VLADA U Sabor upućen prijedlog zakona o klimatskim promjenama
Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama
Hrvatska bi mogla dobiti Nacionalni dan psihologa, 14. ožujka
Plenković: Potpisat će se Protokol za dizanje mjera sigurnosti u školama
Unatoč prekidu tranzita ruskog plina preko Ukrajine, opskrba u Hrvatskoj stabilna
Tesla prodajom u 2024. za dlaku ispred BYD-a
Cijene nafte porasle prema 76 dolara, u fokusu kineske novogodišnje poruke

  Folklor i narodni običaji

Počinje slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora

  Hina           03.01.2024.
Počinje slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora

Slavljenička, 30. Zimska škola hrvatskog folklora, u organizaciji Hrvatske matice iseljenika, počinje u Koprivnici u srijedu, 3. siječnja, a tijekom 10 dana predstavit će ples, nošnje, pjesmu i glazbala (tambure i tradicijska) hrvatskoga panonskog područja. Osim programskog stručnog voditelja Andrije Ivančana, umjetničkog voditelja Folklornog ansambla Linđo iz Dubrovnika, Odjel tambura vodi Tibor Bün, poznati tamburaški voditelj iz Varaždina, a Odjel tradicijskih glazbala glazbeni pedagog Vjekoslav Martinić, poznati majstor izrade tradicijskih glazbala iz Garešnice.

Gost predavač Škole je glazbeni skladatelj maestro Siniša Leopold. Uz njih će predavati i drugi vrsni stručnjaci folkloristi i etnokoreolozi, kao i renomirani istraživači hrvatskoga folklora. Škola hrvatskog folklora se temelji na znanstveno- stručnom programu koji je 1964. postavio uvaženi hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije Ivan Ivančan. Program se kontinuirano nadograđivao i prilagođavao novim spoznajama i trendovima, a današnji programski voditelj Andrija Ivančan ugradio je suvremene trendove plesne edukacije i sve elemente potrebne za školovanje voditelja folklornih skupina, kao što je i maestro Siniša Leopold napravio za program namijenjen voditeljima tamburaških sastava.

Putem ovog programa ostvaruju se i važni ciljevi  Hrvatske matice iseljenika: očuvanje, jačanje i promicanje hrvatske tradicijske kulture i hrvatskog nacionalnog i etničkog identiteta u hrvatskom iseljeništvu, među pripadnicima hrvatskih zajednica izvan domovine i kod Hrvata u Bosni i Hercegovini te povezivanje raseljene i domovinske Hrvatske. Glavni cilj stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas, priopćila je Hrvatska matica iseljenika.

Komentari




Još iz kategorije Folklor i narodni običaji



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.