Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Ekologija

Konačno prijave zbog iskapanja šljunka na Dravi

  T-porta           29.12.2010.         4426 pogleda
Konačno prijave zbog iskapanja šljunka na Dravi

Inspekcije Ministarstva kulture i Hrvatskih voda Državnom odvjetništvu i Državnom inspektoratu prijavile su nezakonito iskapanje šljunka na Dravi kod Pitomače, a lokaciju u blizini zaštićenog Jelkuša posjetila je i državna vodopravna inspekcija. Zaštićen kao značajni krajobraz i dio Nacionalne ekološke mreže, Jelkuš je stanište brojnih vrsta životinja, ali njegov šljunčani sprud Hrvatske vode namjeravaju iskopati.  Ekološke nevladine organizacije kopanje spruda povezuju s ilegalnim šljunčarenjem u blizini. Udruga za promicanje znanosti Baobab, Dravska liga i Zelena akcija podnijele su zato prijave inspekcijama protiv dvije tvrtke.

Nakon toga, 24. studenog, vodopravna inspekcija Ministarstva regionalnog razvoj, šumarstva i vodnog gospodarstva na lokaciji tvrtke Dravski put uz tu rijeku uočila je 'veći deponij šljunčanog materijala s otprilike 15.000 do 17.000 prostornih metara', a na mjestu tvrtke Silađić od 1.500 do 1.700 prostornih metara šljunka.  Vlasnici tvrtki inspektoru su rekli da su hrpe šljunka nastale u vrijeme prije stupanja na snagu novog Zakona o vodama i na temelju valjanih ugovora s tvrtkom Vodogradnja Varaždin d. d.
Osim toga, vodopravni inspektor naredio je Hrvatskim vodama obavljanje 'pojačanog nadzora i obilazak područja putem vodočuvara u cilju sprečavanja nezakonitih radnji i nanošenja štete državi te o svakoj utvrđenoj bespravnoj radnji izvijestiti odmah državnu vodopravnu inspekciju'.

U Dravskom putu potvrđuju da je šljunak iskopan tijekom važenja ugovora s varaždinskom Vodogradnjom i dodaju da ugovoreni posao predviđa plaćanje cijene radova u vrijednosti iskopanog materijala. Posao se izjalovio, a u tvrtki kažu da su s radovima prestali i da brodovi sada stoje u zimskom spremištu. 'Inspektori su tek nedavno 'primijetili' izvođača radova, ali trenutačno brodovi kojima iskapaju šljunak nisu radili, pa nisu mogli utvrditi prekršaj, iako na području Šašnato Polje postoji ogromna količina svježe izvađenog šljunka, baš tim brodovima', tvrdi Goran Šafarek, biolog iz Udruge za promicanje znanosti Baobab.

U slučaj se umiješala i inspekcija zaštite prirode budući da je sporno područje u blizini značajnog krajobraza Jelkuša. 'Inspekcija zaštite prirode Ministarstva kulture o svim je značajnim informacijama izvijestila Državno odvjetništvo u Virovitičko-podravskoj županiji, kao i krim-policiju PU Virovitičko podravske', saznali smo od glasnogovornice tog ministarstva Ivane Krušec.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.

guru3977
31.12.2010. 9:00
HRVATSKA JE U FINANCIJSKOJ KRIZI ( dio 2)
U vremenima kada brojite svaku lipu, da li znate koliko vašeg novaca odlazi u blagajne Hrvatskih voda, vrlo često za potpuno nepotrebne radove?

Ozakonjena pljačka
Nedavno je uništeno 4 kilometra našeg bisera – rijeke Krke! Takvo “upravljanje” je u planu za svaku rijeku.

PRIMJER: Oblaganje u kamen stotinjak metara ušća potoka Gliboki u dravski rukavac vi hrvatski građani ste platili 700 000 kuna. Rukavac je prije toga bio ograđen nasipom te nije bio nikakva prijetnja ljudskoj imovini.

To je zadnji put da su Hrvatske vode udrugama građana otkrile koliko koštaju njihove usluge! Mutni novčani putevi Hrvatskih voda ostaju tajna za javnost.

To se dešava bez ikakvog nadzora jer su Zakonom o vodama sebe proglasili jedinim “stručnjacima” za vode Hrvatske iako ih cijela Europa naziva primitivcima. Vode su vlasništvo svih građana Hrvatske, a ne Hrvatskih voda.

Ako bilo što želite ukazati, reći će da niste “stručnjaci” i da se nemate što miješati.

Ustvari, grčevito brane svoj dobro uhodani i isplativi biznis.

Godinama nas obmanjuju da rijeke i potoci moraju biti ravnih geometrijskih obala, utvrđenih betonom ili kamenjem.
Moderna znanost govori upravo suprotno.

Primjer: Austrija je uložila 10 milijuna eura u obnovu jednog meandra.

Dok se danas u Europi rijeke vraćaju u prirodni tok, u Hrvatskoj se radi suprotno….
limun
31.12.2010. 8:47
Jesu li čuli za Romića ili se i oni boje pravne države!


Još iz kategorije Ekologija



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.