Ako pođemo od pretpostavke da je sloboda jednog ljudskog društva odsustvo svakog oblika diktature, slobodno možemo konstatirati da na svijetu ne postoji narod koji živi u slobodi. Pitanje je samo kroz kakve oblike diktature prolazi. U razdoblju od 1945. do 2012., hrvatski narod bilježi tri, koje smo svrstali u sasvim jasne vremenske okvire.
Ne zamarajući se prevelikom znanošću, za tu priliku konzultirali smo praktičnu Wikipediju i na temelju definicije prvog razdoblja diktature izveli smo ostala dva, uz napomenu da svako razdoblje ima svoj prepoznatljivi subjekt i predikat, što studentima i đacima znatno olakšava razumijevanje povijesnih okolnosti, kao i raspodjelu totalitarne političke odgovornosti.
Diktatura proletarijata (od 1945. do 1991.) je revolucionarna vlast proletarijata, radničke klase. U marksizmu je to politički sustav koji radnička klasa uspostavlja revolucionarnim prevratom u prijelaznom razdoblju od kapitalizma ka komunizmu. Radi se o općoj vlasti radničke klase, koju ostvaruje često u savezu sa seljaštvom i ostalim radnicima, nakon zbacivanja s vlasti buržoazije i ostalih eksploatatorskih klasa, a koju karakterizira razbijanje starih institucija vlasti klasnog društva i oblikovanje novih. Ovaj marksistički pojam je označavao prijelaznu socijalističku državu između kapitalističkog društva i besklasnog komunističkog društva. Kroz prijelazno razdoblje, država je trebala biti revolucionarna diktatura proletarijata. (PROPALO)
Diktatura kriminalijata (od 1991. do 2012.) je revolucionarna vlast kriminala, neradničke klase. U mafijasizmu to je politički sustav koji revolucionarnim prevratom uspostavljaju ratni profiteri i zločinačke organizacije u prijelaznom razdoblju od socijalizma ka liberalnom kriminalizmu. Radi se o općoj vlasti koju ostvaruje domaća i strana mafija, često u savezu sa korumpiranim političarima i ostalim neradnicima, nakon zbacivanja s vlasti komunista i radničke klase, a koju karakterizira razbijanje radničkog samoupravljanja i pljačka društvene imovine. Ovaj mafijasistički pojam je označavao prijelaznu kriminalističku državu između socijalističkog društva i Remetinca. Kroz prijelazno razdoblje (u kojem vladaju heroji a ne zločinci) država je trebala biti revolucionarna diktatura kriminalnog podzemlja i nadzemlja. (OSTVARENO)
Diktatura klerikalijata (od 2012.) je revolucionarna vlast klera, svećeničke klase. U kaptolicizmu je to politički sustav koji revolucionarnim duhovnim prevratom uspostavljaju uzoriti biskupi u prijelaznom razdoblju od usvajanja Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji do izglasavanja Zakona o bezgrešnom začeću. Radi se o općoj duhovnoj vlasti koju na teret poreznih obveznika (svih vjera i nevjera) ostvaruje katolička Crkva, često u savezu sa preobraćenim komunjarama i ostalim režimskim obraćenicima, a koju karakterizira sustavna borba protiv ateista, partizana i pedera. Ovaj klerikalistički pojam označava prijelaznu crkvenu državu između današnjeg i Sudnjeg dana. Kroz prijelazno razdoblje (u kojem vladaju samo Bog i Hrvati), država bi trebala biti revolucionarna biskupska diktatura. (SVE IDE K TOME)