U Velikoj Gorici je održana konferencija „Dobro upravljanje – pametno gospodarenje otpadom kao primjer – Kako građani mogu doprinijeti održivom razvoju svoje lokalne zajednice“. Uvodnim govorima Ervina Kolareca (Grad Velika Gorica, zamjenik gradonačelnika), Maje Božićević Vrhovčak (DOOR, izvršna direktorica), Maje Tomičić (Ured za udruge Vlade RH, viša stručna savjetnica) i Slavice Robić (DOOR, programska koordinatorica) konferencija je službeno otvorena, a naglašena je važnost sudjelovanja građana unutar lokalnih zajednica i u razvoju i provedbi javnih politika.
U prvome panelu, s aspekta nacionalne razine, sudjelovali su Sanja Radović Josić iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Slaven Dobrović s Fakulteta strojarstva i brodogradnje i Mirela Holy sa Sveučilišta VERN’.
„U pripremi su javni pozivi za sufinanciranje aktivnosti u efikasnijem prikupljanju otpada za općine I gradove.“, započela je Sanja Radović Josić te zaključila „Ono što izostaje je educiranje I informiranje građana.“ Slaven Dobrović istaknuo je da se zalaže za sustave odvojenog sakupljanja otpada te nadodao: „Jedinice lokalne samouprave bi vrlo brzo mogle promijeniti sustav odvojenog sakupljanja otpada. Na gradovima i općinama je informirati i stimulirati građane da dostavljaju otpad na reciklažna dvorišta.“ U svome govoru, Mirela Holy apelirala je na problem bio-otpada: „Bio-otpad je najurgentniji problem. Hrvatskoj izostaje strateški pristup u rješavanju ovoga problema. Fokus bi trebao biti na većim gradovima – Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci…“ te nadodala: „Društvu se isplati uložiti u nova postrojenja.“
Sudionicima su potom predstavljeni primjeri dobre prakse iz Hrvatske: Primjeri dobre prakse aktivnosti provedenih u Velikoj Gorici tijekom projekta Participativno upravljanje prirodnim resursima (Marko Ružić, Grad Velika Gorica), Krajobraz Gradića – participacija, sanacija, regeneracija (Davorka Križaj, Grad Velika Gorica i Petra Pereković, Agronomski fakultet), Edukativni projekt „Moj otpad, moja odgovornost!“ (Dijana Mijač Dretar, Komunalno poduzeće d.o.o. Križevci), Zelena čistka: rapsodija međusektorske suradnje (Helena Traub, Udruga Žmergo - Opatija) i Teretnim biciklom do održive zajednice (Matija Hlebar, udruga UZOR Hrvatske - Koprivnica).
Drugim se panelom, na kojem su sudjelovali Marko Ružić, Goran Gregurek (Komunalno poduzeće d.o.o. Križevci), Helena Traub i Matija Hlebar, ukazivalo na potrebu za većom aktivnosti građana, ali i njihovom edukacijom. „Bez ekološke održivosti nema ni ekonomske ni društvene održivosti.“ - Matija Hlebar
Konferencija je okupila 140 sudionika - predstavnike nadležnih tijela državne uprave, jedinica lokalne i regionalne samouprave, predstavnike organizacija civilnog društva, stručnjake s područja okoliša, otpada i energetike te druge relevantne sudionike i medije.
Preporuke s konferencije bit će uskoro objavljene na projektnoj internetskoj stranici te upućene relevantnim tijelima.
Više o projektu „Participativno upravljanje prirodnim resursima“ možete saznati ovdje.