U Gradskom muzeju Virovitica u petak, 4. listopada u 19.30 sati, bit će otvorena nagrađivana izložba (nagrada Milovan Gavazzi, Hrvatskog etnološkog društva) “Lica gladi” nastala u suradnji Etnografskog muzeja i Instituta za etnologiju i folkloristiku.
U vremenu kada se na svjetskoj razini osmišljavaju strategije borbe protiv gladi i njezina postojanja, autorice izložbom žele osvijestiti glad, ponajprije onu nametnutu, ali i onu samonametnutu. Tema gladi ne prikazuje se samo kroz povijest nego se posebno naglašava i borba protiv gladi u današnjem društvu. Glad je također, jedan od motiva ljudskoga napretka, razvoja gradova i društvenoga života, gospodarstva, ponajprije poljoprivrede. Glad tjera na razmišljanje o budućnosti, o stvaranju zaliha i čuvanju sjemena. Gladi kao činjenice u današnje doba postali smo svjesniji tijekom kriznih vremena koja su pogodila svijet poput pandemije i lockdowna, a Hrvatsku i potresi u Zagrebu i okolici te Sisačko-moslavačkoj županiji (u Petrinji, Sisku i Glini). Rat u Ukrajini mijenja gospodarsku sliku ne samo Europe već i svijeta te utječe na raspodjelu hrane i njezinu dostupnost. Cilj izložbe i aktivnosti uz nju jest podizanje svijesti o problemu gladi, ali i poremećaja prehrane.
Mnoštvo tema kojima autorice, etnologinje koje se dugi niz godina bave temom prehrane, Tanja Kocković Zaborski i Melanija Belaj, pozivaju na promišljanje gladi podijeljeno je u tri cjeline: Borba protiv gladi, Glad kao političko sredstvo i Glad i tijelo.