Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Zdravlje

Hrvatska četvrta u Europi po pretilosti djece

  bet/vn           22.03.2025.
Hrvatska četvrta u Europi po pretilosti djece

Hrvatska je ove godine napredovala za jedno mjesto po pretilosti djece i sada zauzima visoko četvrto mjesto u Europi. Zabrinjavajući podaci izneseni su na Panelu sportsko – edukativnog projekta Aktivna Hrvatska na Sveučilištu u Rijeci. Upravo su zemlje Mediterana među najgorima, a uz Hrvatsku u top šest su Cipar, Malta, Italija, Grčka i Španjolska.

„Problem debljine u Hrvatskoj zaista je na visokoj razini. Jedno od troje djece u Hrvatskoj ima višak kilograma, dok je u Europi taj omjer jedno od četvero. Kada gledamo odraslu populaciju, prema bilo kojem istraživanju, oko 60% stanovništva ima prekomjernu tjelesnu masu!“ – istaknula je izv.prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović te dodala: „Ako tražimo nešto pozitivno iz cijele te situacije, možemo reći da je debljina sada prepoznata kao ozbiljan zdravstveni problem. Svjetsko udruženje za prevenciju debljine predstavilo je slogan koji ću parafrazirati: Moramo mijenjati sustav kako bismo omogućili ljudima zdraviji način života i spriječili debljinu. Upravo tu leži srž problema. Moramo prestati prebacivati svu odgovornost isključivo na pojedince. Već dugo znamo, da je debljina normalan odgovor normalnog pojedinca na abnormalno, debljini pogodovno okruženje u kojem živimo. Zato je nužno mijenjati okolnosti, donositi sustavne mjere i omogućiti ljudima da žive zdravije!”

“Podaci pokazuju da djeca u školskoj dobi već sada imaju alarmantne brojke u kontekstu prekomjerne tjelesne mase, a time i pretilosti. U odrasloj dobi, znamo da je Hrvatska već visoko na ljestvici prekomjerne tjelesne mase u Europi. Ako ne poduzmemo mjere, samo ćemo nastaviti tim putem, a to moramo spriječiti i prevenirati, počevši od obitelji!” – istaknula je predsjednica Hrvatskog saveza nutricionista Karmen Matković Melki te dodala: “Ironično, prema istraživanjima provedenima prije pandemije, mediteranska prehrana polako nestaje upravo u mediteranskim zemljama. Kažu da su najmediteranskiji način prehrane sada usvojili Skandinavci. Mi smo na putu da izgubimo ono što nas čini prepoznatljivima i zdravijima.“

Svjetska zdravstvena organizacija je prvi put identificirala debljinu kao zasebni zdravstveni indikator. U međunarodnoj klasifikaciji bolesti sada je prepoznata kao bolest, dok je ranije bila vezana uz šećernu bolest tipa 2. Naime, oko 85% osoba u Hrvatskoj sa šećernom bolešću tipa 2 ima prekomjernu tjelesnu masu.

 

 

„Lokalne zajednice mogu učiniti mnogo kako bi potaknule građane na više kretanja, od uređenja šetnica i otvorenih prostora za rekreaciju, sprava za vježbanje na otvorenom, do postavljanja javnih slavina s pitkom vodom. Također, važno je osigurati sigurne koridore do škola kako bi djeca mogla doći pješke, voziti se biciklima te omogućiti sigurna mjesta za njihovo odlaganje, pa čak i na radnim mjestima. Sve to potiče ljude da budu aktivniji i zdraviji. Ovo pitanje ne može se riješiti samo iz perspektive kineziologa, svoj doprinos moraju dati i nutricionisti, urbanisti, predstavnici lokalnih zajednica, ravnatelji škola, rukovoditelji u tvrtkama i svi oni koji mogu utjecati na stvaranje uvjeta za više tjelesne aktivnosti, zdraviju prehranu i bolju kvalitetu života. Kao pozitivan primjer s aspekta tjelesnog vježbanja i prehrane istaknut je program cjelodnevne škole, gdje djeca imaju osiguranu povećanu tjelesnu aktivnost i organizirane tople obroke!“, istaknuo je dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof.dr.sc. Mario Baić.

„Smatram da je važno educirati i javno govoriti o ovom javnozdravstvenom problemu na svim razinama, od odgovornosti struke, roditelja i školstva do odgovornosti cijelog sustava. Zajedničkim naporima trebamo stvarati podržavajuće okruženje za promjenu određenih životnih navika. Pretilost je ozbiljan problem, a tjelesna aktivnost igra ključnu ulogu u njegovoj prevenciji. Zato se trebamo potruditi ne samo promovirati benefite tjelesne aktivnosti, već i osigurati uvjete, od infrastrukturnih do socijalnih, kako bi tjelesna aktivnost bila dostupna i poticana od najranije dobi na svim razinama“, istaknula je izv.prof. Renata Barić, sportska psihologinja.

 




Još iz kategorije Zdravlje



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.