Još uvijek me strane sile znaju iznenaditi! Dok sam kušao nevjerojatni Sauvignon iz Daruvara, kao grom iz vedra neba, baš me iznenadilo, na radiju su pročitali vijest da će hrvatski državljani u Kinu moći bez vize na razdoblje od trideset dana. Nedavno je slična vijest došla i iz Tajlanda, znaju oni da naši putnici sve više putuju na Daleki istok, a tako gladni i žedni pečata u putovnicama koje se "istočno od raja" i dalje štambiljaju - piše Slobodan Kadić u kolumni Putničke svaštarije Glasa Slavonije.
Kao što znate, unutar EU-a nema više tinte, pa očitog dokaza da ste posjetili neku zemlju - više nema. Ostaju uspomene, ali nekad je baš bila fora hvalisati se koliko si država proputovao i više puta dnevno listati putovnicu i diviti se ljepoti kreativnosti nervoznih carinika. Iskreno, i danas me najviše nerviraju carinici koji pečat udare na praznu stranicu mojeg najomiljenijeg dokumenta i rado bih im održao predavanje, ali sam odavno shvatio da monolog s uniformiranim "građevinama" ne bi urodio plodom. Stoga državljani Bugarske, Rumunjske, Crne Gore, Hrvatske, Japana (! – konačno im progledaše kroz prste nakon 2. svjetskog rata) i još nekih država ne trebaju vizu za ulazak u NR Kinu od 30. studenoga 2024. pa do 31. prosinca 2025.
Naime, odavno su ukinute vize za Južnu Koreju i druge europske zemlje iz kojih im dolazi najviše turista, a susjedna nam Srbija već nekoliko godina s Kinom ima bezvizni režim (baš kao i s Bjelorusijom, Azerbajdžanom, Rusijom, Mongolijom, Kubom…). Činjenica je da kineske aviokompanije jeftino lete iz Europe prema Aziji i naravno da im je ovaj potez prema hrvatskim putnicima poslovne prirode, a ne one ljubavne, jer Kina nema puno ljubavnika! Slično je i s Tajlandom, koji je kraljevina snova i grijeha. U svrhu turističkog posjeta naši državljani tamo mogu boraviti 60 dana i potrebno je imati putovnicu koja vrijedi još minimalno šest mjeseci nakon ulaska u Tajland (one koji su sate zemljopisa provodili pušeći po zidovima oko škole, pa pišu 'na Tajland', podsjećam da nije riječ o otoku, iako ih u Tajlandu – itekako ima). Riječ je o jednoj od najljepših i najposjećenijih država svijeta, a često u šali znam naglasiti da onaj putnik koji Tajland preživi bez bolesti, prijeloma kostiju i proljeva za pamćenje (zapravo, svaki je za pamćenje), može putovati svim državama svijeta!
Moram priznati da hrvatska putovnica postaje sve jača i jača. To su i drugi rekli, ali ja sam njezinu vrijednosti iskušao na svojoj koži jer sam vidio koliko se i kada cijeni. Najlakše pišu oni koji sjede u neboderima i škrabaju takve testove i kradu naše fotografije s društvenih mreža, a mi, nekolicina novinara koja putuje i piše, znamo o čemu pričamo. Prema VisaGuidePassport indeksu, Hrvatska je ove godine imala najmoćniji "papir" na Balkanu i 22. mjesto na međunarodnoj razini. Tako možemo posjetiti čak 97 zemalja bez vize, uključujući šest država koje zahtijevaju elektroničku autorizaciju puta i 43 države bez putovnice (dakle, na osobnu iskaznicu uz pomoć koje sam tako ušao u Francusku Gvajanu u Južnoj Americi). Neću dalje nabrajati, sve to možete proguglati, ali moram spomenuti da je najjača putovnica svijeta – singapurska, a slijede talijanska, španjolska, francuska i mađarska. Svi smo postali lijeni kada treba pripremiti dokumente za vize, a osjetimo to i po džepu. Kao ugledni članovi EU-a, i egzotične zemlje su nam postale blizu (Sv. Toma i Princip, Falklandsko otočje, Trinidad i Tobago…).
Približava se "blackFriday" ili na hrvatskom – petak crni (tako mi ljepše zvuči). Primit ćete mejlove od mnogih aviokompanija, agencija i hotela. Nemojte izgubiti zdrav razum jer mnoge cijene nisu zapravo snižene, već su samo kozmetički dotjerane. Znam da Wizzair i Ryanair imaju dobre ponude, pa ako želite letjeti i sjediti kao u konzervi, ne čekajte da se sva sjedala rasprodaju. Osobno, čekam ponude pravih igrača, Lufthanse, KLM-a, Croatia Airlinesa, Hiltona i Kempinskog i valjda će se otkriti tek u petak! Sada je pravo vrijeme za organiziranje siječnja, a vidim da mnogi Slavonci već sada bosonogi hodaju Filipinima ili grickaju pečene kukce u Kini u krasnoj pekinškoj ulici Wangfujing. Samo mali podsjetnik, nemojte plaćati više od 400 eura po povratnoj karti za destinacije iz Budimpešte do Azije. Zaigrajte se Skyscannerom i potrošite limite kartica jer jednom se živi!
I ako ćete u Kinu bez vize, pečati će opet da klize i uskoro ćete morati mijenjati putovnicu punu tinte i uspomena. Znate kako je to u Hrvatskoj jednostavno. I zabavno!