Virovitica.net

Virovitica

Sve što želite znati o obnovi Dvorca Pejačević i revitalizaciji Gradskog parka

vn  ●  31.10.2017.
Sve što želite znati o obnovi Dvorca Pejačević i revitalizaciji Gradskog parka

Puno je otvorenih pitanja vezanih uz obnovu Dvorca Pejačević i revitalizaciju Gradskog parka. Dio građana radove gleda s odobravanjem, dio negoduje; jedni jedva čekaju novu vizuru grada, drugi sječu stabala nazivaju ekocidom i još strašnije – masakrom baštine. Malo je informacija dostupno širokom sloju građana, nije bilo temeljite i kvalitetne javne rasprave, podaci se dijele kapaljkom...

U ime Kluba vijećnika Most-HSPD gradski vijećnik Darko Lešković molio je dokumentaciju vezanu uz javnu raspravu za projekt "5 do 12 za Dvorac", posebno odgovore na pitanja o terminskim koracima koje su prethodile projektu, te koji će uslijediti (milestones), lokaciji izmještanja Gradskog bazena, financijsko opterećenje Grada, da li je provedena javna rasprava, odnosno argumenti zašto nije provedena… Zatražio je i elementi održivosti projekta: plan zapošljavanja, plan aktivnosti i novčani tok u narednih 5 do 10 godina nakon završetka izgradnje/rekonstrukcije. 

Ukratko, odgovori izledaju ovako:

A detaljnije ovako:

Projekt obnove Gradskog dvorca počeo se provoditi 2004. godine kad je Gradski muzej zaključio ugovor o izradi konzervatorsko-tehničke dokumentacije sa tvrtkom "Urbos" iz Osijeka, u okviru koje je izrađena i konzervatorska studija obnove. Građevinska dozvola za zahvat izdana je 3.srpnja 2013. godine. Projekt obnove Gradskog parka ugovoren je krajem 2013. godine sa tvrtkom "Urbos" nakon što je raskinut ugovor sa IGH Zagreb zbog neispunjenja ugovornih obveza. Građevinska dozvola izdana je 23. listopada 2015. godine.

Integrirani razvojni projekt "5 do 12 za Dvorac" prijavljen je na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova europske unije Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljnih na obnovi kulturne baštine. Projekt je prošao pozitivno svih 7 fazi evaluacije te kao takav odobren sa najvećim ukupnim iznosom sredstava na sazivu sa preko 81. milijun kuna. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Virovitice 11. kolovoza 2016. godine.

Projekt je počeo sa provođenjem početnom konferencijom 30. kolovoza 2016. godine.

Od tada značajniji koraci u realizaciji projekta su:

Za realizaciju se pripremaju sljedeće nabave:
- nabava fontane
- radovi na unutarnjem uređenju i opremanju Dvorca Pejačević
- projekt konzervacije i prezentacije arheoloških nalaza u Gradskom parku
- radovi na konzervaciji i prezentaciji arheoloških nalaza u Gradskom parku

Razdoblje provođenja projekta je 3 godine počevši od 25. kolovoza 2016. godine.

Lokacija izmještanja Gradskog bazena

Izmještanje gradskog bazena u projektu je nužnost koja se provodi temeljem građevinske dozvole. Projektna dokumentacija Gradskog parka nije dokument u kojem se određuje nova lokacija budućeg gradskog bazena, već je to odluka političke vlasti temeljena na prostorno-planskoj dokumentaciji, mogućnostima financiranja, održivosti projekta i s. Sukladno tome , nova lokacija gradskog bazena bit će na lijevoj strani bivše vojarne, a u tijeku su pripremne aktivnosti za ishođenje potrebnih dozvola.

 Financijsko opterećenje Grada

Grad Virovitica svest će ove troškove na minimum na način da će se idejna rješenja 4 mosta provesti u suradnji sa Panonskim drvnim centrom kompetencija, a trošak revizije provest će se u okviru odobrenih 250.000,00 kuna. Mali dio neprihvatljivih troškova odnosi se na partnere u projektu.

            Javna rasprava

Javna rasprava provodi se obvezno, sukladno zakonu, kad se donose prostorno-planski dokumenti, a savjetovanje s zainteresiranom javnošću za one akte koje su određeni u Planu savjetovanja s zainteresiranom javnošću za određenu godinu (Zakon o pravu na pristup informacijama).

Međutim, Grad Virovitica zbog značaja teme napravio je u fazi idejnog projekta obnove i rekonstrukcije Gradskog parka javnu prezentaciju projekta u Gradskoj knjižnici i čitaonici 20. svibnja 2014. godine. Projekt su predstavili dr. Edita Štefanić i Milko Puncer u ime projektantske tvrtke "Urbos" iz Osijeka.

Elementi održivosti projekta:

1. Plan zapošljavanja

Novozaposleni u turističkom sektoru

Nakon provedbe Integriranog razvojnog programa u roku od 2 godine izravno će se zaposliti u turističkom sektoru:

Neizravno zapošljavanje u turističkom sektoru prema procjeni obuhvaća 22 osobe:

Novozaposleni u ostalim sektorima

 2. Plan aktivnosti i novčani tok u narednih 5 do 10 godina nakon završetka izgradnje/rekonstrukcije, prema podacima iz projektne aplikacije

Plan aktivnosti:

Komponenta (aktivnost) 3. Razvoj edukativnih i kulturnih sadržaja i programa IRP-a

Unutar komponente provesti će se niz aktivnosti:

3.1.Razvoj privremenih izložbi i programa
3.2.Razvoj poučnih staza povezanih sa stalnim postavom
3.3.Razvoj edukativnih aktivnosti za različite ciljane skupine
3.4.Edukacija vodiča za različite vrste vodstava
3.5.Edukacija lokalnog stanovništva o važnosti kulturne i prirodne baštine
3.6.Uređenje stalne izložbe u prostoru tvornice TVIN
3.7. Razvoj slikovnice „Drvene priče“
3.8.Izrada 3D audiovizualne instalacije
3.9.Adekvatno označavanje postava i privremenih izložbi radi pristupačnosti svim posjetiteljima

 ISHODI:

 Komponenta (aktivnost) 5. Marketing i izgradnja brenda destinacije te promocija i vidljivost IRP-a

 Aktivnosti promidžbe i vidljivosti će se provoditi kroz suradnju i nastupe u medijima (priopćenja, oglašavanja i konferencije za medije), osiguranje transparentnosti trošenja EU sredstava kroz promotivne materijale (letci, brošure, bedževi, naljepnice, natpisne ploče, zastavice itd.), pripremu vizualnog identiteta projekta, izrada i redizajn web stranice obnovljene kulturne baštine i samog IRP-a.

Unutar ove komponente također će se obavljati aktivnosti brendiranja i promocije IRP-a na temelju izrađene marketinške strategije i akcijskog plana brendiranja.

Kroz aktivnosti promocije, vidljivosti i brendiranja doći će do privlačenja sve većeg broja posjetitelja (stranih turista najviše putem oglašavanja, napora turističkih zajednica na međunarodnim sajmovima) što će rezultirati povećanim povećanjem broja posjetitelja kako u kulturnoj baštini tako i samoj turističkoj destinaciji, tj. gradu Virovitici.

ISHODI:

Virovitica

Uspješno završena besplatna škola klizanja u Virovitici ...

Gradu Virovitici odobreno natkrivanje multifunkcionalno ...

Na križanju Gundulićeve i Bakačeve promet će biti zatvo ...

Privremeno zatvaranje dijela Ulice Petra Preradovića od ...

Prema broja lajkova na FB stranici portala Gradonačelni ...

Dječji doček Nove godine- građani uživali u glazbi, pl ...

Održana 19. redovna skupština LAG-a “Virovitički prsten ...

Doček Nove godine uz DJ Lea i Slavonia Band: Za najmlađ ...

Grad Virovitica sufinancira pripreme za državnu maturu: ...

U četvrtak, 19. prosinca, otežano prometovanje na križa ...