“Angažirani su resursi Hrvatskih voda, Vatrogasne zajednice Orahovica i Čačinci, okolni DVD-i; u pripravnosti su komunalne i prometne službe te radi moguće evakuacije čamac JVP Slatina. Na terenu su načelnik stožera VPŽ, voditelj ZC 112 i voditelj Službe CZ Virovitica”, izvijestilo je noćas Ravnateljstvo civilne zaštite putem Facebooka.
Teško stanje je i u općini Zdenci, posebno u naselju Slavonske Bare, gdje rijeka Vučica prijeti kućama.
“Situacija je zaista ozbiljna. Rijeka se izlila i voda ulazi u dvorišta, kreće se prema kućama. Kiša i dalje neumorno pada, a razina vode raste. Službe su na terenu, postavljaju se vreće na najniže točke i čekamo dodatne količine”, izjavio je noćas načelnik općine Zdenci Tomislav Durmić, javlja Jutarnji list.
“Situacija pod kontrolom”
Zamjenik župana Mario Klement jutros je za N1 rekao kako nema ugroze za kuće i kako nema evakuacija te da su vreće postavljene. Podigao se vodostaj Vučice, a uslijed povećane količine kiše, otežano je prometovanje na pojedinim dionicama u okolici Orahovice. Zbog vremenskih neprilika, održana je i hitna sjednica Stožera civilne zaštite.
Izlila se Vojlovica
“Kiša neumorno pada, ali situaciju držimo pod kontrolom. Sve su službe na terenu, radili su se zečji nasipi koji situaciju drže pod kontrolom. Nemamo poplavljenih kuća, voda je došla do njih, ali nemamo informaciju da je voda ušla u objekte. Pratimo kritična mjesta i na području Orahovice, Zdenaca, Čačinaca. Činimo sve da spasimo imovinu naših građana”, rekao nam je Klement.
Otežano prometovanje
Podsjetimo, u okolici Orahovice, na istoku Virovitičko-podravske županije u posljednja 24 sata palo je gotovo 80 litara oborina po četvornome metru, zbog čega je otežano prometovanje po pojedinim dionicama cesta.
Zamjenik virovitičko-podravskog župana Marijo Klement kazao je da su sve službe na terenu, a prema trenutnom stanju, voda nije ušla u kuće. ”Poplavljenih kuća nemamo. Voda je došlo do blizine kuća, ali još nemamo informaciju da je ušla u objekte. Pojedine ceste zatvorene su zbog izlijevanja vode iz korita”, rekao je u izjavi za N1.
S obzirom na zatvorene ceste, organizirana je nastava na daljinu za učenike srednje škole u Orahovici te učenike osnovnih škola u Orahovici, Zdencima, Voćinu i Čačincima, izvijestili su iz županije.
Zamjenik župana napominje da je situacija pod kontrolom, rade se zečji nasipi, stoga nema potrebe za evakuacijom stanovnika.