Bilogorsko-podravski ipsilon ili autoceste A12 i A13 od Vrbovca do Bjelovara i Koprivnice u zajedničkoj vrijednosti od čak dvije milijarde i 317 milijuna kuna sa PDV-om jedan je od najmisterioznijih, najtajnijih i po mnogima - najskandaloznijih ugovora koji je potpisala Uprava HAC-a u vrijeme Sanaderove vladavine.
Ugovor potpisan u travnju 2009. godine, i svečano otvaranje radova 27. travnja iste godine samo po sebi je skandalozno - upozoravaju mnogi navodeći samo neke 'sitnice', primjerice ugovor držan u tajnosti potpisan je bez prethodno izdanih građevinskih dozvola, definirane trase autoceste i glavnog izvedbenog projekta. Osim toga, radove na tom ipsilonu svečano su otvorili Sanader, Kalmeta i ostali na neotkupljenoj parceli u Gradecu koju su iznajmili od vlasnice. Naravno, nakon otvaranja radova bageri su otišli, radovi su stali, dvadeset dana poslije održani su lokalni izbori, Sanader je ubrzo nakon njih dao ostavku, a nitko dosad nije istražio odgovornost za netransparentno i neodgovorno razbacivanje državnim milijardama za sumnjive i teško ostvarive projekte u cestogradnji.
Oni rijetki znatiželjnici koriste obljetnice za propitivanje tog ugovora. Tako se, primjerice, Zvonimir Mršić, SDP-ov saborski zastupnik i gradonačelnik Koprivnice prošlog vikenda pohvalio da je napokon vidio sporni ugovor te da je vidio više razloga zašto se on držao u tajnosti sa službenim objašnjenjem ili pravdanjem - to je poslovna tajna.
- Tražio sam od vladajućih, konkretnije od resornog ministra Kalmete, u tri navrata da javnosti predstave ugovore za taj bilogorsko-podravski ipsilon. Bio sam odbijen, navodeći da je to poslovna tajna iako su izvođači s HAC-om potpisali ugovor nakon javnog natječaja - što znači da bi bilo transparentno i u skladu sa propisima vidjeti gdje se troši državni novac - poručio je Mršić. Koprivnički gradonačelnik, valjda kao dokaz uvida u tajnovite, sporne i dosad neobjavljene dokumente o ipsilonu, naveo je da je 'češljajući' dokumente vidio da će izvođači radova za investitora (HAC) kupiti četiri vozila za nadzor nad gradilištem - dva za dionicu za Bjelovar, dva za Koprivnicu.
Ocvali maslačak
To baš, i nije točno. Naime, prema ugovoru i detaljima troškovnika koje portal Dnevno.hr ekskluzivno objavljuje, radi se o čak osam automobila koje izvođači radova trebaju, osim osiguranja 'uredskog prostora od 120 četvornih metara' kupiti za investitora (HAC) - četiri terenca i četiri osobna vozila s točnom specifikacijom - 'terensko vozilo s dizel motorom snage 130 kw ili više, te osovinskog razmaka od 2560 milimetara ili više', a osim toga i 'osobno vozilo s dizel motorom snage 103 kw ili više te osovinskog razmaka od 2709 milimetara ili više'. Dakle, njih osam koje su se izabrani izvođači - konkretnije - njih četiri - Hidroelektra-Niskogradnja, Strabag, Konstruktor Inženjering i Zagorje Tehnobeton naveli u ponudi. Zanimljivo je da cinici u točnoj specifikaciji terenca i osobnog vozila prepoznaju VW Touareg i Passat ili Audi A6, a zanimljivo je i da za istu stavku ta četiri izvođača traže i različite iznose od 350.000 kuna do 1.424.000 kuna. Dovoljno za propitivanje zakonitosti tog ugovora, poručuju upućeni tvrdeći da je ipak samo zabava za javnost i eventualno nekog istražitelja.
No, što je mnogo važnije, poručuju oni, sadržaj je ugovora HAC-a i izvođača Strabaga, Viadukta, Skladgradnje-Grup (opet), Konstruktor-Inženjeringa, Hidroelektre Niskogradnje, Osijek-Koteksa i poslovne udruge (Zagorje - Tehnobetona, Cesta Varaždin i Switelskyog) kojima se ugovorno obvezuje krajnji rok za dovršetak radova - ovisno o vrsti radova 18 do 22 mjeseca. Ili, vjerojatno, slijede penali na račun poreznih obveznika. No, tko zna kada su počeli radovi jer od potpisivanja sporazuma - ugovora 29. travnja 2009. (dva dana nakon svečanog otvaranja radova), gotovo ništa nije učinjeno. Tek se sada, stidljivo i opet u izbornoj godini, opet najavljuje nastavak radova u vrijednosti od kojih tristotinjak milijuna. Tim tempom zacrtani ipsilon, završio bi se za sedam godina, tvrde optimisti ili kako bi rekao Mršić još prošle godine dvojeći o radovima.
- Dobro je utabana ova trava. A ni mještani se ne žale na buku bagera i drugih strojeva, tako da radovi koji su navodno počeli dobro napreduju - rekao je Mršić dodavši tada da će se nečiji san o autocesti raspršiti kao ocvali maslačak. Pretpostavljamo - Kalmetin. (Izvor Dnevno.hr)