KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  O dizajnu

Tirana, nova europska arhitektonska atrakcija

  Krunoslav Kovač           28.03.2025.
Tirana, nova europska arhitektonska atrakcija

Gradonačelnik Tirane, a kasnije i premijer Albanije Edi Rama promijenio je izgled Tirane i Albanije. Posljednjih desetak godina osmislio je totalnu preobrazbu najegzotičnije zemlje Europe. Arhitektura Tirane imala je obilježje ruralnog urbanizama i socrealističke arhitekture, a Edi Rama odlučio ju je master-planom preobraziti u suvremenu europsku metropolu. Viziju je ostvario putem velikog broja internacionalnih arhitektonskih i urbanističkih natječaja na koje su se odazivali priznati europski arhitekti, urbanisti i dizajneri. U svakom projektu arhitekti su dali naglasak na održivost i suradnju s lokalnom zajednicom.

U ovom prilogu O dizajnu obradili smo osam reprezentativnih nebodera koji su u realizaciji ili pred samim završetkom.

Poučna paralela: Zagreb ima 770 tisuća stanovnika, a Tirana 650 tisuća stanovnika. U Zagrebu posljednjih 10 godina nije proveden ni jedan međunarodni arhitektonski urbanistički natječaj.

 

Skenderberg neboder

Nizozemski arhitektonski studio MVRDV projektirao je 85 metara visoku zgradu posvećenu albanskom nacionalnom junaku Skenderbegu. Zgrada je projektirana kao figurativna skulptura. Neboder je u gradnji.

Tirana

 

Hora vertikale

Portugalski studio OODA dizajnirao je neboder od 13 volumena – kocki, a svaka je inspirirana lokalnom kulturnom tradicijom. Veličina svake kocke je 22,5 x 22,5 m, visine sedam katova, a ukupna visina nebodera je 140 m.

Tirana

 

 

Bond Tower

Studio OODA dizajnirao je stambeno poslovnu zgradu s dva volumena različitih visina. Inspiracija arhitektima pri oblikovanju nebodera bila je gracioznost baleta, odnosno savijena koljena u poziciji plié. Međusobna igra dvije forme izbjegava masivni volumen i elegantno se uklapa u prostor. Neboder je površine 55 tisuća kvadrata, visine 150 m.

Tirana

 

 

Downtown One Tirana

Još jedan neboder u Tirani dizajnirao je studio MVRDV. Završetak ove najveću zgradu u zemlji očekuje se ove godine. Inspiracija autorima za pročelje bili su pikseli kojima je stilizirana karta Albanije aplicirana na pročelje.

Tirana

 

 

Ruga Adem Jashari

Švicarski arhitekt Valerij Olgiati projektirao je najvišu zgradu Ruga Adem Jashari koja se sastoji od tri totemske figure, visina 150, 192 i 266 m. Namjena su joj hotelski i stambeni sadržaji.

Tirana

 

 

Puzzle Tirana

Internacionalni arhitektonski studio Network of Architecture (NOA) i Atelier 4 osmislili su neboder Puzzle Tirana visok 71 m koji se sastoji od fasadnih blokova dizajniranih tako da podsjećaju na seosku kuću s dvostrešnim krovom. Koncept projekta je spajanje dva svijeta, ruralnog i urbanog, u jednu arhitektonsku intervenciju. Zgrada sadrži 32 tisuće kvadrata poslovnog prostora, apartmana i penthousa.

Tirana

 

 

Tirana Vetical Forest

Talijanski arhitekt Stefano Boeri dizajnirao je neboder, takozvanu vertikalnu šumu, visoku 21 kat sa 105 stanova, uređenu s 3200 grmova i 145 stabala na pročeljima. Gradnja nebodera je u završnoj fazi.

Tirana

 

 

New Boulevard

Češki arhitektonski studio Chybik i Kristof projektirao je neboder New Boulevard visine 83 m. Neboder je kaskadnog oblika, od betona crvene boje i površine 17,5 tisuća kvadratnih metara. Kaskadno oblikovanje dovodi do sužavanja nebodera u visinu, a ozelenjene lođe i terase čine zanimljiv kontrast s crvenim pročeljem. Neboder je u gradnji.

Tirana

 

 

Sponzor serijala o dizajnu je Ie-centar.

Krunoslav Kovač rođen je u Virovitici. Od 1974. do 1988. bio je zaposlen u VTC projektu kao odgovorni projektant te je u tom periodu bio autor više javnih i privatnih građevina. Od 1989. do 2007. radi kao dizajner i rukovoditelj Razvoja novih proizvoda u vodećoj hrvatskoj tvrtci za proizvodnju namještaja Tvin. 2007. godine osniva Ured ovlaštenog arhitekta. Više puta izlaže na poznatim sajmovima IMM i Orgatec u Kölnu te na sajmovima u Birminghamu, Stockholmu, Milanu, Beogradu i Ljubljani, na izložbama Centra za dizajn HGK-a, na Zagreb Design Weeku i Ambienti u Zagrebu. Član je više strukovnih udruženja te dobitnik brojnih nagrada i priznanja.

www.ie-centar.hr/krunoslavkovac

 

Komentari




Još iz kategorije O dizajnu



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.