Kada vidite temu o kojoj pišem nije isključeno da se prekrižite. Naime, u vremenu loših vijesti tema ljubavi čini mi se osvježenjem za sve nas. A vjerujte, i meni treba promjena - upetljao sam se na jednom portalu u bjesomučnu političku raspravu, gdje zamalo njih desetero, prilično koordinirano, navalilo na mene jednoga. Kako sam došao do teme ljubavi - nije ni proljeće, nije ni početak ljeta, koje držim idealnim vremenom za zaljubljivanje. Kasno ljeto je za učvršćivanje ljubavnih veza, a jesen, znamo i po dužini programa «želje i pozdravi» idealno godišnje doba za vjenčanja odnosno svadbe.
MLADI I ZALJUBLJENI
Elem, u kasno noćno doba navratim u jedan lokal koji je postao moja nova «baza», pogledam «Jutarnji list» i brbljam pomalo s jednim mladim parom. Konobarica je ljubazna, mlada, pravi pupoljak, ima ono «nešto, rekli bi modernim rječnikom, «pozitivnu vibru, njen dečko također je simpatičan, i - otvorimo jedni drugima srce. I riječ po riječ, saznam da se radi o tzv. miješanom paru, - naime, različitih su vjera i nacija, ali, vidi se, vole se. Nisam odgojen tako da bi to bilo presudno u gledanju na neku vezu između ženskog i muškog, živio sam u Beču gdje, bar na prvi pogled, u višemilijunskom gradu, u svjetskoj metropoli uglavnom te nitko ne pita za korijene, osim ako lupetaš njemački tako da se iz aviona prepoznaje da nisi iz Beča, odnosno Austrije. Dakle, u Beču je vjera i nacionalnost u drugom planu, osnovno je da li se dvoje «šmekaju» ili se ne «šmekaju», jednostavno, da li imaju dovoljno zajedničkih interesa da se ne svađaju. Za razliku od nasu Hrvatskoj, ljudi izgledaju samostalni, tradicionalni okovi muško-ženskih odnosa skinuti su još početkom prošlog stoljeća, a sa Sigmundom Freudom (Moravska, 1856 - London, 1939) poznatim psihoanalitičarem i njegovim krugom liječnika, uglavnom neuropsihijatrima, pali su i posljednji tabui seksualnosti.
DR. FREUD - OTAC PSIHOANALIZE
K doktoru Freudu, dolazili su pacijenti ne samo iz Beča, nego i iz drugih zemalja Evrope, liježući na njegov poznati kauč, on bi sjedio iza pacijenta i postavljao pitanja, pacijent bi polusvjestan situacije, odgovarao. Bio sam u Beču u Freudovoj ordinaciji, u Berggasse, u devetom Bezirku koja je pretvorena u dobro posjećeni muzej i sa zanimanjem pregledao zapravo veliki Freudov stan koji je dijelom bio ordinacija, ispunjena tim kaučom, ali i mnogim sitnicama nekada u vlasništvu Freuda. Priča o kauču je zanimljiva stoga, što ga je, koliko se sjećam, Freud, bježeći pred nacistima u London, povezao sa sobom. Nakon Drugog svjetskog, taj kauč je vraćen u Beč, i sav prekriven šarenim tepisima, jastucima i sličnim rekvizitima, postao najinteresantniji dio muzeja. Zašto sve ovo navodim?
Zato što je Freud u svojim znanstvenim radovima, temeljenim na praksi, u(s)tvrdio nekoliko važnih činjenica:
1. naš cjelokupni život određuje prvih pet nesvjesnih godina života, kao djece,
2. za naš ukupni psihički razvoj presudni su odnosi prema roditeljima odnosno roditelja prema nama,
3. naš život stoga, najviše određuje podsvijest po kojoj biramo partnere odnosno partnerice, odnosimo se prema njima s naglašenim «ja», dakle ili kao vladari partnera, ili kao podređeni njima,
4. i najviše se razvijamo i uživamo ili ne uživamo u životu, ovisno o tome kako i koliko zadovoljavamo seksualne potrebe.
RENESANSA PSIHIJATRIJE
Freud je napisao «Psihopatologiju svakodnevnog života», «Tumačenje snova» i mnoge druge knjige pokušavajući odgonetnuti «mračnu stranu psihe», tražeći razloge našim neurozama, psihozama, od seksualnih fantazija do histerija i manija, tražeći razloge naših nesigurnosti ili prepotentnosti. Posebno su ga zanimali stari religiozni spisi, mitologija, zatim osobe iz povijesti koje su obilježile kulturu i civilizaciju, posebno opet fenomen straha i razni kompleksi. Primjerice, Edipov kompleks tj. devijacije u odnosu sina prema majci, ili Elektrin kompleks, a to su devijacije u odnosu kćeri i oca, zatim odnos «normalnog» i «nenormalnog» u životu...Koliko je svojom teorijom i praksom izludio svijet, svjedoči i to da je nakon Drugog svjetskog rata, svijet, razvijeni Zapad, masovno tražio pomoć kod psihijatara, posebno u SAD-u. Nedostatak pažnje roditelja prema djeci, razne zabrane, koje i danas roditelji prakticiraju, nedostatak iskrenog dijaloga roditelja i djece, fizičko i mentalno šikaniranje djece, problemi s koncentracijom odnosno učenjem, nekvalitetan bračni odnosno seksualni život, sve su to manje ili više razlozi za frustracije pojedinaca koje mogu završiti velikim traumama koje se «liječe» alkoholizmom, stres-pušenjem, drogom, kockom, bijegom od kuće, neobuzdanim seksualnim životom odnosno prostitucijom. Moderni tempo života, veliki zahtjevi na pojedinca, i nemogućnost da ih sve udovolji vodili su ljude do psihijatara, a one pokošene raznim sindromima i teškim psihičkim poremećajima, i do psihijatrijskih bolnica.
U NAS JOŠ PUNO TABU TEMA
U nas je, zamjećujem, još vijek tabu tema u mnogim obiteljima razgovor o seksu, mladi se neki crvene kada se gledaju na TV seksi filmovi (kojih, usput, gotovo i nema), još uvijek je prisutan u odnosima muško-žensko pojam grijeha, mlade se ne podučava kontracepciji, mnogo je predrasuda prema seksualnosti pa se nerijetko događa da mlade djevojke zatrudne što onda par odvodi pred oltar, iako su oboje nezreli za bračne obaveze, međusobno prilagođavanje, ustupke... Evo, godinama se dogovara program seksualnog obrazovanja u školama, i koliko čujem, škole malo čine da učenike i učenice upoznaju sa važnosti zdravog seksualnog života, s važnošću ljubavi, razumijevanja i uzajamnog poštovanja partnera.
Sve u svemu, na broj vjenčanja raste broj razvoda, u većim gradovima svaki drugi brak završi, nakon fatalnih sedam godina, razvodom.
Naravno, najveći gubitnici razvoda su djeca, koja ponajviše trpe zbog brzopletih odluka roditelja.
I sve se to događa u vremenu kada mnogim mladima stoji na raspolaganju Internet, Facebook, u vremenu kada se relativno lako može do informacija, vrlo različitih, pa i delikatnih, no one ne dolaze do mladih brzinom i kvalitetom koja bi zadovoljavala. Naravno, posebna tema bi bio odraz političke i ekonomske krize na mlade naraštaje, na moral, na zabavljanje, primjerice u Virovitici gdje dio mladih besciljno luta petkom i subotom navečer, ili juri u brzim automobilima, ne znajući kamo idu i što traže.
ŽELIM VAM MOĆNU LJUBAV
Eto, ovom paru u kafiću, koji sam upoznao, kao i svim parovima koji pronalaze ljubav, njeguju je, prenose na svoju djecu, koji u ljubavi vide veliko iskušenje, tajnu, bol, ali i radost, želim da ljubav što dulje traje. Želim da mladi ne padaju na vanjske efekte, na ljepotu, na materijalno, želim da ne padnu u ralje ljubomore, nepovjerenja, nevjere... želim da nađu iskrenu i dugu ljubav.
Jedan mudrac je zapisao da ljubav ima svoje zakone razvoja, svoje životne dobi, kao cvijeće, kao ljudski život. Ona ima raskošno proljeće, svoje vrelo ljeto i, napokon, jesen koja je za jedne topla, svijetla i plodonosna, a za druge - hladna, gnjila i jalova.
I ima svake godine jedan dan u veljači, kada se prvi puta prelomi zima, i osjeti dašak proljeća. Tog dana počinjem vjerovati još jednom, u moć ljubavi, kako kaže jedan mudrac s Orijenta:
MOĆ LJUBAVI JE VEĆA OD SVAKE DRUGE VLASTI, PA ČAK I OD VLASTI KRALJEVA.
Želim vam moćnu ljubav.