Afera Palm svrstana je među 100 najvećih korupcijskih afera i skandala koje su od osamostaljenja obilježili Hrvatsku. Gradonačelnik Ivica Kirin je kao najodgovornija osoba za krađu 17 milijuna kuna iz gradske blagajne i neistraženu smrt pročelnika Siniše Palma, u serijalu dnevnog lista 24 sata smješten među lokalne moćnike kojima nitko ništa ne može, sramoteći tako ime Virovitice i sve građane ovog ponosnog grada. Novinari Katarina Dimitrijević Hrnjkaš i Ivan Pandžić u članku naslovljenom Afere lokalnih moćnika i šerifa: Obogatili se korupcijom, vladali iz zatvora, trošili tuđi novac... i podnaslovom Da je moćnicima dopušteno puno toga što se ne dopušta običnom čovjeku nije neka tajna, a naši lokalni moćnici i šerifi se jako 'trude' potvrditi tu tezu pišu: Još smo i bogata zemlja koliko se krade. S tom bi se uzrečicom mnogi složili, ali onda dolazi pitanje: A koliko je toga dokazano? I tu je problem cijelog društva. Lokalni moćnici iz raznih stranaka kojima nitko ne može stati na kraj godinama koriste svoje funkcije za uhljebljivanje, korupciju, osobno bogaćenje...
Kirinovi pajdaši u ovom serijalu su Milan Bandić, Alojz Tomašević, Marina Lovrić Merzel, Vojko Obersnel, Ivan Čehok, Željko Krapljan... Lijepo društvo
Afera Palm
Tri dana otkako se gradonačelnik Virovitice, Ivica Kirin, glasno svađao sa svojim pročelnikom Upravnog odjela za financije i gospodarstvo Virovitice Sinišom Palmom, policija je pronašla njegovo beživotno tijelo u šumi blizu granice s Mađarskom.
Iako je Kirin u početku nijekao da su se vidjeli petak prije nesretnog događaja, kasnije je to priopćenjem ipak potvrdio. Tog dana Palm je netragom nestao.
Kirin je u međuvremenu podnio kaznenu prijavu jer se utvrdilo da je nestalo više od 17 milijuna kuna gradskog novca. Velika afera koja u sebi ima elemente krađe velikih razmjera i misterioznu smrt koja je proglašena samoubojstvom (iako obdukciju državni organi nisu napravili) dobila je spektakularni epilog kad je gradonačelnik Kirin izdao skandalozno priopćenje preko svog ureda u kojemu su naveli da je pokojnik bio ovisnik o kocki.
- Otkrilo se da je odgovorna osoba bila ovisnik o kockanju, zbog čega imamo razloga vjerovati da je pronevjereni novac iz gradskog proračuna iskorišten upravo u tu svrhu. Šokirani cijelom situacijom napominjemo da su u ovom slučaju prave žrtve Grad Virovitica i porezni obveznici koji uplaćuju novac u proračun Grada, kojim se netko nezakonito poslužio za osobne potrebe - pisalo je u priopćenju.
Kirin nije snosio nikakvu političku odgovornost, unatoč činjenici da je dulje nestajao novac s velikim iznosima. Portal Virovitica.net u srpnju ove godine pisao je kako je ured Uskoka iz Osijeka istraživao nestanak novca iz virovitičke blagajne, kao i Ministarstvo financija. Istraga je utvrdila kako se u gradskoj upravi godinama vodilo dvostruko knjigovodstvo.
Afera Vepar
U prvom dijeli serijala 24 sata podsjeća na aferu vepar: Iako u kućnom pritvoru, pridružio se lovu na Bilogori te je stao uz bok ministra Kirina pa su se fotografirali s ubijenim veprovima. Skandal koji je nastao objavljivanjem fotografije natjerao je Kirina na ostavku. Haški sud je 2012. oslobodio generale Markača i Antu Gotovinu svih optužbi u drugostupanjskoj (pravomoćnoj) presudi te su ih pustili na slobodu. Nekadašnji ministar unutarnjih poslova u HDZ-ovoj vladi Ivica Kirin postao je ultimativni hit kad je svjetsku platformu YouTube prekrstio u Jubito. I postao je legenda zauvijek. No osim jezičnih gafova, Kirin je bio poznat i po aferi “Božićnog lova” na Bilogori iz 2007., koja ga je stajala ministarske fotelje. U lovu, u kojem je sudjelovalo 70-ak lovaca, bio je, između ostalih, i tadašnji haški osumnjičenik Mladen Markač, koji je u kućnom pritvoru čekao početak suđenja za optužbe o ratnim zločinima.
<<< Prvi dio serijala o aferama i korupcijskim skandalima pročitajte ovdje >>>