Hrvatsko novinarsko društvo (HND) već godinama upozorava da su hrvatski mediji ''zarobljeni“. U ovoj aferi ministar Filipović je smijenjen, ali to je samo amortiziranje političke štete u osjetljivo predizborno vrijeme, kazano je na konferenciji za novinare u Novinarskom domu o važnosti transparentnog financiranja medija u povodu afere Mreža zbog čega je premijer Andrej Plenković smijenio ministra gospodarstva Davora Filipovića.
Na konferenciji su govorili predsjednik HND-a Hrvoje Zovko, glavna tajnica Melisa Skender i predsjednica Europske federacije novinara (EFJ) Maja Sever koja je istaknula kako je bit problema to što neki nekontrolirano mogu trošiti javni novac. "To se događa na lokalnoj i nacionalnoj razini i to je nešto o čemu govorimo godinama. Imamo nekoliko kampanja – lokalni mediji građanima, protiv lokalnih šerifa, za transparentno sufinanciranje medija, godinama govorimo", rekla je Sever.
"Jedan od glavnih prioriteta o čemu smo izradili i dokumente je da država napokon mora uvesti kontrolu trošenja javnog novca po kriterijima koji su profesionalni i u javnom interesu. Akteri ove afere ne mogu shvatiti da je bit problema u Andreju Plenkoviću, Vladi RH, svim vladama dosad jer podržavaju sustav u kojem se sredstva državnog oglašavanja i javna sredstva na lokalnoj razini mogu dijeliti po babama i stričevima", dodala je Sever.
"Ova afera je rezultat izostanak regulative koju nisu donijeli Andrej Plenković i Nina Obuljen Koržinek. Ono što se dogodilo nije politička afera Mosta, HDZ-a, SDP-a ili bilo koje druge stranke, ovo se dogodilo samo zato što nema kontrole trošenja javnog novca", navela je Sever.
Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko kazao je kako najnovija afera nije nikakvo iznenađenje. "Amortizirajući štetu pokazuje se da je premijer toga svjestan. Ono što se postavlja kao ključno pitanje je kako uopće može doći do takve netransparentne situacije u odlukama i dodjeli javnog novca. Kako je uopće moguće da jedan savjetnik ministra može raspolagati na taj način javnim novcem", upitao je Zovko te dodao kako je zapravo to tema, a ne tobožnje rušenje Vlade od strane oporbe, što stalno pokušava nametnuti kao temu premijer Plenković.
"On je na vrhu piramide i u ovom konkretnom slučaju i ne može biti amnestiran od odgovornosti. Zna se da se novac ne slijeva samo iz fondova, već iz ministarstava, državnih tvrtki, ustanova, ali i županijskih i gradskih poduzeća, i lokalne samouprave, a zauzvrat se od medija traži povlašten tretman", kazao je Zovko te dodao kako se svi mediji koji žele potporu i pomoć HND-a moraju u potpunosti pridržavati profesionalnih novinarskih postulata i kodeksa. a ne da izgledaju kao oglasna ploča aktualne vlasti.
Naglasio je da ako Andrej Plenković i nadležno ministarstvo neće slušati i čitati ono što im se godinama govori neka pročitaju preporuke o vladavini prava EU-a.
- Ova afera je rezultat izostanak regulative koju nisu donijeli Andrej Plenković i Nina Obuljen Koržinek. Ono što se dogodilo nije politička afera Mosta, HDZ-a, SDP-a ili bilo koje druge stranke, ovo se dogodilo samo zato što nema kontrole trošenja javnog novca, navela je Sever.
Glavna tajnica HND-a Melisa Skender osvrnula se na ulogu Marina Vlahovića u aferi te istaknula kako on po definiciji ne može biti novinar, jer novinari ne dilaju informacijama.
"Novinari su oni koji poštuju etički kodeks profesije. Kad slušamo ove snimke, to je kao razgovor dva kamatara. Model reketarenja na relaciji lokalni političari - lokalni mediji postoji i mi se kao strukovna organizacija suočavamo s ovim problemom zbog njegovog devastirajućeg učinka na profesiju. Logika po kojoj ne treba 'gristi ruku koja te hrani' prisutna je i u većim medijskim kućama, a pokazalo je to istraživanje Đurđica Klancir za Gong o tome tko sve pritišće novinare i novinarke. Sve češće se od novinara traži pisanje tekstova po narudžbi urednika, dok im je zabranjeno tematiziranje kompanija, odnosno oglašivača i pojedinih političara ili političkih stranaka. Pri tom, proračunska sredstva za sufinanciranje proizvodnje medijskog sadržaja dodjeljuju se netransparentno i bez jasnih kriterija, na što HND godinama upozorava", kazala je Skender podsjetivši kako je HND prije dvije godine razvio Modele financiranja lokalnih medija koji dokidaju sa svim dosadašnjim praksama i osiguravaju znatno veću neovisnost u distribuciji javnih sredstava lokalnim medijima. Do sad su ga podržali: Split, Zagreb, Makarska, Pazin, a interes su pokazali Karlovac, Slavonski Brod, Virovitica te Karlovačka, Brodsko-posavska i Virovitičko-podravska županija.
"Otpor prema HND-ovim modelima ne dolazi samo od nekih lokalnih samouprava, već isto tako nailazi i na otpore medija koji su navikli funkcionirati tako da poslove dogovaraju ispod stola. O raširenosti ovakvih praksi govori i činjenica da javne tvrtke i državna poduzeća podatke o oglašavanju čuvaju kao poslovnu tajnu. Potvrđuje to i ignoriranje zakonske obaveze tijela javne vlasti da Agenciji za elektroničke medije dostave iznose uložene u oglašavanje na lokalnim elektroničkim medijima. Jer za kršenje ove obaveze ne postoje nikakve sankcije. To jasno govori o nedostatku političke volje da se zaštiti uloga koju mediji imaju u informiranju građana, a što je odgovornost od koje Plenković ne može pobjeći. Neki mediji tako nikada neće dobiti oglas od HEP-a, Podravke ili nekog javnog EU projekta. Njihovi su novinari maliciozni i ne bave se temama poručuju nam sa samog vrha vlasti. I ovih dana premijer krivnju prebacuje na koruptivne medije. Pozivamo vas da ne nasjednete na ovakvu zamjenu teza", navela je Skender ponovivši da su mediji su zarobljeni.
"Zarobljeni u netransparentnim vlasničkim odnosima, bez učinkovitih mehanizama obrane etičkih načela struke, na skučenom tržištu gdje su državne i javne tvrtke među najvećim oglašivačima, a javnim novcem kupuje se medijska šutnja ili plaća PR. Profesionalno, odgovorno, istraživačko novinarstvo u tako postavljenom sustavu ima male šanse opstati i rasti. A najveću štetu trpe građani", zaključila je Skender.