VLADA U Sabor upućen prijedlog zakona o klimatskim promjenama
Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama
Hrvatska bi mogla dobiti Nacionalni dan psihologa, 14. ožujka
Plenković: Potpisat će se Protokol za dizanje mjera sigurnosti u školama
Unatoč prekidu tranzita ruskog plina preko Ukrajine, opskrba u Hrvatskoj stabilna
Tesla prodajom u 2024. za dlaku ispred BYD-a
Cijene nafte porasle prema 76 dolara, u fokusu kineske novogodišnje poruke

  Putujem i pišem

Temišvar – Europska prijestolnica kulture 2023.

  Goran Gazdek           14.08.2023.
Temišvar – Europska prijestolnica kulture 2023.

Uz mađarski Veszprém i grčki Eleuzin, rumunjski grad Temišvar ovogodišnja je europska prijestolnica kulture. Pod motom Neka sja tvoje svjetlo od veljače do kraja godine odvija se bogat program (30 kulturnih događanja tjedno) u okviru kojeg je grad ugostio ili će ugostiti gotovo pet tisuća svjetskiih umjetnika poput književnih nobelovca Orhana Pamuka i Olge Tokarczuk, plesnih družina, orkestara, zborova, pjevača, glazbeni skupina, likovnjaka, fotografa, kipara, pisaca i pjesnika. U kulturnim centrima, koncertnim i kazališnim dvoranama, izložbenim prostorima, na ulicama, trgovima, i parkovima organiziraju se brojni performansi, festivali glazbe i izvedbenih umjetnosti, održavaju konferencije, seminari i radionice ili otvoraju izložbe što privlači goste iz cijeloga svijeta. Samo u vikendu kada je manifestacija otvorena grad je posjetilo više od 60 tisuća gostiju, održano je 130 kulturnih događanja na 32 lokacije.

Sa skupinom kolegica i kolega iz više europskih zemalja tamo je krajem lipnja otputovalo i nas četvero iz Hrvatske s ciljem da čitateljima prenesemo dio atmosfere iz grada različitih kultura u kojem stotinama godina žive razni narodi i vjere jedni pored drugih  - Rumunji, Srbi, Nijemci, Mađari, Hrvati,Talijani, Španjolci, Bugari. Ukupno, više od 30 različitih kulturnih zajednca. O raznolikosti svjedoče i sakralni objekti u središtu grada: Rumunjska pravoslavna Saborna crkva, Katolička katedrala u kojoj se održavaju mise na rumunjskom, mađarskom, njemačkom i latinskom, Srpska saborna crkva sa zgradom Temišvarske eparhije, sinagoga te protestantsko-luteranska crkva.

Bilo je to u vrijeme jedanaestog izdanje JAZZx festivala. Pet dana, petnaest bendova s vrhunskim glazbenicima iz cijelog svijeta na dvije pozornice i deseci tisuća gledatelja. Uživali smo u raznolikosti i originalnosti žanra i njegovog utjecaja - od modernog jazza i fusiona do soula. Prvi JAZZx održan je 2013. godine u okviru napora za dobivanje titule Europske prijestolnice kulture i u međuvremenu postao jedan od najcjenjenijih jazz festivala u Europi i simbol grada - dio njegovog identiteta. U Temišvaru smatraju kako ovaj festival slavi multikulturalizam i živu energiju grada, naglašavajući kvalitetu i važnost kulture u zajednici, definirajući je kao opću dobrobit koja mora biti dostupna široj javnosti.

Uz jazz festival održano je ili će do kraja godine biti upriličeno još 11 glazbenih i više od 15 tematskih festivala te nekoliko stotina projekata u školama, parkovima, tržnicama i knjižarama. Na četiri lokacije za cijelo vrijeme trajanja manifestacije raspoređena je središnja, grupna izložba Sete cronică ili Chronic desire, u kojoj 34 umjetnika iz cijeloga svijeta različitim formama obrađuju neugodne teme sadašnjosti kao što su ratovi, migracije, globalizacija, ubojstva i ekologija.

 

OD VIROVITICE DO BANATA

Bogata povijest Temišvara ostavila je tragove u preko deset tisuća arhitektonski zanimljivih zdanja, a zbog arhitektonske baštine iz doba Habsburške monarhije, danas ga nazivaju malim Bečom. Temišvar je grad u kojemu tiskane prve novine na njemačkom jeziku u srednjoj i jugoistočnoj Europi – Temeswarer Nachrichten (1771.). Bio je prvi grad u kontinentalnoj Europi koji je imao električnu uličnu rasvjetu (1884.). Imao je prve javne knjižnice i prve filmske projekcije (1889.). U Temišvaru je 1989. krenula revolucija kojom je srušen diktator Nicolae Ceaușescu.

Najbolji način da upoznate grad je kroz njegovu umjetnost i kulturu. Stanovnici Temišvara pozivaju zato ljude iz cijelog svijeta da posjete njihov grad, sada kada je on europska prijestolnica kulture i zaljube se u njega. Oslonac kulture čine tri državna kazališta – njemačko, mađarsko i rumunjsko. Gradonačelnik Dominic Fritz često u javnim nastupima ističa kako je Temišvar stotinama godina bio europski grad, mnogo prije osnivanja Europske unije. On goste poziva sljedećim riječima: "Temišvar će vas impresionirati i osvojiti svojom ljepotom, umjetničkom kvalitetom kulturnoga programa, gostoprimstvom i toplinom ljudi".

Mi smo se pozivu odazvali i nakon pet dana boravka u drugom po veličini gradu u Rumunjskoj zaključili da je doista tako i da gradonačelnik baš ni u čemu ne pretjeruje. Osim u sadržajima manifestacije otkrivali smo muzeje i galerije, restorane i kafiće, pivnice i vinoteke zaključivši kako se u hrvatskoj javnosti vrlo malo zna o povijesti i sadašnjosti zemlje na jugoistoku kontinenta koja je članstvo u Europskoj uniji stekla 1. siječnja 2007. godine. Više u svemu tome u nastavcima serijala o Temišvaru kao gradu cvijeća, prekrasne arhitekture, zelenih površina  i brojnih parkova i mjestu živahne kulturne ponude, raznolike gastronomske avanture i bogatog noćnoog života.

Temišvar nije daleko od Virovitice. Do tamo nam je potrebno nekih pet do pet i pol sati, ovisno koji ćemo put  odabati; preko Mađarske (420 kilometara, 5 h i 6 min) ili Srbije (360 km, 5 h i 36 min). Odlučiimo li se za Mađarsku, rutom Pečuh-Segedin-Arad, imamo zadržavanje na samo jednom graničnom prijelazu što znatno olakšava putovanje. Rumunjska, na žalost, još nije u Schengenskom prostoru pa je gnjavaža na mađarsko-rumunjskoj granici neizbježna. Idemo li preko Srbije, imamo dvije gnjavaže. Eto, malo nas je Schengen razmazio.

 

 

PROGRAM U KOLOVOZU - KLASIČNI I SUVREMENI RITMOVI

Mjesec kolovoz u Temišvaru - Europskoj prijestolnici kulture 2023. donosi kulturni program u klasičnim i suvremenim ritmovima, od festivala barokne glazbe, klasičnih orgulja i operete, do radionica tradicionalnih drvodjeljskih zanata i suvremenog plesai gastronomske radionice te mnoge druge aktivnosti posvećene svim dobnim skupinama, ali posebno onima koji žele istražiti netipične dimenzije temišvarskog kulturnog prostora.

Započeo još u veljači, jedinstveni događaj društvene odgovornosti CODRU, jedini festival u Rumunjskoj čiji se prihodi preusmjeravaju prema ekološkim ciljevima, nastavlja se i u kolovozu. Festival spaja umjetnost i multikulturalizam, u ekološki prihvatljivom pristupu, kroz koncerte, kazališne predstave, umjetničke instalacije, performanse i radionice (lončarstvo, pirografija, slikanje na različitim materijalima). Za impresivno iskustvo, valja doći u šumu Bistra, u blizini Temišvara. Dodatno, Baroque Reloaded, koji je započeo 23. srpnja, nastavlja se u kolovozu u Muzeju umjetnosti predstavljajući instalaciju Ja, čovjek

U petak 11. kolovoza u sklopu manifestacije Barokna glazba na vodi održan je treći koncert na baroknom brodu koji plovi Begejom. Uz glazbene instrumente i starinske nošnje, zajedno s glazbenicima iz Rumunjske, Mađarske i Švicarske pjevala je sopranistica Narcisa Brumar iz Rumunjske nacionalne opere Temišvar.

U organizaciji Kulturne udruge Timorgelfest ovaj se mjesec održava Međunarodni festival orgulja u crkvi Notre-Dame, rimokatoličkoj crkvi Elisabetin, Fakultetu za glazbu i kazalište i crkvi Sv.Roka. U Buzadu, idiličnom selu u blizini Temišvara, između 13. i 19. kolovoza održava se Muzicon Ljetni kamp. Deset glazbenika formirat će radnu grupu koja bi proizvela novu glazbu koju će pred publikom izvesti posljednjeg dana.

U srijedu 16. kolovoza od 12 do 20 sati održat će umjetnička, zvučna instalacija sastavljena od snimaka izumrlih i ugroženih vrsta ptica. Kroz zvučnu kulisu ptičjih zvukova, krikova i pjesama pjevačica, glazbenica, skladateljica, producentica i novomedijska umjetnica Antye Greie uz tri plesačice ispričat će nam zanimljivu priču o tim vrstama.

Na granici između umjetnosti i znanosti do kraja kolovoza možemo pogledati izložbu Expanded Nature koja ima za cilj kreativno, iz suvremene perspektive, istražiti sve veći odnos s prirodom, bilježeći evoluciju krajolika i okoliša, ispitujući naše strahove od degradacije okoliša, klimatskih promjena i prirodnih katastrofa izazvanih ljudskom intervencijom. Također do kraja kolovoza možemo razgledati izložbu o ženskom stvaralaštvu u suvremenoj španjolskoj ilustraciji koju organizira Institut Cervantes iz Bukurešta u partnerstvu sa španjolskim veleposlanstvom u Rumunjskoj te izložbu srpske skulpture koju su pripremili Zaklade Interart Triade i Attila KIM-a i arhitekata, zajedno s galerijom Bel Art iz Novog Sada.

Od 25. do 27. kolovoza na rasporedu je 18. Operni i operetni festival. Rumunjska nacionalna opera Timișoara u Ružinom parku publici nudi tri posebne ljetne večeri: Aida Giuseppea Verdija, Vesela udovica Franza Lehára i La Traviata Giuseppea Verdija.

Bogat program u rujnu, listopadu, studenom i prosincu najvaljen je na web stranici: https://timisoara2023.eu/en/.

 

Komentari




Još iz kategorije Putujem i pišem



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.