VIROVITICA, 5. svibnja – Predsjednik Republike Stjepan Mesić stigao je jutros u posjet Virovitičko-podravskoj županiji. Iza zatvorenih vrata razgovarao je s predstavnicima Virovitičko-podravske županija i grada Virovitice, , a nazočni su bili i saborski zastupnici Josip Đakić, Mato Štimac i Željko Pecek.
Predsjednik Mesić će u Virovitici posjetiti i poduzeće "Vitrex" gdje će razgovarati sa zaposlenicima i upravom poduzeća.
Na putu prema Orahovici, gdje će biti nazočan na otvorenju 11. Međunarodnog sajama SLAVIN 2004., na petnaestak minuta zaustavit će se u Slatini kako bi obišao gradilište Akumulacije "Javorica". Nakon SLAVINA uputit će se u Općinu Čačinci, na planinarsko izletište Jankovac, gdje će otvoriti Planinarski dom na Jankovcu, inače vlasništvo osječkog Planinarskog društva «Bršljan-Jankovac», koji su obnovile su Hrvatske šume. Osim njega, tamo će doći i predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks kako bi njih dvojica to zajednički učinili.
NA SLAVIN OD DANAS DO SUBOTE - BESPLATNO
Orahovica ove godine ugošćuje brojne vinare i vinogradare iz Hrvatske, Mađarske i Hercegovine, čija će vina biti izložena na sajmu «Slavin». I ove godine organizator je obrtnička zadruga «Slavonija» Orahovica. Uz 92 ocijenjena vina, ove će godine po drugi put biti izložena žestoka.
Stručna predavanja za vinogradare i voćare predviđena su u četvrtak, 6. svibnja, a stručnjaci Hrvatskog zavoda Poljoprivredno savjetodavne službe Zagreb, govorit će o Zakonu o vinu, bolestima na voćkama i vinovoj lozi, o gnojidbi i zaštiti voćnjaka i vinograda. Zanimljivo će biti i predstavljanje vinogradarstva i vinarstva Portugala.
Uobičajeno, jedan dan sajma posvećen je turizmu, ove godine to je petak, 7. svibnja, kada će se u Orahovici okupiti predstavnici turističkih zajednica kontinentalne Hrvatske, a tema njihove rasprave bit će Vinske ceste s posebnim naglaskom na projekt Vinskih cesta Virovitičko-podravske županije. Za turističke djelatnike učenici Strukovne škole iz Virovitice priredit će coctail dobrodošlice, kušat će nagrađena vina, a posjetit će i izletište Jankovac.
U poslijepodnevnim satima, na sajmu će biti predstavljen novoosnovani Zavod za voćarstvo Zagreb i održat će se promocija knjige «Šljivarstvo i prirodna šljivovača» autora mr. Stjepana Galovića.
Subota, 8. svibnja, posljednji dan sajma određena je za stručna predavanja namijenjena pčelarima, a stručnjaci Hrvatskog zavoda Poljoprivredno savjetodavne službe Zagreb govorit će o postupcima do EKO markice za med i druge pčelinje proizvode, iznosit će kalkulaciju pčelarske proizvodnje, te govoriti o formiranju nukleusa i sustavu za motrenje medenja.
Za razliku od prethodnih, ovogodišnji će sajam biti bogatiji izloženom poljoprivrednom mehanizacijom na vanjskom prostoru, površini od gotovo 1000 četvornih metara, a uređeni prostor sajma površinom će biti jednak prošlogodišnjem.
Prvi puta, ulaz na sajam neće se naplaćivati, jer je cilj organizatora, što veća posjeta ali i sudjelovanje na različitim stručnim predavanjima brojnih vinogradara i vinara s područja županije Virovitičko-podravske, koji tvrde da su dosadašnji sajmovi doprinijeli razvoju te djelatnosti.
NESRETNA SUDBINA PRVOG SLAVONSKOG PLANINARSKOG DOMA
Kada to završi uputit će se u Općinu Čačinci, na planinarsko izletište Jankovac, gdje će otvoriti Planinarski dom na Jankovcu, inače vlasništvo osječkog Planinarskog društva «Bršljan-Jankovac», koji su obnovile su Hrvatske šume. Hrvatske šume, Uprava šuma Našice, na natječaju su Dom dobile u zakup na 25 godina. Ukupno se u obnovu ulaže oko četiri milijuna kuna. U obnovljenim sobama bit će 70 ležajeva. Polovica soba ima vlastite kupaonice, a ostale imaju više zajedničkih kupaonskih i sanitarnih čvorova. Osim toga, u Domu je uređena TV dvorana, terasa i restoran, čija će ponuda biti obogaćena specijalitetima lovačke kuhinje.
Prvi dom na Jankovcu izgrađen je 1934. godine na ostacima Lovačkog dvorca aristokrata, pustolova i nekadašnji poručnika austrijske vojske, voćinskog vlastelina Josipa pl. Jankovića, koji je «otkrio» lijepu dolinu blizu vrha Papuka i tu se odlučio smjestiti kada mu je dosadio bučni život austrijske prijestolnice Beča. Bio je to prvi planinarski dom u Slavoniji.
Dom je dograđen 1940. godine, ali kako su ga u Drugom svjetskom ratu partizani koristili kao bolnicu, Nijemci su ga 1943. godine zapalili. Na izgorenim temeljima osječki planinari su 1951. godine izgradili novi dom. Taj će dom 35 godina kasnije, za novu godinu 1987., potpuno izgorjeti zbog zapaljenja grede. Novi dom iz pepela planinari su podigli 1988. godine. To je zapravo današnji dom, koji je izgledao potpuno drugačije od prijašnjega. Na žalost, ni taj nije imao sreće jer je najprije opljačkan, u vrijeme dok se nalazio pod srpskom okupacijom, a zatim su ga koristili i pripadnici Hrvatske vojske.
Nakon ovoga razaranja osječki planinari više nisu imali financijske snage sami obnoviti svoje omiljeno izletište, pa su u proljeće prošle godine objavili javni natječaj za davanje koncesije. Najpovoljnija bila je ponuda Hrvatskih šuma, Uprave šuma Našice, koje su dobile pravo obnoviti ga i koristiti 25 godina.
Organizirane posjete izviđača, planinara i drugih gostiju, mogu se najaviti kod upravitelja Šumarije Slatinski Drenovac Mirka Pačeka.