KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Turizam

Regenerativni turizam u fokusu: Moverence konferencija otvorila nova vrata održivoj transformaciji

  tzsiz/vn           01.04.2025.
Regenerativni turizam u fokusu: Moverence konferencija otvorila nova vrata održivoj transformaciji

Moverence, prva europska konferencija o regenerativnom turizmu u pokretu, održana je od 26. do 29. ožujka 2025. u srcu Švicarske, u Luzernu, glavnom gradu istoimenog kantona, poznatom po zadivljujućem prirodnom okruženju, bogatoj povijesti i dinamičnoj kulturnoj sceni. Ova inovativna inicijativa okupila je više od 60 vodećih europskih turističkih stručnjaka iz 17 zemalja koji su kroz interaktivna putovanja istraživali kako regenerativne principe integrirati u suvremeni turistički sektor. Sudionici su analizirali primjere najbolje prakse, razvijali nove koncepte i jačali suradnju s ciljem dugoročne održivosti i holističkog razvoja turističkih destinacija.

Hrvatska među pionirima regenerativnog turizma

Naziv „Moverence” nastao je kombinacijom riječi „Move” (kretanje) i „Conference” (konferencija), čime se naglašava dinamičan format događanja. Sudionici su svakog jutra polazili iz Luzerna na različite lokacije u središnjoj Švicarskoj, gdje su iz prve ruke proučavali regenerativne projekte. Program je uključivao posjete UNESCO Biosferi u Entlebuchu, inovativnom gastronomskom centru CULINARIUM ALPINUM u Stansu te restoranu Wiesner Mysterion u Brambodenu.

Među 70 vodećih europskih turističkih stručnjaka našle su se i dvije Hrvatice, direktorice Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina i Turističke zajednice grada Dugo Selo, koje su aktivno sudjelovale u programu i razmjeni iskustava.

Prenoseći svoje dojmove nakon konferencije, Marinka Zubčić Mubrin, direktorica TZG-a Sveti Ivan Zelina, istaknula je: „Regenerativni turizam započinje unutarnjom promjenom vrijednosti, usklađenošću stavova i ponašanja te integritetom, što su temeljni preduvjeti za pravu zelenu transformaciju. Za razliku od klasičnih održivih modela koji se fokusiraju na smanjenje negativnih učinaka, regenerativni turizam ide korak dalje – nastoji poboljšati ekosustave i društvene strukture kroz aktivnu suradnju i holistički pristup razvoju destinacija. Drugim riječima, regenerativni turizam ne temelji se samo na brojkama i metrikama, već na dubokoj transformaciji razmišljanja i vrijednosti s ciljem ostavljanja prostora, zajednica i gospodarstava u boljem stanju negoli prije turističke aktivnosti.”

Primjeri najbolje prakse i vodeći stručnjaci regenerativnog turizma

Sudionici konferencije Moverence u Luzernu imali su priliku čuti izlaganja renomiranih stručnjaka iz područja regenerativnog turizma. Konferenciju je otvorila Anna Pollock, osnivačica društvenog poduzeća Conscious.Travel i jedna od najistaknutijih zagovornica regenerativnog pristupa u turizmu. U svom govoru istaknula je da je ključno prijeći s teorije na praksu te implementirati načela regenerativnog turizma u konkretne projekte. Dominik Isler, suosnivač inicijative Regenerative Tourism Initiative, govorio je o razlozima za vjerovanje u regenerativni turizam, dok je Martin Grassberger, autor knjiga o regenerativnom razvoju, dodatno osnažio argumente za nužnost promjene paradigme u turizmu.

Konferencija u pokretu – učenje kroz doživljaj i međusektorsku suradnju

Tijekom tri dana konferencije sudionici su posjetili nekoliko lokacija:​ Neubad u Luzernu, Landgasthof Hotel Drei Könige u Entlebuchu, Wiesner Mysterion u Brambodenu te CULINARIUM ALPINUM u Stansu, što je na sudionike ostavilo poseban dojam. „Umjesto klasičnih predavanja, program konferencije bio je koncipiran kroz pokret i interakciju pa su tako svi sudionici imali priliku izravno vidjeti i analizirati primjere najbolje prakse u regenerativnom turizmu”, istaknula je Marinka Zubčić Mubrin, direktorica TZG-a Sveti Ivan Zelina.

Jedna od ključnih lokacija konferencije bila je posjeta Entlebuchu, prvom UNESCO-ovu rezervatu biosfere u Švicarskoj. Florian Knaus podijelio je iskustva o tome kako se kroz zajednicu i priču može graditi snažan turistički identitet naglasivši da prava promjena dolazi kada se ljudi povežu i zajedno rade na održivim rješenjima.

O važnosti suradnje na primjeru Mreže švicarskih parkova govorila je Nadja Urfer, voditeljica koordinacije turizma u mreži Netzwerk Schweizer Pärke. Istaknula je da zajednički rad doprinosi razvoju regenerativnog turizma. Ronald Sone, predstavnik akademske zajednice, predstavio je svoj istraživački rad i inovativni okvir Regenerative Canvas za poticanje održive transformacije u hotelijerstvu.

Johanna Gollnhofer, profesorica marketinga na Sveučilištu St. Gallen, predstavila je primjere regenerativnog pripovijedanja u praksi – kako predstavljati zeleni marketing te kako (ne) komunicirati održivost, dok je Stefan Wiesner, poznat kao „čarobnjak iz Entlebucha”, sa sudionicima podijelio svoju interpretacijsku priču o kreativnosti i kuhanju kao obliku umjetnosti i načinu da se duboko povežemo s prirodom, eksperimentirajući s nekonvencionalnim resursima i kombinirajući ih u jela kakva bi malo tko mogao zamisliti.

Zadnjeg dana konferencije sudionici su posjetili CULINARIUM ALPINUM, bivši kapucinski samostan u Stansu koji danas predstavlja centar alpske kulinarske baštine te koji objedinjuje restoran, hotel, obrazovni i konferencijski centar. Andres Lietha i Peter Durrer govorili su o ulozi kulinarstva u regionalnom razvoju, a Daniele Kihlgren, osnivač projekta Sextantio, predstavio je svoj model regeneracije napuštenih sela uz očuvanje njihove kulturne baštine.

Zaključni govor održao je Michil Costa, direktor i vlasnik hotela La Perla, poznat po svom demokratskom pristupu upravljanju i održivom poslovanju. U inspirativnom obraćanju analizirao je trenutačne izazove u turizmu i ugostiteljstvu istaknuvši važnost etičkog i odgovornog donošenja odluka koje uvažavaju dugoročnu dobrobit zajednice i okoliša.

Nastavak suradnje: Regenerativni turizam kao zajednička vizija

Konferencija nije završila s posljednjim danom konferencije u Švicarskoj – sudionici će tijekom 2025. godine nastaviti surađivati. Naime, održavat će se periodični online sastanci na kojima će se razmjenjivati iskustva i pratiti implementacija naučenih principa. „Ova inicijativa otvara vrata novim suradnjama, a naša Zagrebačka županija sa svojim bogatim prirodnim i kulturnim resursima ima priliku postati predvodnicom regenerativnog turizma u regiji. Zahvaljujemo organizatorima na pozivu i prilici za sudjelovanje te se veselimo idućoj konferenciji”, zaključila je Marinka Zubčić Mubrin, direktorica Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina.

Komentari




Još iz kategorije Turizam



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.