Mediji su se raspisali o slučaju Babić, nema relevantnih novina i televizijskih kuća koje nisu poslale svoje reportere u Viroviticu. Snimaju Opću bolnicu, zgradu u kojoj Babić živi, nekretnine koje posjeduje, kafić koji iznajmljuje...
Na Babića su najviše ljutiti branitelji koji tvrde da su neki profitirali od rata dok su se oni borili. "Ja sam ratni vojni invalid. Pet sam godina bio na ratištu, a Babića nisam ni vidio", kaže za Jutarnji list Ivan Holi, jedan od gostiju u kafiću Lav.
Bbaić je sada u fokusu pažnje, ali ispituje se liječnička dokumentacija i ostalih pripadnika saniteta. Pod istragom je još nekoliko liječnika, a za jednog se vrlo ozbiljno sumnja da je lažni invalid. Navodno je najveći broj lažnih invalida među sanitetskim tehničarima. Mnogi od njih rade u virovitičkim zdravstvenim ustanovama, a najveća panika zavladala je među onima koji rade u Općoj bolnici.
Babić je bio pripadnik 1. pješačke bojne, 127. brigade, kao član saniteta, a upravo je ta bojna zanimljiva i istražiteljima ovog slučaja jer navodno je više liječnika dobilo invalidninu na sličan način, pa bi istraga mogla krenuti u tom smjeru.
Nešto više o tome mogao bi znati njihov zapovjednik dr. Srećko Moslavac, anesteziolog u virovitičkoj bolnici. Navodno ne postoji dokumentacija koja bi dokazala da je Babić ozljedu uistinu zaradio kad je izlazio iz sanitetskog vozila i pao. No, dr. Moslavac o tome ne želi razgovarati. Možda i zbog toga što bi upravo on mogao biti ključni svjedok buduće optužnice, ako se podigne. "Ne želim ništa komentirati", kratko je poručio Jutarnjem.
Neki Babićevi kolege, s druge strane, mnogo su razgovorljiviji. Ali nitko ne želi pod imenom i prezimenom govoriti o uhićenom liječniku. Ono što nam je nekoliko njih potvrdilo jest to da Babić i nije bio toliko marljiv u poslu kako se predstavljao. Drugi kolega, pak, opisuje Babića kao stručnjaka u svom području, ali kaže i da je uza sve funkcije bio najmanje liječnik. "On je moj kolega i ne želim ga blatiti, ali mogu reći da ga često nije bilo u bolnici".
Dr. Mijo Fett, oftalmolog koji je Babiću potpisao nalaz 1995., a koji je on poslije zloupotrijebio, kaže kako je počeo sumnjati u Babića prošle godine, kada je otkriveno da ima plaću od čak 34 tisuće kuna. "Onda sam shvatio da kao lažni invalid ne plaća porez. Tada mi je bila jasna i njegova rečenica kada me 1996. jednom sreo u dvorištu bolnice i rekao kako mu je mnogo pomogao moj nalaz. A zapravo me tražio pregled zbog traženja odštete od osiguravajuće kuće", rekao je Fett Jutarnjem.
Slično je ponovio i Večernjem listu: "Na očni odjel u Virovitici dr. Babić je, kaže, 1995. samoinicijativno došao na pregled. - Tražio je običan pregled i on je pokazao da nema oštećenja vida ni na jednom oku. Očito je zloupotrijebio taj naš nalaz, a ja smatram da je ratni profiter koji uživa u povlasticama koje ne zaslužuje".
Nekadašnji voditelj virovitičkog saniteta i kasnije šefa IPD službe dr Rudolf Brijačak, dobar poznavatelj virovitičkih ratnih prilika danas umirovljeni specijalista opće medicine koji s obitelji živi u Voćinu izjavio je Večernjem listu da je osobno mobilizirao dr Ivicu Babića.
"Odgovorno tvrdim da ni on kao nijedan drugi liječnik u našem sanitetu nije ozlijeđen za vrijeme rata. Mi iz saniteta bili smo pozadina našim dečkima iz vojske, nije kod nas bilo nekih teških ratnih operacija. Samo je jedan liječnik dva puta na terenu gledao smrti u oči, ginekolog dr. T. K., ali i on je imao nevjerojatnu sreću pa je u obje situacije prošao neozlijeđen", rekao je Brijačak.
Znam svakog dečka s ovih područja koji je stradao. Znam tko je poginuo. Tvrdim da među njima nije nijedan liječnik. Sad se govori o dvadesetak medicinskih djelatnika koji imaju status ratnih invalida u našoj bolnici. Pa to je nevjerojatno - čudi se dr. Brijačak. - Ako je netko dobio status invalida nakon 1992., onda je to pitanje kojim neka se pozabave nadležne intitucije - poručuje. Liječnici su u virovitičkom sanitetu, kaže, na terenu boravili od početka studenog do 26. prosinca 1991. - Naša je vojska prva oslobađala teritorij Hrvatske, a mi smo kao sanitet prošli cijelu Bilogoru i Papuk. Kad smo došli do ceste Pakrac - Požega, dalje nismo išli. U mjestima u koja smo dolazili, bilo da je riječ o Đulovcu, Voćinu, prema Pakracu ili Daruvaru, srpska se vojska već bila povukla. Nije to bilo nimalo nalik na one scene o ratovanju koje gledate u TV kalendaru - poručuje dr. Brijačak.
Jedan od sugovornika Večernjeg lista, ratni je vojni invalid koji želi ostati anoniman objasnio je da se pravo na stupanj invaliditeta ostvarivalo na prvostupanjskoj komisiji u Virovitici, koja je na temelju medicinske dokumentacije izdavala samo mišljenje.
Konačnu odluku donosila je drugostupanjska komisija u Zagrebu ili Osijeku.