Hrvatski proizvođač šećera Viro zainteresiran je za preuzimanje dviju srpskih šećerana, Sajkaška Zabalj i Crvenka fabrika šećera, koje se prodaju u sklopu grčke kompanije Hellenic Sugar Industry, a na prodaju ju je stavila grčka vlada kako bi prikupila novac za otplatu nagomilanih dugova. Kupnjom dviju šećerana procijenjenih na 100-tinjak milijuna eura Viro bi preuzeo 30 posto proizvodnje šećera u Srbiji i prerastao u snažnoga regionalnog igrača spremnog za natjecanje s proizvođačima iz Europske unije.
Hellenic Sugar Industry u većinskom je vlasništvu Državne poljoprivredne banke Grčke ATE (82,3 posto) kojoj su iz Europske unije naložili prodaju svega što ne spada u bankarstvo. To je ujedno dio plana grčke vlade koja bi do 2015. godine trebala prodajom državne imovine prikupiti 50-ak milijardi eura. Viru, međutim, ne odgovara što Grci na prodaju nude kompletan Hellenic, odnosno u paketu pet grčkih šećerana i dvije srpske. To nam ne odgovara. No dvije srpske šećerane su nam zanimljive, rekao je Business.hr-u Marinko Zadro, predsjednik Nadzornog odbora Vira, koji je osobno vlasnik 2,48 posto dionica kompanije. Napominje kako bi ujedinjavanjem pet-šest šećerana nastao regionalni igrač koji bi se mogao nositi s kompanijama iz EU. Razmatramo nekoliko mogućnosti koje uključuju partnere. To bi bilo posebno važno ako Hrvatska uđe u EU, ističe Zadro.
Viro godišnje proizvede 80.000 tona šećera, a ove je godine Uprava najavila 10-postotno povećanje. Hrvatska na godinu proizvede 300.000 tona, a Srbija 693.000 tona. Tijekom dana u Županji bi se trebali sastati predstavnici Vira i srpske industrije šećera, a premda je riječ o sastanku vezanom uz komercijalne ugovore, očekuje se i razgovor o ovoj temi. Šećerane u Zabiju i Crvenki dobre su kompanije i uspješno posluju, napominje Zadro. Za razliku od njih, grčke šećerane u sklopu Hellenica posluju negativno.
Milan Petrović, zamjenik generalnog direktora šećerane Crvenka, kaže: Svi se nadaju da bi se dvije šećerane u Srbiji mogle prodati zasebno. On nema saznanja o interesu neke hrvatske kompanije. Željko Kovačević, zamjenik generalnog direktora tvrtke Sajkaška Zabalj, također nema informaciju o interesu iz Hrvatske. Interes je pokazalo nekoliko velikih europskih kompanija uključujući njemački Nord Zucker i austrijsku Agranu, kaže Kovačević. Oba srpska direktora dodaju kako su navodno zainteresirane i tvrtke iz Rusije i Turske, a idućih dana bi zainteresirane kompanije trebale doći razgledati postrojenja. Marinko Zadro i Željko Kovačević procjenjuju kako je vrijednost dviju šećerana 100-tinjak milijuna eura (747 milijuna kuna). Viro je u petak na Zagrebačkoj burzi vrijedio 603,2 milijuna kuna.
Milan Prostran, tajnik Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije, rekao je prije dva tjedna srpskoj novinskoj agenciji BETA kako se kao kupac može pojaviti i neka kompanija iz Hrvatske, koja ima identičnu kvotu za bescarinski izvoz šećera kao i Srbija, ali dvostruko manje kapacitete, zbog čega već nekoliko godina uvozi repu iz Srbije.
Hellenic Sugar Industry, sa sjedištem u Solunu, prikupljat će ponude do 15.rujna, a novi vlasnik trebao bi biti poznat do kraja godine. Viro, čije je sjedište u Virovitici, vjerojatno bi mogao prikupiti novac potreban za akviziciju. Kompanija je lani imala bruto dobit od 80,12 milijuna kuna, što je 29-postotni rast u odnosu na godinu prije. Istodobno je prihod porastao 26 posto, na 731,8 milijuna kuna. Skupština dioničara Vira u travnju je potvrdila odluku o isplati dividende u iznosu od 22 kune.