SLATINA - Agrofavorit, slatinska tvrtka za otkup i preradu meda zbog svojih je rezultata ovih dana postala zanimljiva i novinarima dopisnicima Nove TV. Naime, kako bi snimili prilog o slatinskom Agrofavoritu tročlana snimateljska ekipa, među kojima je bila i novinarka Andrea Dečak, u utorak prijepodne posjetila je Slatinu.
- Zanima me financijska konstrukcija tvrtke, je li država prepoznala vrijednost ovog projekta, odnosno, je li to prepoznao Grad. Voljela bih znati kakvi su im planovi za budućnost, jer, imam neka saznanja da će med na tržište plasirati, ne samo u bačvama kao dosad, nego u vlastitoj ambalaži, kaže Dečak. Za Agrofavorit je doznala od jednog virovitičkog poduzetnika koji je za ovu tvrtku radio promidžbeni materijal. Viđenim proizvodnim pogonom više je nego zadovoljna. Gledatelji će ovaj prilog moći pogledati u sklopu Virovitičko podravske panorame koja je premijerno počela 27. ožujka, na 110. kanalu MAX TV-a.
- Ove smo godine med počeli puniti u teglice od 900, 450, 250, 20, te pakovanje od 15 i 8 grama. S obzirom da u našoj županiji imamo vrlo kvalitetan med bez većih ga problema možemo plasirati na europsko tržište. Sav med koji izađe iz naše firme je kontroliran te u besprijekornom stanju stiže do krajnjega kupca, kaže Zoran Bilen, vlasnik slatinskog Agrofavorita. U Slavoniji je, tvrdi, med kvalitetan jer nastaje u nezagađenim područjima te se može tretirati kao ekološki med. - Recesije kod nas neće biti jer proizvodimo hranu, a trenutno bolje poslujemo nego prije recesije, uvjeren je Bilen.
Agrofavorit unazad dvije godine svog postojanja širi proizvodnju i povećava kapacitete. U dogledno vrijeme planiraju proizvoditi rakiju i vino od meda te med sa suhim voćem. Tržište je već osigurano. Radi se o zemljama Europske unije, pretežito Njemačkoj, a uskoro će ova tvrtka biti zastupljena i u zemljama Bliskog istoka. Prije dva tjedna imali su posjet predstavnika Jordana kada su načelno sklopili dogovor o trgovini. Agrofavorit postoji od 2007. godine, godišnje otkupi oko 400 tona meda i trenutno zapošljava pet radnika.