VLADA U Sabor upućen prijedlog zakona o klimatskim promjenama
Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama
Hrvatska bi mogla dobiti Nacionalni dan psihologa, 14. ožujka
Plenković: Potpisat će se Protokol za dizanje mjera sigurnosti u školama
Unatoč prekidu tranzita ruskog plina preko Ukrajine, opskrba u Hrvatskoj stabilna
Tesla prodajom u 2024. za dlaku ispred BYD-a
Cijene nafte porasle prema 76 dolara, u fokusu kineske novogodišnje poruke

  Putujem i pišem

Labin – tragom svjetlosti, krafa i glicinije

  Slobodan Kadić/Glas Slavonije           16.07.2024.
Labin – tragom svjetlosti, krafa i glicinije

Rijetki su gradovi koji pružaju toliko spokoja kao srednjovjekovni Labin. Kao da se čovjek nalazi u mjestu koje nije ucrtano u Google karte, ali ga istovremeno na turizam podsjećaju zauzeta parkirališna mjesta na glavnom gradskom trgu, koji je doista "zbit na brdu", i čiji se zvonik poput svjetionika vidi nadaleko i naširoko. I nije daleko od mora, obližnje turističko naselje Rabac s hotelima Valamar udaljeno je nekoliko kilometara, oh da, potreban vam je automobil jer autobusne linije i nisu tako česte. Autobusni promet je u Hrvatskoj u prilično opskurnom stanju (kao i prometne veze s Labinom, ali to ne smanjuje ljepotu doživljaja), a sve to dok nas oko podneva na hedonizam mami grešni morski povjetarac i miris finog maslinova ulja, mekog kruha i domaćeg vina iz obližnjeg restorana - piše Slobodan Kadić u kolumni Putničke svaštarije Glasa Slavonije.

Labin je pod imenom Albona ili Alvona još u 2. stoljeću prije Krista spomenuo antički pisac Artemidor iz Efeza, a bio je pod upravom raznih "gospodara". Višestoljetna mletačka uprava od 1420. posebno je važna za njegov razvoj zbog arhitekture i početaka rudarske proizvodnje ugljena, baš kao i austrijska i talijanska uprava, koje su modernizirale grad. U prvim poslijeratnim godinama "crno zlato" iz Raše dalo je velik doprinos izgradnji tadašnje Jugoslavije, a od njezina raspada cijeli se kraj sve više okreće turizmu.

I uspjeli su! Ponosno to spominje gradonačelnik Valter Glavičić (poznat i po tome da u ormaru ima kravatu s cvjetnim motivom glicinija, koje spominjem nešto poslije) kada mi u svojem uredu priča o uspjesima labinskog gospodarstva i budućim projektima, konkretnije, rudniku u Labinu, koji postaje podzemni grad po uzoru na poljsku Wieliczku. Ako ljetujete u blizini ili Istru planirate obići ciljano, odvojite vrijeme i odmorite dušu i tijelo razgledanjem Starog grada (pripremite dobre tenisice, strmo je), dva nestašna stabla glicinije (malo su se opustila) koja prave hladovinu restoranu Velo kafe i koja su zaštićena kao spomenik parkovne arhitekture te Narodnog muzeja, koji se nalazi u palači iz 17. stoljeća.

Ako ste gledali britansku seriju Portofino, muzej je "odglumio" luksuzni hotel u Portofinu. Posjetite atelijer Vinka Šaina (Labin je grad umjetnika, ima tridesetak akademskih i, ako ne zaborave, sudjeluju u manifestaciji Labin Art Republika), degustirajte ulja i vina u art&gastro galeriji Negri ili obližnjoj vinariji Juričić (poznatoj po malvaziji i teranu, lavandinu i maslinovu ulju te octu od crnih sorata grožđa pet godina spavanom u barrique bačvama, a ako volite magarce i rijetko ih vidite, vašem zadovoljstvu neće biti kraja, jer na imanju imaju te plemenite životinje po kojima pejorativno nazivaju navijače Hajduka!

Ako ste baš prava umjetnička duša i potajno spavate s kipom Sokrata ili Afrodite, a ponad glave vam ne vise uobičajeni gobleni balkanskog podneblja - Ciganka s gitarom ili Žena koja čita - neka vam ne bude mrsko obići i keramičarske radionice Merania i Allegro, a onda u smiraj dana uživati u lokalnim delikatesama restorana Markus.

Labinjonski krafi, tijesto koje se puni slatkim sirom (poput raviola), poslužuju se kuhani s pečenom kokoši i slatkastom mrkvom ili drugim povrćem. Mogu se poslužiti i kao slastica flambirani u karamel-umaku ili prženi u ulju, a Grad ih želi zaštititi. A kada sam se prejeo, pokušao sam zaigrati disc golf ili frizbi golf, bez palice i loptice, u Hrvatskoj novi sport, a u Americi se igra već šezdeset godina, ipak su oni napredniji! Sličan je običnom golfu, igrači bacaju posebno dizajnirane leteće diskove i trebaju pogoditi disc golf koš. Sport se može igrati na otvorenom, u šumi, na kamenju, pijesku ili zemlji, a u Labinu se igra na nekoliko terena. Iako je riječ o zanimljivom sportu, nakon nekoliko pokreta, odmah sam se zaželio kozlića, zgrčke, raznoške i ostalih omiljenih gimnastičkih disciplina, ako me razumijete, ali tko voli – nek izvoli!

 

Komentari




Još iz kategorije Putujem i pišem



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.