U organizaciji portala Virovitica.net u dvorani Češkog doma, u četvrtak 19. veljače održana je prva u nizu tribina na kojima ćemo s istaknutim hrvatskim novinarima razgovarati o njihovom novinarskom, publicističkom, aktivističkom ili književnom radu, medijima, novinarstvu i aktualno-političkim događajima. U "Večeri s Dragom Hedl" predstavili smo tri knjige ovog vrsnog novinara iz Osijeka (Izborna šutnja, Donjodravska obala i Glavaš-kronika jedne destrukcije), saznali da je jednako tako i odličan pisac, dobili odgovor na pitanja zašto u svojim tekstovima više ne bavi ratnim zločincem Branimirom Glavašem i zašto u Hrvatskoj nema više istraživačkih novinara. O tome ćemo pisati u više nastavaka. Na početku tribine obratio se moderator Goran Gazdek, predsjednica Češke besede Virovitica Jasna Berger rekla je riječ-dvije o radu te udruge, a dvjema glazbenim točkama, na gitari i klaviru, predstavila nam se učenica Marta Stanić. Ulomke iz romana čitao je Ivan Žada.
Književni kritičar Dario Grgić na početku se obratio onima koji su za Dragu Hedla čuli tek devedesetih godina zbog zapaženog publicističkog djelovanja "Hedl je u svijet pisanja ušao kao pisac, a rat je od njega napravio čovjeka koji piše za novine o problematičnim događanjima iz sredine u kojoj je živio što je tada bilo najčasnije. Kako i vi živite u sredini koja je, kao i Osijek manja, onda vjerojatno znate kakve posljedice to može imati na privatni život i profesionalni angažman. Kada su ga svojevremeno pitali tko je stajao iza njega u vrijeme dok je radio novinarska terenska istraživanja rekao je: 'Samo ja i moja sjena'. Budući da sam i ja iz Osijeka mogu potvrditi da je to dosita bila tako", rekao je Grgić.
Knjiga Izborna šutnja, kazao je Grgić, pokazuje u što se mogu pretvoriti sredine koje ne trijebe dovoljno pažljivo male i velike centre zloćina koje uzgajaju u svojoj sredini. "Izborna šutnja je gotovo antropološki portret sredine ogrezle u sivilo, u kojoj nitko nije dobar i čist nego su svi negdje između loših, a koja je takva postala nemarnim odnosom prema okolnostima zajedničkog življenja. To nije tipični krimić koji stane u crnu kroniku jer se ovdje radi o ozbiljnijem rukopisu koji više pripada istraživačkom novinarstvu koji se bavi fenomenima gradskog života, socijalnih sredina, odnosa prema strukturama moći i političarima oko kojih se sve vrti", rekao je Grgić.
Izborna je nastao na osnovu istinitog događaja u Osijeku gdje su maloljetnice iz Doma za odgoj bile na najgori mogući način seksualno eksploatirane. Bila je to priča koju je Hedl radio kao novinar i koja je imala veliki odjek u hrvatskoj javnosti. "Na žalost, ta priča nije dobila očekivani epilog jer se onima koji su sudjelovati u tim ružnim stvarima ništa nije dogodilo, a rezultat napora da se tim djevojčicama kao jednoj ranjivoj skupini djece koja dolaze iz problematičnih obitelji pomogne bio je upravo suprotan. Novinar može imati određena saznanja, pretpostavke i indicije, ali ako nema činjenice za njega je ta priča završena. Onda sam kao pisac htio ispričati priču na način na koji bi ona trebala završiti", rekao je Hedl naglasivši kako je pričom pokušao dati sliku politike koja se vrlo često izopači.
"Imali smo prilike vidjeti što sve u Hrvatskoj politika može učiniti, a ovdje sam htio prikazati političara u usponu koji obećava, koji ima veliku podršku i vješto se služi svim alatima koji su mu na raspolaganju i njegovo drugo lice koje mračno. Radnja ima finale u danu izborne šutnje. Dan prije izbora on ulazi u televizijski studio pred novinara koji ga dokazima stavlja pred gotov čin. Ali to nije bilo dovoljno - on biva izabra", prepričao je Drago ukratko radnju Izborne šutnje
Dario Grgić je naglasio kako opća anemija moralnosti u društvu omogućuje situacije opisane u knjizi. "Kriminalci su ljepilo ovog društva, a Drago Hedl poput najboljih nordijskih pisaca krimića odlično opisuje užas koji se događa paralelno s užasom počinjenog ubojstva", rekao je Grgić.
Hedl upravo piše nastavak ovog romana koji bi trebao biti gotov za mjesec i pol, a izaći u svibnju. "Bit će to, zapravo, trilogija u kojoj će policijski inspektor i novinar rješavati situacije koje se vrte oko kriminala i politike. U Hrvatskoj je granica između kriminala i politike ponekad gotovo neprimjetna. Politika uvijek nađe načina da ispliva iz situacija koje se čine nemoguće", zaključio je Hedl.
Više fotogalerija u albumu na Facebook profilu Virovitica.neta