Župan Tomislav Tolušić bi sve radio samo ne ono što je njegov posao - izjavio je na konferenciji za novinare predsjednik Županijske organizacije SDP-a i saborski zastupnik Tomislav Žagar obrazloživši ovu tvrdnju još jednim Tolušićevim uplitanjem u nešto što izlazi iz okvira odgovornosti župana.
„Pismo koje je nedavno uputio poljoprivrednicima kao državni službenik, na trošak svih nas, je poziv na kršenje zakona što se jasno očituje iz posljednje rečenice: Pokušate učiniti sve što je u Vašoj moći da spriječite donošenje Zakona", objasnio je Žagar.
Pomoćnik ministra poljoprivrede Dražen Kurečić smatra da Tolušić svjesno manipulira i dezinformira javnost te da političke bodove pokušava pridobiti stvaranjem kaosa. „Kroz pamflete koje plasira iz svog ureda odgovornost stalno pokušava prebaciti na vladajuću strukturu", rekao je Kurečić.
U SDP ističu da pismo ima dvije poruke. S jedne strane Tolušić plaši poljoprivrednike jer ih upozorava na nešto što u zakonu ne stoji, a to je da više neće biti OPG-a i da će seljaci izgubiti svoju zemlju, a s druge strane to je jedan vid političke igre jer odjednom je pokazao veliku brigu za poljoprivrednike samo zato da bi, prije izbora, pridobio glasače. „Mnoge jedinci lokalne samouprave su dobro odradile posao, a znatan dio to uopće nije napravio. Županija su cijelom postupku nije puno miješala. Mnogi poljoprivrednici nisu zadovoljni podjelom zemljišta jer je uglavnom dijeljeno na temelju stranačkih pripadnosti ili nekih drugih lobija. Intencija ovog zakona je da omogući svima onima koji dobro rade svoj posao da nastave raditi i budu konkurenti prilikom ulaska u Europsku uniju. A oni koji nisu dobro radili, koji su zemljišta uzimali samo da bi dobili poticaj, pa su ga davali u podzakup i činili sve one makinaciije koje nisu smjeli ovim zakonom to više neće moći. Jednostavno, reda se moralo uvesti. Od ove godine, uz sva ona sredstva koja su nam dostupna preko kohezijskih i strukturnih fondova, negdje oko 8 milijuna eura, svake godine Republici Hrvatskoj na raspolaganju je 330 milijuna eura iz Fond za ruralni razvoj, dakle izravno poljoprivrednicima. Zato malo i smeta teza da poljoprivrednici nisu us tanju napisati dobar gospodarski program. To nije točno jer naši poljoprivrednici imaju znanja ne samo zadržati zemlju koju obrađuju dobrim gospodarskim programom već i povući znatna sredstva iz Fondova Europske unije", rekao je Žagar.
Kurečić je dodao kako je Zakon o poljoprivrednom zemljištu prošao sve procedure javne rasprave i na potpuno transparentan način ulazi u proceduru donošenja. „Zakon želi ispraviti propuste koji su učeni u zadnjih 20 godina a to je da se poljoprivredno zemljište stavi u funkciju je od oko 2,7 milijuna hektara tek oko 33 posto je državnom vlasništvu što znači oko 890 tisuća. Međutim, svega 30 posto tog zemljišta stavljeno je u funkciju. Način na koji se ta zemlja dodjeljivala bio netransparentan. Od 547 općina i gradova, 75 nemaju državnog poljoprivrednog zemljišta, a 74 uopće nisu donijeli Program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem", naglasio je Kurečić dodavši da je drugi cilj ovog Zakona okrupnjivanje zemljište kako bi se ostvarila dobra poljoprivredna proizvodnja, a treća stvaranje preduvjeta za informatizaciju kako bi se brzo i transparentno moglo raspolagati zemljištem.