KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Europska unija

EK odabrao 47 strateških projekata za kritične sirovine

  Hina           26.03.2025.
EK odabrao 47 strateških projekata za kritične sirovine

Europska komisija je objavila prvi popis na kojem je 47 strateških projekata za povećanje proizvodnje kritičnih sirovina, što je važan korak u provedbi Akta o kritičnim sirovinama u kojem je EU postavila cilj da do 2030. iskopava 10 posto svojih potreba, 40 posto prerađuje i reciklira 25 posto. “Smatramo da su ovi projekti održivi i da mogu započeti dovoljno brzo da budu održivi. Oni moraju imati prekogranične reperkusije i opsluživati nekoliko europskih zemalja, a ne samo onu u kojoj se projekt nalazi”, rekao je izvršni potpredsjednik Komisije za prosperitet i industrijsku strategiju Stéphane Séjourné.

Ukupno 47 novih strateških projekata provodi se u 13 država članica EU-a: Belgiji, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Estoniji, Češkoj, Grčkoj, Švedskoj, Finskoj, Portugalu, Poljskoj i Rumunjskoj. Od toga 25 projekata pokriva vađenje, 24 preradu, 10 recikliranje i 2 zamjenu kritičnih sirovina. Strateški projekti obuhvaćaju 14 od 17 strateških sirovina navedenih u Aktu o kritičnim sirovinama, a radi se o litiju, niklu, kobaltu, manganu i grafitu, koji su osobito važni za proizvodnju baterija. Projekti se odnose i na magnezij i volfram, koji su vrlo važni u obrambenoj industriji.

Ukupna kapitalna ulaganja u ovih 47 projekata procjenjuju se na 22,5 milijardi eura. Na osiguranju potrebnog kapitala zajedno će raditi Komisija, države članice i financijske institucije. Za odabrane projekte vrijedit će jednostavnija i brža pravila za izdavanje dozvola. Proces izdavanja dozvole za rudarenje moći će trajati najviše 27 mjeseci, a za preradu i recikliranje najviše 15 mjeseci.

Sporo izdavanje dozvola jedna je od najvećih prepreka za razvoj zelenih projekata, uglavnom zbog različitih pravila u 27 država članica.  Europska unija se želi osloboditi ovisnosti o Kini kada je riječ o kritičnim sirovinama. “Ne želimo zamijeniti našu ovisnost o fosilnim gorivima ovisnošću o kritičnim sirovinama. Kineski litij neće biti ono što je bio ruski plin", rekao je Séjourné.

Séjourné upozorava da je EU prije pandemije i prije rata u Ukrajini većinu sirovina kupovao isključivo izvan svojih granica. Osim potrebe za većim vađenjem rijetkih minerala, potrebno je povećati i njihovu preradu. Izvršni potpredsjednik navodi primjer litija, kojeg Europa ima, ali ga šalje na preradu u Kinu i potpuno je ovisna o toj zemlji kada je riječ o toj ključnoj sirovini.

Osim vađenja i prerade rijetkih minerala potrebno je i diversificirati uvoz tako da EU ne bude ovisan o bilo kojoj trećoj zemlji za više od 65 posto svoje godišnje potrošnje, i to za svaku od tih kritičnih sirovina, dodaje Séjourné. Na poziv za prijavu strateških projekata bilo je ukupno 170 prijava, a njih 49 stiglo je iz zemalja izvan EU-a. Séjourné je najavio da će u sljedećih nekoliko tjedan objaviti popis odabranih projekata i izvan EU-a.

Komentari




Još iz kategorije Europska unija



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.