Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Fra Ma Fu

Saša Leković: Nepristajanje na senzacionalizam stvar je samopoštovanja svakog novinara i poštovanja profesije

  Sandra Pocrnić Mlakar           07.09.2016.         1926 pogleda
Saša Leković: Nepristajanje na senzacionalizam stvar je samopoštovanja svakog novinara i poštovanja profesije

U okviru Fra Ma Fu festivala Hrvatsko novinarsko društvo organizira radionice reportaže za mlade novinare, a Viroviticu će prvi put posjetiti i poznati 'feralovci' Predrag Lucić i Boris Dežulović. Dežulović će predstaviti svoju knjigu „Razgovori sa Smojom“ i na taj način Fra Ma Fu festival podsjeća na lik i djelo još jednog velikog novinara i književnika, na Miljenka Smoju. Nakon predstavljanja knjige, Lucić i Dežulović priredit će u kafiću Boom svoje „Melodije…“, kabaretski program kojim su u desetak godina, koliko ga izvode, obišli cijelu Hrvatsku.

Zamolili smo Sašu Lekovića, predsjednika Hrvatskog novinarskog društva, da u povodu Fra Ma Fu festivala prokomentira status satire u hrvatskom medijskom prostoru te suradnju HND-a s Gradom Virovitica i virovitičkom županijom. Ove godine još je jedan važan povod za posjet Saše Lekovića Virovitici, a to je otvaranje izložbe ratne fotografije Tonija Hnojčika, s kojim je upravo Leković bio na ratištima kao ratni reporter. Izložba će nakon Fra Ma Fu festivala postati dio Stalnog postava Domovinskog rata u Gradskom muzeju Virovitica.

* Jeste li zadovoljni programom ovogodišnjeg Fra Ma Fu festivala? Koliko su danas aktualne teme vezane uz Fra Ma Fua kao što su strip, mladi novinari i reportersko umijeće?

- Planirani program drugog Fra-Ma-Fu festivala je bogat i kvalitetan. Iako je prošle godine ovaj festival pokrenut s namjerom da postane tradicionalan te da se sve više širi, i sadržajno, brojem sudionika i posjetitelja, moram priznati da nisam očekivao da će već u drugoj godini toliko napredovati. Za to svakako najviše treba zahvaliti kolegi Goranu Gazdeku i njegovoj ekipi koja je najzaslužnija što je festival uopće ustanovljen, ali i Gradu Virovitici i lokalnoj turističkoj zajednici koji su mnogo pomogli već prošle godine, a ovaj puta su uložili još više i novca i truda. Siguran sam da će se to već ove godine vidljivo vratiti Virovitičanima jer Fra-Ma-Fu festival ima i značajan turistički potencijal. Nama u HND-u zadovoljstvo je sudjelovati i voljeli bismo kada bismo bar približno dobru suradnju imali i s drugim gradovima u Hrvatskoj.Strip, mladi novinari, reportersko umijeće… uvijek su aktualni ako ozbiljno razmišljamo o reportaži. Nažalost, u Hrvatskoj je reportaža gotovo izumrli žanr pa je posebno važno što će ove godine kao dio Fra-a-Fu festivala biti organizirana i radionica reportaže za mlade novinare i studente novinarstva.

* Što Fra Ma Fu festival znači za HND i novinare? Koju novu kvalitetu nose programi i neformalni razgovori na Fra Ma Fu festivalu u usporedbi s tribinama i redovitim okupljanjima zborova novinara?

- Prije svega Fra-Ma-Fu festival važan je kao podsjećanje na Franju Fuisa, legendarnog virovitičkog reportera koji je nezaobilazan kao jedan od najvažnijih ranih autora i promotora reportaže u Hrvatskoj, ali i kao pokušaj da se reportaži vrati važnost koja joj pripada. Višednevni pomno odabran program fokusiran na razne aspekte reportaže uz mogućnost druženja novinara sasvim sigurno pruža mnogo više prilika za učenje, razmjenu informacija i praktični rad na reportažama.   

- Na Fra Ma Fu festivalu otvara se izložba ratne fotografije Tonija Hnojčika, čijem ste stvaranju osobno svjedočili jer ste s Hnojčikom bili kao novinar na terenu. Kako se generacija ratnih reportera snašla u mirnodopskim uvjetima? Znamo li više cijeniti mir nakon što smo prošli kroz rat?

-Kolega Hnojčik i ja radili smo kao reporterski tim više od 20 godina, uključujući i vrijeme Domovinskog rata. Možda sam zbog toga pomalo subjektivan, ali smatram da su fotografije Tonija Hnojčika u samom vrhu ratne fotoreportaže. U to će se uvjeriti svatko tko pogleda tu izložbu. Općenito, svaki normalan čovjek još više cijeni mir nakon što proživi rat. Ratni reporteri su posebna kategorija jer sami sebe izlažu pogibelji iako ne moraju i prolaze često strahote koje prolaze i vojnici, ali su bez oružja kojim bi se branili. Mnogi ratni reporteri imaju PTSP, ali to nažalost, kod nas nije prepoznato kao problem.

* Tema okruglog stola su mladi novinari, jer je i Fra Ma Fu bio mladi novinar, iako je djelo koje je ostavio iza sebe monumentalno. Gdje mladi novinari danas mogu iskušavati svoje talente? Koji veliki medijski sustavi omogućuju razvoj mladim novinarima? Mogu li mediji biti škole novinarstva ako su usmjereni samo na profit i komercijalne sadržaje?

- „Srednjostrujaški“ mediji su sve manje“škole novinarstva“. Zbog toga su važne inicijative poput Fra-Ma-Fu festivala da ukažu na važnost stalnog učenja i usavršavanja kroz međusobnu komunikaciju zainteresiranih novinara. Uostalom, klasična medijska struktura više nije dominantna. Tehnološki napredak donio je nove mogućnosti novinarskog djelovanja, ali to pretpostavlja i neprekidno učenje i suradnju.

* Dolazak Predraga Lucića i Borisa Dežulovića u Viroviticu na Fra Ma Fu festival prilika je da se progovori o satiri u novinarstvu danas. Je li u današnjem medijskom prostoru jasna razlika između satire i informacije? Tko je odgovorniji za vjerodostojnost informacije - medij ili novinar?

- Stvarnost je takva da ponekad niste sigurni je li neka informacija koja je do vas došla ozbiljna informacija ili satira. Kako god, satira je potrebna i u svakom demokratskom društvu poželjna. Kolege Lucić i Dežulović su sjajni satiričari, ali i autori mnogih odličnih reportaža i zadovoljstvo je imati ih u programu Fra-Ma-Fu festivala. A ako govorimo o odgovornosti za vjerodostojnost informacije svakako je svaki novinar moralno i profesionalno odgovoran za sve što potpiše. Točno je da urednici ponekad znaju senzacionalistički i na druge načine neprofesionalno intervenirati u novinarski rad. No, ne pristajati na takvu poziciju stvar je samopoštovanja svakog novinara a ujedno i poštovanja novinarske profesije.

 

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Fra Ma Fu



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.