Kao osoba koja je na funkciji predsjednika Skupštine u županiji, što je vrh zakonodavne vlasti regionalne jedinice, dužan sam odgovoriti gospodinu Savi Radojeviću, vjećniku u općinskom vijeću Voćin, ali prije svega na kulturan i demokratski način. Prava nacionalnih manjina, pa tako i Srpske , regulirana su Ustavnim zakonom i sve što iz njega proizlazi Srpska nacionalna manjina treba konzumirati u demokratskoj državi kao što je Republika Hrvatska. Osnova mojega razmišljanja je logična i dokaziva na temelju stvarnih činjenica i na temelju čl.20. i čl. 21 st.1. Ustavnog zakona koji kaže:
" Za određivanje broja pripadnika nacionalne manjine radi provođenja odredbi ovoga članka mjerodavni su službeni rezultati popisa stanovništva . Prije svakih izbora službeni rezultati popisa stanovništva o broju pripadnika nacionalnih manjina u jedinici područne ( regionalne) samouprave usklađuje se sa eventualnim promjenama registriranim u posljednjem potvrđenom popisu birača te jedinice. "
Ključno je da su zakonom mjerodavni službeni rezultati popisa i to posljednji iz 2001 godine. Usklađivanje sa popisom birača je ako je netko doselio ili odselio a nije u tom popisu. Kada pogledamo podatke za Općinu Voćin onda to izgleda ovako:
Voćin po popisu stanovništva od 2001 godine ima 2421 stanovnika od toga se je 315 izjasnilo kao Srbin, što je 13,01 %.
Popis birača na koji se pozivamo datira još iz vremena bivše Jugoslavije. Taj isti popis se je samo potvrđivao iza 1991 godine, a nije vršena provjera dali stanovnici i stvarno žive u Općini Voćin. Po tom popisu birača voćin ima 3110 birača od toga 1149 birača koji se izjašnjavaju Srbima , ili 36,94 %. Predstavnici srpske nacionalne manjine znaju da u Voćinu nema 36,94 % Srba, a zna to i gospodin Savo Radojević , ali ipak traže nešto što im ne pripada, jer ti Srbi iz popisa birača, nisu u Voćinu već 18 godina. Ne dijele s nama sudbinu Hrvatske, Županije Virovitičko-podravske a niti mještana općine Voćin. Ne preuzimaju obaveze prema društvu a htjeli bi konzumirati prava. Žalosno je to što prava nemogu konzumirati oni kojih nema , već bi , na temelju njih, prava htjeli ovi koji su ovdje.
Gospodin Savo Radojević dovodi u pitanje i legalnost prošlih izbora a samim tim i odluke koje su od tada donešene na sjednicama Vijeća. Previše oštre izjave za tako malo znanja.
Ako ćemo i po popisu birača i sukladno zakonu, u Općinskom vijeću Voćina moraju biti 5 vjećnika Srpske manjine . Općinsko vijeće po Statutu broji 15 vijećnika. Ako nakon izbora, po rezultatima u tih 15 nema 5 vjećnika Srbina, broj se povećava do zakonom određenog broja i na temelju toga se mijenja statut. Broj se povećava na način da se sa izbornih lista koje su prešle izborni prag imenuju vijećnici Srpske manjine. Na listama ima predstavnika manjine i , na veliku žalost Save Radojevića, dopunskih izbora za Vijeće neće biti.
Međutim. Postotak Srpske manjine po popisu birača od preko 35 % njima daje pravo na dvojezičnost, srpski jezik i pismo, u Općini, školama , vrtiću....
Pitam , tko će postaviti tablu na ulazu u Voćin, sa imenom mjesta Voćin, na latinici i na ćirilici. Nemam ništa protiv Srpske nacionalne manjine ali takvo tumačenje Ustavnog zakona rješava neke odnose i nečije fotelje u svakodnevnoj politici a na ostale mogućnosti i prava koja proizlaze nepostojećim Srbima u Općini Voćin, nitko ne misli.
Upravo zbog toga sam poslao na ocjenu ustavnosti provedbu zaključka Vlade RH koja tumači takav temelj izračuna za prava Srpske nacionalne manjine. U kojoj su to državi naputci i zaključci iznad Ustavnog zakona?
Predsjednik Skupštine
Josip Novogradec