Benčić: HDZ pogodovao stvaranju porezne oaze u nekretninskom i turističkom sektoru
Petrov: Porez na nekretnine je prelijevanje iz šupljeg u prazno
Novinarka i diplomatkinja Aurora Weiss najavila predsjedničku kandidaturu
Grbin: Porez na nekretnine je potreban, ali ne smije biti novi udar na građane
Istraživanje: Samo 1, 2 posto hrvatskih građana ima potpuno povjerenje u sudstvo
Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete u posebnom razredu sjedi i pomoćnik
Kekin: Progovarat ću o ustavnim vrijednostima socijalne države

  In memoriam

Čovjek koji je davao pozitivne dijagnoze i proširivao vidike

  Dražen Bunjevac/foto Goran Gazdek           28.10.2022.         3426 pogleda
Čovjek koji je davao pozitivne dijagnoze i proširivao vidike

Hodajući gradskim ulcama nekim poslom ili jednostavno dokono gotovo redovito, svakog četvrtka u oko podnevnim satima, susretao bih njega s dnevnim novinama u rukama kako korača put svojega stana uz obavezan smješak i pitanje te komentar sa iskrom u očima i škrgutom zubima:                                                            

– Šta ima novoga iz Mikešlanda?... samo daj, piši nek' se čuje taj mikeški, nemoj štedit' nikoga!... Na što se ja uvijek nasmijah jerbo koliko god se mikeškim bavio i trudio opisivat ovdašnje, svakodnevne događaje i neke ljude, nisam nikada smatrao da je to nešto što bi bilo posebno važno da se tako ostrašćeno i gotovo navijački zapaža i prati. Ali, Martin je to posebno volio i jasno podržavao u tim susretima na javnim mjestima, katkada i uz veseli povik kada bi nas ulica i automobili dijelili hodajući svak' na svojoj strani.

Uvaženog prvog psihologa našega grada i ondašnjeg virovitičkog kotara, inicijatora i jednog od osnivača psihološkog Društva Virovitičko-podravske županije, bivšeg stručnog suradnika i pročelnika Zavoda za zapošljavanje, sudskog vještaka i člana u HPD ''Rodoljub'', gospodina Lovretića upoznao sam prije desetak godina na jednom sastanku Predsjedništva virovitičkog Ogranka Matice hrvatske još tamo u starom dvorcu gdje su bile prostorije. Isprva ozbiljnog, pravog doktorskog lica iza naočala, čim bi se povela rasprava o nekoj aktualnoj političkoj ili neaktualnoj kulturnoj temi koja bi se ticala domovine i ovoga grada iz Martinovog lica bi isijavao žar nekog velikog, latinskog govornika ili narodnog tribuna te strast sremačkog čovika, (čiji su rodni Nijemci početkom devedesetih bili među prvima napadnuti mržnjom i olovom), koji drži do sebe i svojega uz poštivanje drugoga mišljenja i svega ostaloga što nas na ovoj našoj grudi čini različitima ali jednako tako i obogaćenima.

Kao ''Proljećara'' iz ’71 bilo ga je zanimljivo i drago slušati jer je imao što reći pa i onda kada bi malko planuo osvrćući se na društveni javašluk i nepravdu na svakom polju i u svakom obliku. Sastajalo se tako svakog mjeseca jedanput a između toga još koji puta po kafićima i to druženje i iskustvo bilo je dragocjeno, inspirativno i za mene nezaboravno.

A onda je posve nenadano došla ljuta boljetica korona koja nas je sve neugodno iznenadila i zatekla nespremne, zbunjene, neosviještene, nervozne, obeshrabrene, zaključane, stisnute u sebe i neprepoznatljive s tim maskama na licu iza kojih se i Martin svakodnevno skrivao prilikom naših vrlo prorijeđenih susretanja. Kada bi se ubrzano i nekako plaho kretao samo uz promrmljani pozdrav i napomenu da žuri doma i nema vremena za druženja sve dok ne prođe zdravstvena nepogoda koja je, kojeg li apsurda, njemu kao organskom psihologu i čovjeku koji ne može dobro djelovati bez osobnog kontakta u četiri oka, sigurno promijenila poimanja i tijek života. Nekako povučen u sebe prolazio je gradom bez novina u rukama i oprezno kao da ga netko proganja ili neugodnost neka čeka iza čoška?!

Nikada nisam bio u njegovoj novoj ''ordinaciji'' to jest poznatoj kreativnoj radionici na padinama Bilogore u klijeti, ali to nije ni važno jer i bez opojne prirode, pejara kvalitetnoga vina, friškog zraka i lijepoga pogleda on mi je svojim srdačnim susretima, komentarima, informacijama, savjetima i druženjima davao potrebne pozitivne dijagnoze i proširivao vidike…

***

Društvo psihologa Virovitičko-podravske županije o Martinu Lovretiću

Martin Lovretić, rođen 1942. godine u poznatom srijemskom mjestu Nijemci. Psihologiju je diplomirao 1969. godine, a u Viroviticu je došao 1970. godine i zaposlio se u tadašnjem Općinskom zavodu za zapošljavanje. Najprije je radio na mjestu stručnog suradnika, a zadnjih 14 godina radnog staža, sve do odlaska u mirovinu, na mjestu pročelnika Zavoda. Imao je sreću pa se u Virovitici zasnovao i obitelj. Sa supruga Zlatom, medicinsko-laboratorijskom a inženjerkom koja cijeli je radni vijek provela u Općoj bolnici u Virovitici dobili su kći Jasminku, diplomiranu pravnicu, specijalisticu kaznenopravnih znanosti, sutkinju na Prekršajnom odjelu Općinskog suda u Virovitici.

Kada je počeo raditi, bio je jedini psiholog u Virovitici, ali i u cijelom tadašnjem kotaru Virovitica, te je bio tražen kao stručnjak u mnogim psihološkim poslovima u području psihologije rada, kao sudski vještak, i zapravo svugdje gdje je bio potreban kao psiholog.

Inicijator osnivanja Društva psihologa Virovitičko-podravske županije, osam godina bio i predsjednik, no i nadalje je ostao vrlo aktivan u Društvu psihologa i imao je druga zaduženja, bio je predsjednik Nadzornog odbora DPVPŽ i likvidator Društva. U svom strukovnom djelovanju, uvijek je poticao mlade psihologinje i psihologe, ističući kako struka ostaje na njima. Osim toga, imao je izvrsne stručne veze sa stručnjacima u području profesionalne orijentacije. Te su veze sezale, osim po cijeloj Hrvatskoj i u inozemstvu, a osobito mu je bila dobra suradnja s kolegama iz Mađarske. Mnogo puta je okupljao stručnjake profesionalne orijentacije na stručnim sastancima
u Virovitici.

U njegovom profesionalnom radu posebno treba istaknuti projekt „Identifikacija intelektualno darovitih učenika i praćenje njihovog obrazovnog i profesionalnog razvoja“. Suradnici su mu bili dr. sc. Ivan Koren, dr. sc. Vladimir Kolesarić i dr. sc. Dragutin Ivanec. Taj je projekt započela Stručna služba za profesionalnu orijentaciju Zavoda za zapošljavanje iz Virovitice sedamdesetih godina prošlog stoljeća s ciljem identifikacije nadarenih učenika osmih razreda osnovnih škola, kako bi se poboljšalo profesionalno savjetovanje učenika.

Profesor Lovretić poznat je u Hrvatskom psihološkom društvu po još jednoj izuzetnoj aktivnosti – po „ Martinovoj kreativnoj radionici“. U Viroviticu često dolaze gosti koje poziva Društvo psihologa Virovitičko-podravske županije i to su obično psiholozi iz različitih dijelova Hrvatske, ali drugi dragi gosti.

Sastavni dio njihova boravka u Virovitici bio je posjet „Martinovoj kreativnoj radionici“. U toj radionici ,tj. u Martinovoj kleti u njegovom vinogradu, okupljali su se psiholozi i njihovi prijatelji, učvršćuju nužnu strukovnu koheziju, te stvarali nove prijateljske neformalne veze koje bi vrlo često rezultirale novim zajedničkim projektima i suradnjom.

Zbog svojih društvenih i strukovnih aktivnosti, kojima sveudilj promiče psihologiju i njezino značenje za pojedince i društvo, Martin Lovretić dobio je od Hrvatskog psihološkog društva priznanje „Marulić: Fiat psychologia“, na godišnjoj konferenciji 2007. godine u Cavtatu, a koje se dodjeljuje za osobito vrijedan doprinos razvitku i promicanju hrvatske primijenjene psihologije.

Zatim na godišnjoj konferenciji psihologa u Opatiji 2016. godine dobio je Zahvalnicu „za neprekinuti vrijedni doprinos razvitku i radu Hrvatskog psihološkog društva“.

U povijesti hrvatske psihologije Martin Lovretić, ostat će zabilježen kao prvi psiholog u Virovitičko-podravskoj županiji i kao prvi predsjednik Društva psihologa Virovitičko-podravske županije.

Može se slobodno reći da je Martin Lovretić otvorio vrata strukovnom okupljanju psihologa u ovom dijelu naše domovine i tako omogućio razvitak psihologije kao struke te upozorio na potrebu šireg zapošljavanja psihologa u različitim područjima ljudskog djelovanja.

Uvijek ćemo se sjećati Martina kao iznimno aktivnog, dragog i kreativnog suradnika i kolege.

 

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije In memoriam



Virovitica.net koristi kolačiće kako bi Vama omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža. Za više informacija o korištenju kolačića na portalu Virovitica.net kliknite ovdje.