Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  Putujem i pišem

Danas nam malo za sriću triba...

  Slobodan Kadić/Glas Slavonije           30.11.2023.
Danas nam malo za sriću triba...

Prošla su socijalistička vremena, kada su za doručak u mnogim hotelima servirali tri kriške parizera Carnex, maslac, marmeladicu ili margarin, čaj, kavu Divka i jogurt u šalici, a voće je bilo bingo. Nije bilo švedskog stola, svoju je porciju hotelski gost dobio u tanjuru Inker iz Zaprešića i to je bilo to. Hoteli su bili uredni, znali smo da je posteljina mijenjana za svakog gosta. Sada za doručak očekujemo puno više - piše Slobodan Kadić u kolumni Putničke svaštarije Glasa Slavonije.

Ako umjesto Nutelle serviraju čokoladni namaz bez imena, odmah nam se hotel neće svidjeti. Da i ne govorim ako nema omleta, finog narančina soka, raznih voćnih jogurta i pahuljica, voćki iz svih krajeva svijeta, a u skupljim hotelima – pjenušca Tomac Millennium Brut za kraj (npr. hotel Esplanade). Onda mora biti vegetarijanske ponude, bezglutenske, halal, košer... Razlog je to da mnogi hoteli doručak posebno naplaćuju, pa nije uključen u cijenu noćenja, i često se pitam gdje im je računica. Ujedno, kada sam bio posljednji gost na doručku, vidio sam da puno hrane ostaje, pa je onda pakiraju u posude i skladište za sutra.
 
Poneki smjeli gosti, posebice oni koji nakon doručka odlaze u rodni kraj ili nastavljaju putovanje, znaju skrivećki napraviti sendvič, a mnogima je neugodno jer smatraju da to nije lijepo. Ne treba se sramiti, sendvič-dva uvijek se može napraviti jer je doručak plaćen, a, s druge strane, mnogi doručak, iako ga plate - gotovo i ne jedu. Priznali to ili ne, konobari i kuhari nekada su bili puno školovaniji. U toj se struci znao red i nije bilo moguće da svršeni zidar poslužuje u kafiću ili da kobasičar pravi koktele. Naravno da nikoga ne vrijeđam, ali došlo je do nevjerojatnog pomaka, da nedostaje školovanih stručnjaka u mnogim zanimanjima. Nedostaje i samokritike. Ne daj Bože da nešto krivo o restoranu prokomentirate na društvenim mrežama.
 
Odmah vam stižu uvrede u inbox, od vlasnika ili djelatnika restorana (što se meni nedavno dogodilo s jednim restoranom u Osijeku). Svi su osjetljivi na iskrenost i najviše vole voštane goste, koji šute i trpe, iako u restorane u kojima su loše posluženi više nikada neće kročiti. Ja tvrdim baš suprotno - slobodno izrazite svoje mišljenje i ako ste nešto loše pojeli ili ste loše posluženi, samo to napišite na internetu. Samo tako ćemo promijeniti stav i dočekati kvalitetniju uslugu i više poštovanja za novac koji ostavljamo u hotelima i restoranima!


Nije da ga hvalim, ali hotel imena Osijek doista ima šarolik doručak, čak, mislim, najbolji u Slavoniji i Baranji, i doista im je bitna kvaliteta. Ne postoje tamo najjeftiniji namazi ili namirnice, nego oni ukusni, a o riječ je o standardu kakvog se drže mnogi poznatiji hoteli diljem svijeta. I u zagrebačkom Hiltonu Doubletree - doručak je prava bajka, a slijede ga i drugi luksuzni hoteli, poput Sheratona ili Westina.

Teško je zadovoljiti gosta, osobno, ako hotel nudi svježe cijeđeni sok od naranče, znam da sam na pravom mjestu! Takve hotele mogu pronaći u Europi (npr. Shangri-La Paris), ali većinom su u Aziji i Južnoj Americi. Gosti su danas puno zahtjevniji jer za svoj novac traže puno više, a ne daj-šta-daš. Činjenica je da je doručak mnogima glavni dnevni obrok, pa nekoliko sati guštanja u hrani nekima dođe kao reinkarnacija, a nekima kao meditacija. I ne samo doručak. Sada gost od hotela očekuje puno više od doručka. Tako se mora imati fitness-sala, a po mogućnosti i bazen, džakuzi i sauna. To poskupljuje noćenje, ali uvijek radije biram takve hotele, a u Aziji su itekako dostupni za nekoliko desetaka dolara (Bali, na primjer, u kojem za pedesetak dolara imate i privatni bazen na terasi).

Članu hotelskih programa vjernosti sve je to primamljivije i jednostavnije, pa razmislite o uključivanju u neki od njih (npr. Accor ili HHonors). Predsjednički apartman zagrebačkog hotela Westin ima svoj džakuzi i saunu i nekoliko sam ga puta isprobao, te toplo preporučujem onim hedonistima, pa i novopečenim bračnim parovima, koji žele zagrebački vikend iz snova. Kada tako nešto imate u apartmanu, dođe vam da i ne izlazite u grad. Kad sam doista umoran od ljudi i puta, nekoliko se dana zatvorim u takav apartman i ne izlazim, a pritom uživam u tetošenju i piću dobrodošlice, obično nekoj boci finog vina koju s recepcije rado besplatno pošalju - ali i u odličnoj hrani koju pripremaju vrhunski kuhari. I kad zbrojim svoje današnje fantazije, malo nam za sriću triba!

Komentari




Još iz kategorije Putujem i pišem



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.