Hello! Svaka godina donese nove šokove. Bili oni politički, ekonomski ili turistički, obično udare po džepu ili nas duboko iznerviraju. Svima je znano da su Englezi uvijek bili posebni, od vožnje lijevom (krivom) stranom ceste pa do jednog sata unatrag te ispijanja indijskog čaja s mlijekom u pet - piše Slobodan Kadić u kolumni Putničke svaštarije Glasa Slavonije.
Nipošto nisu mogli dopustiti da EU (iz kojeg su iskočili Brexitom, pa se sada, navodno, kaju) prije njih uvede ETIAS, europsku inačicu američke ESTE, autorizacije putnika da u zemlju/uniju uđu bez tradicionalne vize, ali uz brojne sigurnosne provjere. I zamislite, odlučili su osmisliti ETA-u (Electronic Travel Authorization), čiji je navodni cilj pojednostaviti granične kontrole i povećati sigurnost. Naravno da i hrvatski državljani trebaju ETA-u, baš kao i svi oni koji za Ujedinjeno Kraljevstvo ne trebaju vizu. Već i ranije pokondireni su Englezi za nas "europejce" uveli ulazak samo s putovnicama, zamislite, u 21. stoljeću nisu dopustili da Heathrowom prolazimo uz osobnu iskaznicu koja je najnovije digitalno čudo s mnogim sigurnosnim protokolima uz neizostavni čip. I to sve iz razloga samo da budu posebni, jedinstveni i uglavnom - jedini!
Ali mi ih svejedno volimo jer su nam duuugo držali vize, komplicirali ulaske i kada je bilo vrijeme korone, imali nevjerojatni sustav provjera kojeg se ne bi postidio ni Charles Darwin. I baš tada bijaše EP u nogometu, a sjećam se da su tražili da kada sletimo u London uzorke ubacujemo u poštanske sandučiće, dobro platimo, a nijednom nismo dobili rezultate testa! Nekolicina nas koji smo često letjeli u Veliku Britanija zbog nogometnih utakmica u Londonu i Glasgowu. Mašala.
Ostavimo sad te njihove posebnosti nastranu, već uronimo u problematiku ETA sustava koji se aktivira od 2. travnja 2025., a prijaviti se može od 5. ožujka 2025. Vjerojatno će neki od čitatelja uskoro putovati u tu egzotičnu zemlju pa da se ne nađe u neobranom grožđu. Temelj svega je odlazak na službenu stranicu UK ETA (gov.uk) ili skidanje istoimene aplikacije na Google Playu ili App Storeu, pazite da se ne zabunite jer ETA sustav ima i Kanada (samo kažem, nemojte se odmah ljutiti, tko radi – taj i griješi). Treba odgovoriti na hrpu pitanja i karticom ili Google i Apple Payom platiti deset funti, imati pristup mejlu.
Trebat će poslati fotografije ili snimiti fotografije putovnice i lica osobe koja se prijavljuje, a koliko znam, nisu potrebni detalji putovanja. Kada sve to ispunite i dobijete potvrdu da je sve u redu, onda čekate barem tri radna dana na odobrenje, iako to bude i brže. Prijaviti se za ETA-u treba prije putovanja, a putovati možete dok čekate odluku, velika je vjerojatnost da će ona ubrzo stići. Samo pripazite, velika je vjerojatnost da vas na let u Veliku Britaniju neće pustiti bez nje jer je usko vezana uz broj putovnice!
To je sva mudrost, gotovo identična kada popunjavate američku ili kanadsku inačicu, sve ispunite i nešto platite i čekate odluku. Sličan sustav imat će i EU kada se face dogovore o datumu početka i mi koji živimo u njoj – zasigurno ćemo se osjećati sigurnije i bolje, zar doista u to vjerujemo? Vidjet ćemo što će se promijeniti pritom ne zaboravljajući da navodno u EU svakim danom kroz šipražja Bugarske, Rumunjske pa ako baš hoćete i naše domovine ulaze migranti koje u budućnosti treba financirati, a neki se i vraćaju pa sam se neki dan dobro nasmijao na primjedbu jednog prijatelja: "U EU ulaze ilegalno, a odlaze legalno kada vide koliko je ovdje skup život!"
UK treba vidjeti, uživati u Londonu i svim njegovim sladostima, a posjetiti i Škotsku i druge krajeve. Još veselju nema kraja kad u travnju opet zaživi aviolinija Osijek – London Stansted. Prema redu letenja Ryanaira, let iz Osijeka do London Stansteda (2. travnja 2025.) bez dodatne prtljage stoji samo 14.99 eura (pa to je stvarno smiješna cijena!). Ako imate vremena, odvojite koji euro i provedite nekoliko dana u Londonu. London je lijep u svako doba godine, unatoč čaju s mlijekom i vožnji suprotnom stranom ceste pa mi pogled kad kročim na zebru uvijek ide na lijevu stranu, umjesto na desnu! Dosad nisam završio na hitnoj, ali bilo je incidentnih situacija u Oxford Streetu. Savjet – kupite policu putnog osiguranja, neka osiguranja imaju popust od 50 posto do kraja veljače!
I na kraju balade, recimo hura veljači, koja lagano odlazi u povijest. Učimo engleski, pijmo čaj u pet i pivo u devet. I ponašajmo se kao Englezi! Good Bye!