Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Gospodarstvo

Pitomačke gladiole za nizozemsko tržište

  gg           13.09.2005.         11413 pogleda
Pitomačke gladiole za nizozemsko tržište

PITOMAČA, 13. rujan – Zagrebački «Agrokor», odnosno «Konzum – proizvodnja cvijeća» otvorio je u Pitomači, u svibnju ove godine pogon za proizvodnju gladiola, ljiljana i tulipani. Žuti, ljubičasti, bijeli i crveni cvjetovi na poljima uz Podravsku magistralu, između kukuruza, duhana i paprike nikoga ne ostavljaju ravnodušnim – nova kultura u Podravini već četiri mjeseca plijeni pažnju lokalnog stanovništva i vozača.

Gladiola, ukrasna biljka iz porodice perunika, uzgaja se u Pitomači na deset hektara, a ljiljani i tulipani na pet. «Uglavnom proizvodimo lukovicu za cvjećare koji su specijalizirani samo za proizvodnju cvijeta gladiole, a proizvodimo i cvijeće koje izravno plasiramo na tržište», kaže Zvonko Grudić, direktor proizvodnje cvijeća u «Konzumu».

U Pitomači je moguće proizvesti i do pet milijuna komada cvijeća. Uglavnom se radi za domaće tržište, a «Konzum» je prvi put ove godine gladiole, i to ove pitomačke, izvezao u Nizozemsku.

Na proizvodnji gladiola trenutno radi sedam zaposlenih, a u planu je povećavanje površina, širenje proizvodnje i povećanje broja zaposlenih.

«Da bi se gladiola uzgojila potrebno je beskrajno puno ljudskog rada jer je biljaka osjetljiva pa je potrebno puno raditi na zaštiti», kaže Grudić naglašavajući kako je, unatoč kišnoj godini, proizvodnja nije podbacila.

«Dobro smo riješili sistem navodnjavanja tako da gladiole u svakom trenutku mogu dobiti onoliko vode koliko im treba. Zato nam više odgovaraju sušne godine jer su u protivnom mogućnosti za bolesti su velike».

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Gospodarstvo



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.