Izuzetno zbog dolaska gostiju iz Preloga listopadsko druženje u Zavičajnom društvo Virovitičana u Zagrebu i tribina posvećena Mirku Kovačeviću bit će održana u subotu, 12. listopada 2024. godine, s početkom u 18 sati, umjesto na tradicionalni termin srijedom. Gosti će biti članovi Književnog kruga Prelog koji su izrazili su želju da u Mirkovu čast održe književnu večer, na kojoj će predstaviti svoje pjesnike i najnoviji, 9. Zbornik Književnog kruga Prelog. Zajedno s njima, nastupit će i Pjevački zbor Udruge umirovljenika Prelog, a ako prilike dozvole, pridružit će se i glazbenici, dodatno obogaćujući ovu posebnu večer.
„Prisjetit ćemo se Mirka onim što je najviše volio i čemu je posvetio svoj život – poezijom. Kao pjesnik i istinski ljubitelj kulture, Mirko je bio okružen brojnim prijateljima i suradnicima. Njegov rad u Hrvatskom saboru kulture, kao i strast prema kulturnim događanjima diljem zemlje, često ga je vodio u Međimurje, u Prelog, gdje je s posebnom pažnjom pratio rad Književnog kruga Prelog, pod vodstvom pjesnikinje Snežane Hižman. Jedna od njegovih neispunjenih želja bila je da pjesnici iz Preloga predstave svoj rad našem Društvu. Nažalost, pandemija, potres u Zagrebu i njegov nagli odlazak omeli su ostvarenje tih planova“, objašnjava predsjednik Zavičajnog društva Virovitičana u Zagrebu, Neven Petrović.
Mirko nas je iznenada napustio prije tri godine Bio je istinski pokretač i duša društva, ostavivši iza sebe neizbrisiv trag i prazninu. „Sljedeće godine, u listopadu, mjesecu u kojem je rođen, s ljubavlju smo ga se prisjetili kroz prigodan program. Njegov sin Filip nadahnuto je recitirao birane stihove, a glazbenu čaroliju večeri dočarali su Nenad Dan Kozig na klaviru i Ljudmila Kozig na violini. Godinu potom, opet u listopadu, ponovno smo se okupili u Mirkovu čast – Filip je ponovno recitirao poeziju, mlada autorica Ivana Lulić predstavila je novu zbirku pjesama, a gitarist Mario Rašić oduševio je svojim jazz izvedbama“, prisjetio se Petrović.
***
Književni krug Prelog osnovan je 2006. godine, na inicijativu Snežane Hižman, Ivanke Novak i Pavla Ružmana. Od samih početaka, Krug je okupljao pjesnike, prozaiste i ljubitelje književnosti te čuvara kajkavskog govora. Godinu dana kasnije, 2007., objavljen je prvi Zbornik radova članova Književnog kruga Prelog, koji je brzo zaživio u ritmu izdavanja svake dvije godine. Drugi Zbornik, tiskan 2009., potvrdio je uspješan koncept i donio još bogatiji sadržaj pjesničkih i proznih radova. Najnoviji, deveti po redu Zbornik, izašao je 2023. godine, donoseći djela raznovrsnih autora, među kojima su Antonija Sabol, Barbara Lepen Matulin, Biserka Vuković, Branko Mihovil Rakijašić, Dika Bejdić, Eva Bogomolec, Helena Perhoč, Ivan Grahovec, Ivanka Novak, Katarina Herman, Ljubica Fleten, Magdalena Vlah Hranjec, Marija Bermanec, Marija Novak, Štefica Marodi Hatlak, Veronika Zrna, Vinko Rojko, Zlata Tisaj, Štefanija Sabol, Vladimir Mihaljević Kantor, Sanja Rašan, Pavao Ružman, Snežana Hižman i Franjo Žeželj Mustak.
Književni krug Prelog i dalje aktivno sudjeluje u kulturnom životu Preloga i Međimurja, bilo kao organizator ili kao sudionik raznih kulturnih manifestacija. Članovi Kruga kroz poeziju, prozu i dramske tekstove neprestano pridonose bogatstvu lokalne, ali i šire kulturne scene.
Snežana Hižman (Pregrada, 1960.) osnovno obrazovanje završila je u rodnoj Pregradi, dok je srednjoškolsko obrazovanje stekla u Čakovcu. Studij je nastavila u Varaždinu, na Fakultetu organizacije i informatike. S pisanjem je započela još u mladosti, nadahnuta ljubavlju prema rodnom kraju i kajkavskom narječju. Objavila je nekoliko zbirki poezije Pozdrav svjetlosti, Slike bez papira, Ostaci strugotina, Čovjek ili duh i Kufer za zvijezde. Njezina zbirka autobiografskih priča Krovek zlatno donosi nostalgičan osvrt na djetinjstvo, upotpunjen starim fotografijama. Uz poeziju, aktivno se bavi i dramskim stvaralaštvom, stvarajući komedije na preloškoj kajkavštini, kao što su Koritari i Domaći češnjak i njegov stranjski brat.
Deset njezinih pjesama na preloškoj kajkavštini uglazbljeno je i izvedeno na međimurskim festivalima Kre Mure i Drove, te snimljeno na nosačima zvuka.
Za svoj rad primila je brojna priznanja i nagrade. Plaketu Grada Preloga dobila je 2009. godine za dugogodišnji doprinos kulturi, a 2011. godine pohvaljena je za tekst drame Koritari na Festivalu kazališnih amatera Međimurja. Na istom festivalu, 2015. godine, nagrađena je za najbolji dramski tekst Domaći češnjak i njegov stranjski brat. Također, 2014. godine osvojila je Plaketu Mihovil Pavlek Miškina, najvišu godišnju nagradu Hrvatskog sabora kulture za dijalektalno pjesništvo. Uz to, dobila je Nagradu za inventivnost za uglazbljene pjesme pisane preloškom kajkavštinom.
Osnovala je Udrugu Književni krug Prelog 2006. godine i bila njezina prva predsjednica. Od 2017. godine članica je Društva hrvatskih književnika. Živi i radi u Prelogu, gdje i dalje aktivno doprinosi kulturnom životu.