Virovitica.net

Blog Natura

KULTURA ČAJA: Rooibos čajevi

Natura  ●  05.09.2018.
KULTURA ČAJA: Rooibos čajevi

Rooibos čaj ili “majčino čudo” poznat je više od 300 godina stanovnicima juga Afrike na visoravnima Dobre nade koji priređuju napitak od igličastih listića koji rastu na crvenom grmlju, poznatom pod nazivima “planinski čaj” ili “afrički crveni čaj”. Slavu je stekao zahvaljujući blagotvornom djelovanju na dojenački organizam.

Rooibos biljka specifična je po tome što može rasti samo u Južnoj Africi, jer zahtijeva temperature između 40 i 45 stupnjeva danju i 20 stupnjeva noću, te čisti zrak bez prašine i industrijskih otpadaka. Korijen biljke je do dva metra u zemlji, dok stabljika doseže visinu od 1 do 1,5 metara. Lišće ima male iglice. Prehrambena vrijednost Rooibos čaja zasniva se na prisutnosti željeza, kalija, natrija, kalcija, bakra, cinka, magnezija, fluora i mangana, koji su esencijalni za očuvanja zdravlja ljudskog organizma. Važno je također napomenuti da iskoristivost hranjivih tvari, osobito željeza, nije inhibirana taninom, jer je njegova zastupljenost u ovom čaju zanemariva.

Za razliku od crnog čaja, Rooibos ne sadrži kofein, što ga čini prikladnim za konzumiranje tijekom čitavog dana svim dobnim skupinama, a posebice osobama koje pate od nesanice, poremećaja spavanja, stresa i napetosti. Također pomaže protiv alergija, slobodnih radikala, kod bolova u trbuhu, proljeva, loše probave, žgaravice, spriječava rak, pomaže kod regulacije tlaka i liječi depresiju.

Dokazano je da kod male djece pomaže protiv grčeva. Rooibos čaj uspješno se koristi i na koži protiv akna, ekcema, sunčanih opeklina i kod upale zubnog mesa. Budući da je bogat vitaminom C, dvije šalice Rooibos čaja sadrže potrebnu dnevnu dozu vitamina C. Također je dobar protiv gripe i prehlade. Na tamnom i suhom mjestu, može se čuvati i do godinu dana. Moguće ga je piti i hladnog, mješati s narančinim sokom, a neki ga koriste čak i za koktele.

IZVORNIK: Kuća zelenog čaja Zagreb

------------------------------------------

Blog NATURA posvećen je promicanju kulture čaja i ljekovitog bilja. Izborom tematskih članaka, autorskog sadržaja i enciklopedijske forme portal Virovitica.net vodi vas na egzotično putovanje oko svijeta – tragom mirisa u prirodi.   

Uređuje:  NATURA – kuća čaja i ljekovitog bilja Virovitica

 

Blog Natura

MALI LEKSIKON LJEKOVITOG BILJA: Anis

BIJELI ČAJ: Hram bogova

MALI LEKSIKON LJEKOVITOG BILJA: Limunska trava

LJEKOVITO BILJE: Hibiskus

LJEKOVITO BILJE: Vrkuta (gospin plašt)

LJEKOVITO BILJE: Hrastova kora

Čarobni čaj keltske svećenice

LJEKOVITO BILJE - Bamija

KULTURA ČAJA: Rooibos čajevi

KULTURA ČAJA: Zeleni čaj