KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Poljoprivreda

Objavljena Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača

  mps           28.03.2025.
Objavljena Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača

U Narodnim novinama broj 58 od 28. ožujka 2025. godine objavljena je Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj (Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj). Predmetnom Naredbom uvode se preventivne mjere za dvije bolesti životinja, bolesti kategorije A, slinavku i šap i kugu malih preživača, koje predstavljaju izuzetno veliku gospodarsku i socioekonomsku prijetnju stočarskom sektoru u Republici Hrvatskoj.
Posebno zabrinjava širenje slinavke i šapa na području Slovačke (4) i Mađarske (2), gdje je do 27. ožujka 2025. godine ukupno potvrđeno 6 zaraženih objekata, što, uz nova izbijanja kuge malih preživača na području Rumunjske, Grčke te Bugarske, ukazuje da je potreban izniman oprez u cilju sprječavanja širenja bolesti na druga područja.

S obzirom na vrlo visok rizik i činjenicu da se u Republiku Hrvatsku svakodnevno unose pošiljke prijemljivih životinja iz navedenih država članica za koje se, usprkos svim poduzetim mjerama kontrole i ograničenja u državama podrijetla, ne može isključiti potencijalni unos virusa slinavke i šapa ili kuge malih preživača, Naredbom su određene nacionalne mjere koje omogućuju kontrole dolaznih pošiljki i odredišnih objekata u razdoblju dovoljnom da se isključi potencijalni unos virusa.

Naredbom se određuju obavezni pregledi svih pošiljki prijemljivih životinja koje pristižu iz zahvaćenih država članica te žurna prijava eventualne sumnje na bolest. Također se za sve pošiljke iz zahvaćenih država članica utvrđuje razdoblje praćenja od 21 dan, odnosno nemogućnost daljnjeg premještanja životinja s dolaznog objekta na druge objekte u Hrvatskoj. Prethodno navedena mjera je od izuzetnog značaja s obzirom da je utvrđeno da je za pošiljke iz Europske unije, nakon prispijeća u Republiku Hrvatsku, uobičajeno daljnje premještanje prijemljivih životinja na velik broj objekata u Republici Hrvatskoj neposredno nakon dopreme iz drugih država članica, što predstavlja izuzetno velik rizik za moguće širenje bolesti.

Bez obzira na stroge mjere zabrane prometa živim životinjama i životinjskim proizvodima i nusproizvodima koje su na snazi u državama gdje je potvrđena slinavka i šap, zbog vrlo visokog rizika od širenja predmetne bolesti, do daljnjih informacija apeliramo na subjekte i sve one koji se bave trgovinom živih životinja, njihovih proizvoda i nusproizvoda da se suzdrže od unosa živih životinja, posebno vrste goveda, ovaca, koza i svinja i svježih proizvoda dobivenih od tih životinja, kao i nusproizvoda, radi sprječavanja unosa virusa slinavke i šapa na teritorij Republike Hrvatske.

Slinavka i šap vrlo je kontagiozna, virusna bolest domaćih i divljih papkara te se vrlo lako može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti. Stoga ova bolest ima velik potencijal daljnjeg širenja, a njezina pojava imala bi katastrofalne posljedice za stočarstvo Republike Hrvatske, kako izravne posljedice zbog mjera kontrole koje uključuju usmrćivanje svih životinja na zaraženim objektima tako i zbog dugoročnih trgovinskih posljedica za izvoz životinja i njihovih proizvoda. Dodatno, ovce i koze, osim od slinavke i šapa, mogu oboljeti i od kuge malih preživača.

Za obje bolesti Republika Hrvatska ima službeni status Svjetske organizacije zdravlja životinja (WOAH) države slobodne od ovih bolesti.

Komentari




Još iz kategorije Poljoprivreda



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.