini od 250 metara i tektonskom području kojem prijete potresi do 7 stupnjeva Merkalijeve ljestvice. «Riječ o šumskoj površini od 20 hektara na kojem treba porušiti najmanje 4 do 5 tisuća stabala u srednjedobnoj starosti», samo je jedan od argumenata mr Prpića.
Vesna Hercigonja iz udruge «Jasen» predložila da je da se stručne studije, prije konačnog odabira naprave za najmanje dvije lokacije kako bi se mogućnost pogreške sve na minimum. Pročelnik Ureda za europske integracije Virovitičko-podravske županije mr Anton Mihoković naglasio je kako izrada studija o utjecaju na okoliš i idejnih projekata te na kraju gradnja takvih centara mora zadovoljiti vrlo zahtjevne standarde Europske unije. «To rede neovisna i verificirana tijela koja ne podliježu nikakvim političkim ili drugim pritiscima i čiji se rezultati uvažavaju. Proces od ideje do realizacije traje deset godina, a dokumentacija na kraju može pokazati da lokacija ne zadovoljava uvjetima», kazao je mr Mihoković.
On je naglasio da se nove tehnologije zbrinjavanja i gospodarenje otpada stalno usavršavaju tako da je emisija štetnih tvari u atmosferu svedena na zanemariv postotak. «Jedno istraživanje je pokazalo da više negativnih emisija u atmosferu daje gospodarstvo koje ima tor s dvadesetak svinja nego jedan takav centar za gospodarenje otpadom», objasnio je Mihoković.
Direktor Flore i Centra za gospodarenje otpadom, Željko Iharoš, ponovio je da su prve analize pokazale da je Jasenaš najprihvatljivija lokacija, ali da će se konačna odluka donijeti nakon detaljnih istraživanja. Uz povoljnu lokaciji nekoliko je razloga zašto se gradnja predlaže u okolice Virovitice. «Vrijednost investicije je 20 milijuna eura, a takva ulaganja u Virovitici još nisu zabilježena. Otvorit će se najmanje 50 novih radnih mjesta, a cijena zbrinjavanja otpada po kućanstvu biti će desetak puta manja nego da otpad vozimo stotinjak kilometara dalje», rekao je Iharoš.
Prpić, međutim, ustraje na tome da se ponovno razmotri lokacija Dabovice kraj Suhopolja ili neko sasvim drugo područje, primjerice, nekadašnji vojno gospodarstvo Šištat kraj Virovitice te da o svemu, na kraju, odluče građani - referendumom.