U emisiji radio Slatine 28. veljače 2013.godine u kojoj je gostovao župan Tomislav Tolušić na temu gospodarsko stanje u županiji (čitaj početak kampanje za nadolazeće lokalne izbore), izrečeno je nekoliko neistina i objeda gdje se direktno ili indirektno spominje i moje ime kao kandidata SDP za gradonačelnika Slatine pa sam dužan da reagiram.
1. Na upit novinara o tome kako je TVIN opstao na tržištu, a GAJ koji je bio nekada jača i poznatija tvrtka propao, Tolušić je rekao da je za propast GAJA kriv menadžment, a da ga „srce boli kada vidi kako se dizalice režu u staro željezo, a za to je kriva ekipa koja radi u GAJU, odnosno dvojica ljudi", a jedan od njih sam i ja kao kandidat za gradonačelnika grada Slatine, te da je to potpuna propast, odnosno čavao u lijesu GAJA.
Čudim se što ga srce nije zaboljelo daleko ranije, kada je GAJ sistematski uništavan i pljačkan, ZNA SE za vrijeme koga. Nije ga srce zaboljelo što je to valjda jedina privatna tvrtka u Republici Hrvatskoj koja je u roku tri godine dva puta otišla u stečaj, a država ostala bez 180 milijuna kuna kroz raznorazne sanacije, pomoći i kredite. Nije ga zaboljelo srce što radnici sa 40 godina staža odlaze u mirovinu od 1.200 kuna zbog toga što se dvanaest godina nisu plaćali doprinosi nego samo neto plaća.
U posljednjoj tvrtci GAJU FM u kojoj je proglašen stečaj 27. prosinca 2011. godine zadnja plaća je isplaćena za siječanj iste godine. Za to vrijeme mijenjali su se vlasnici svaki drugi mjesec, a znate vi vrlo dobro tko su sve bili vlasnici i članovi Nadzornog odbora. Nekoliko njih i danas su „ugledni" građani našeg grada. U istoj tvrtci, do dana stečaja tj za tri godine i tri mjeseca rada napravljen je dug od 99.6 milijuna kuna, što je nevjerojatno ali je istina.
Poznato je i na koji način je kupljena tvrtka i tko je dao garancije (zadužnice) za kupnju. Susjedna tvrtka u 95 postotnom vlasništvu države (Agroduhan) garantirala je privatnoj osobi za kupnju u stopostotnom iznosu od 25 milijuna kuna.
Ovo što se događa u toku stečajnog postupka je na žalost posljedica nebrige i nemara tzv. „vlasnika" u zadnjih dvadesetak godina, neulaganja, tehnološke zaostalosti i nedostatak interesa za bilo što osim osobne koristi. Da je bar jedan dio tih silnih milijuna utrošen za modernizaciju i tehnološku obnovu ova tvrtka bi vjerojatno i danas radila.
Sigurno sam puno više nego vi, razočaran sam ovakvim ishodom, parcijalnom prodajom, ali radi se na žalost o privatnoj tvrtci opterećenoj velikim hipotekama i velikim dugom, a o njezinoj sudbini su odlučivali vjerovnici (Croatia osiguranje, Hypo banka) koji su još prošle godine otkupili svoje hipoteke, te postali novi vlasnici.
Sve ostalo su šuplje priče za dnevnu politiku pa i ova predizborna o bolnom srcu, koja sigurno neće biti zadnja.
2. Na korektan upit novinara o održavanju ili neodržavanju slatinskog sajma „AGRO ARCA" Tolušić je potvrdio da sajam neće biti održan ove godine, a u baš ne suvislom objašnjenju za to je kriv slatinski SDP i kandidat za gradonačelnika jer se nisu „isprsili" i u dogovoru s Vladom pripremili novce za održavanje, zato što su oni protivnici održavanja „AGRO ARCE".
Svaki komentar je suvišan, jer istekom ugovora s jednim od organizatora sajma, koji nije produžen, te ne uvrštavanjem sredstava za održavanje sajma u proračun grada, jasno je da je sajam brisan sa karte grada Slatine.
3. Što se tiče ankete objavljenje od strane HDZ-a, građani naše županije i grada Slatine su prepoznali rad i rezultate tog rada, te je po njemu ta potpora još daleko veća.
I tako, župan najsiromašnije županije u Republici Hrvatskoj, došao u najsiromašniji grad te županije da govori o svojim uspjesima, koje nitko bar u Slatini ne vidi, a da nije izrekao ni jednu jedinu brojku, a tema je stanje u županiji. Nije rekao da je stopa nezaposlenosti na županiji preko 32%, najveća u Republici Hrvatskoj, a stopa siromaštva 47,5%, također najveća u Republici Hrvatskoj.
Nije rečeno da je grad Slatina sa stopom nezaposlenosti 37% među 5 najsiromašnijih gradova u Republici Hrvatskoj, a da se na području grada danas prodaje nekoliko stotina kuća, za koje nema kupaca.
Vaš virovitičanin, moj kolega i prijatelj Pero Budiša, ima analize iz 1990. godine. za Viroviticu i Slatina po kojima je Slatina sa stopom nezaposlenosti ispod 5% bila jedan od najrazvijenijih gradova u bivšoj državi.
4. Za sve ostalo (Pan-papir, Bolnica Virovitica) naravno po vama je kriva Vlada Republike Hrvatske.
I još nešto. Kao diplomirani inženjer 30 godina sam radio u proizvodnji, dizao se i padao. Učestvovao sam direktno, kao najmlađi inženjer u najvećim rezultatima i usponu nekada čuvene tvrtke. Normalno da sam poslije provedene privatizacije bio suvišan i marginaliziran. Dok su mnogi svoj „hrvatski san" odsanjali dobivenim poslovima (zna se kako) u državnoj upravi i javnim poduzećima moj san bila plaća od 5.000 kuna. Nisam komentirao po portalima pod raznim nickovima, nego sam se potpisivao punim imenom i prezimenom, nisam hvalio sebe kao vi („bravo Tole"), a pljuvao po drugima - svoje snove sam snivao na sasvim drugi način nego vi.
Slobodan Perić
kandidat SDP-a za gradonačelnika Slatine