SLATINA - Grad Slatina se na Konferenciji pod nazivom „Obnovljivi izvori energije u javnom sektoru", održane u sklopu Zagrebačkoga velesajma u Zagrebu, među četiri stotine sudionika, predstavio s pet projekata.
Prvi je projekt Proizvodnja električne energije i topline na lokaciji Industrijske zone Turbina I. Realiziran je uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je u njega uložio 1,7 milijuna kuna. Drugi projekt odnosi se na izgradnju bio-plinskog postrojenja u Industrijskoj zoni Kućanica - Medinci, treći na proizvodnju industrijskoga peleta, četvrti na proizvodnju bio-goriva iz energetske biljke Miscanthus na Trnovači i peti je projekt korištenje geotermalnih izvora te izgradnja dviju elektrana za proizvodnju električne energije.
Grad Slatinu je na ovoj Konferenciji predstavljalo izaslanstvo na čelu s gradonačelnikom Ivanom Roštašem. Komentirao je kako se Slatina svojim projektima svrstala među najjače.
- Vidite o kojim se gradovima radi! Radi se o Rijeci, Zadru, Karlovačkoj županiji i jednoj općini koji su sudjelovali s po jednim projektom, a Grad Slatina s pet. Već smo dobili pohvale mnogih sudionika i od predstavnika ministarstava. Realizacijom tih projekata, koji nisu samo trend u svijetu, već perspektiva u smislu zapošljavanja i otvaranja novih radnih mjesta, Slatina sigurno rješava svoju budućnost. Stvar tim više dobiva na važnosti jer smo prilikom prezentacije projekata imali i investitore koji su u njih već uložili određena sredstva. U vrlo kratkom vremenu izgledan je početak realizacije tih projekata, kaže Ivan Roštaš, gradonačelnik Slatine. Dodao je kako ovi projekti nisu samo prednost za Slatinu, već i svojevrsna obaveza.
- Perspektiva Hrvatske, ali i zakonska obveza je da, zbog ulaska u Europsku uniju, do 2020. godine moramo proizvoditi dvadeset posto svoje energije iz obnovljivih izvora. Na tim projektima radimo već duže vrijeme, gotovo tri godine i nisu došli sami od sebe. Nije bilo lako. Trebala je Vlada RH donijeti nove zakone, novi tarifni sustav. Na području grada postoje prirodni resursi, a samim zakonskim regulativama i novim tarifnim sustavom stvorene su pretpostavke za interes ulagača, kaže gradonačelnik. Cijena proizvedene električne energije iz obnovljivih izvora je 1,25 a ova je 0,65 kuna. Dakle, suština je da na području grada imamo prirodne resurse, da smo te projekte prepoznali kao perspektivu grada Slatine i njihovom realizacijom dolazi bolje vrijeme za naš grad, rekao je gradonačelnik.
Jedan od investitora švicarski je Fond East and west, čiji je direktor Ian Cole i osobno sudjelovao u predstavljanju projekata u Zagrebu. Ovaj će se fond javiti na natječaj za kupovinu 13 hektara zemljišta u Poduzetničkoj zoni u sklopu projekta proizvodnje bio-goriva. Drugi investitor dolazi iz Njemačke, zainteresiran je za realizaciju bioplinskoga postrojenja na području Slatine i također je sudjelovao u prezentaciji u Zagrebu.
Organizatori Konferencije su Agencija za promicanje izvoza i ulaganja, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva - Uprava za energetiku, Ministarstvo regionalnoga razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva te Ministarstvo zaštite okoliša, prostornoga uređenja i graditeljstva.