Ratna sjećanja na slavne dane, kada se je na tenkove i borna vozila JNA jurišalo
lovačkim puškama, evocirali su ratni bivši ratni zapovjednici Slatine.
- Kada smo oslobađali vojarnu i karaule, bilo nas je malo, ali je žalosno što
nas je danas ovdje još manje. Prošlo je samo 16 godina, a već zaboravljamo najsvjetlije
trenutke Domovinskog rata u Slatini. To se ne smije događati - poručio je javnosti
Stevo Gojmerac, ratni zapovjednik slatinske policije.
Sjećanje na godišnjicu oslobađanja vojarne održano je bez gradskih čelnika, bez predstavnika Udruge udovica poginulih hrvatskih branitelja, bez predstavnika Udruge HVIDR-a, izaslanika političkih stranaka...
Malobrojna delegacija posjetila je potom i karaule na državnoj granici kod Kapinaca i Noskovaca, nakon čega je na izletištu Bobrovac, pokraj rijeke Drave, održano druženje i prisjećanje na slavne dane Domovinskog rata.
- U ovim zgradama bilo je puno naoružanja i mina, a znali smo da je zapovjednik vojarne već bio poznat po agresivnosti i napadu na policijsku stanicu.
Uspjeli smo spriječiti da JNA ne aktivira eksploziv, jer bi u tom slučaju i danas središte grada bilo sasvim drugačije, a cilj nam je bio i da nitko ne pogine. Nakon što su se prestali plašiti gardista, mladi ročnici JNA, stari od 18 i 20 godina, predali su se. Sa zaplijenjenim oružjem poslije smo formirali slatinsku brigadu - rekao je Ladislav Bognar, ratni zapovjednik obrane grada Slatine.
Istog dana oslobođene su i karaule JNA Zanoš i Noskovci, a u akciji preuzimanja dobro naoružanih postrojbi JNA na slatinskom području nije bilo poginulih.