Tišina koja je srušila spomenik" dobitnik je ugledne evropske nagrade European Heritage Award u kategoriji Zaštita kulturne baštine u suradnji s lokalnom zajednicom. Među 26 nagrađenih su i nominirani iz cijele Evrope među kojima se traži onaj koji će dobiti nagradu publike (Public Choice Award). Vi birate pobjednika. Za glavnu nagradu možete glasati ovdje do nedjelje, 22. rujna 2024.
Sjećate se virtualnog pokušaja rekonstrukcije srušenog Spomenika pobjedi naroda Slavonije Vojina Bakića? Ovaj inovativni projekt rekonstruirao je spomenik kroz proširenu stvarnost. Privremena instalacija na izvornom mjestu skulpture projicirana je na kolosalnom LED ekranu prema konceptu projekta Milorada Pupovca (SNV), umjetnika Sandra Đukića, kustosice Davorke Perić i autorice diskurzivnog programa Lane Lovrenčić. Instalacijom je spomenik vraćen u život, nudeći sjećanje na njegovu izvornu slavu.
Svečano otvaranje okupilo je više od 400 sudionika među kojima su bili mještani okolnih sela i članovi udruga antifašista Hrvatske te kulturnjaci koji se bave modernističkom umjetnošću i socijalističkim naslijeđem, mirovni aktivisti, predstavnici civilnog društva i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj te šira javnost.
<<< Bakićev spomenik ponovo osvijetlio Papuk i Slavoniju
<<< Krila revolucije ponovo lete
Tišina osporava opasne oblike revizionizma povijesti i zalaže se za pozitivno prihvaćanje i očuvanje evropskog antifašističkog nasljeđa. Ističe potrebu za ulaganjem napora — na svim razinama, od lokalne do europske, u očuvanje autentičnosti kolektivnog sjećanja.
Bakićev Spomenik pobjedi naroda Slavonije, u vrijeme završetka radova 1968., bio je najveća apstraktna skulptura u Europi. Uzastopnim miniranjem u periodu od 19. do 21.2.1992. srušen je tek iz devetog pokušaja, a lokalni mediji tada su objavili kako je spomenik srušio ‘jak vjetar’. Prema podacima DHMZ-a toga je dana zabilježen vjetar brzine 0—1 km/h, a koji se prema Beaufortovoj ljestvici naziva — Tišina.