Mate Vukušić: Kaptol u križarskom pohodu na....Kaptol !!
Božić u Ciboni, 26.12.12. Odličan događaj, kao i svake godine. Atmosfera blagdanska, kako i priliči trenutku, tradicionalne božićne pjesme u izvedbi domaćih glazbenika i zborova. Svatko u Ciboni, gledatelj pred malim ekranima, morao je biti ushićen, ponosan na poruke mira, ljubavi i tolerancije kojima su zračile arije. Gledatelj je vidio i čuo upravo ono što je očekivao: poslanje Kristovo, pretočeno u riječ i glazbu. Jednom riječju, za svakog iskrenog vjernika zadovoljstvo. Glazbeno i duhovno. Uživali su i svi ostali.
Dan i pol prije, druga pjesma. Bolje rečeno, recitacija ili politički monolog. U zagrebačkoj Katedrali, najmonumentalnijoj sakralnoj građevini u Hrvatskoj, kardinal i nadbiskup Josip Bozanić je dopodne održao misu na Badnjak, kao i svake godine. Među pukom bili su i predstavnici države, Josipović, Milanović i drugi predstavnici trodiobene vlasti. Za vjernike, Sveta misa je jedna od najuzvišenijih tajni kršćanske vjere. Prema kršćanskoj teologiji misu, odnosno Euharistiju, ustanovio je Isus krist na posljednjoj večeri. Što više, to je uprisutnjenje same žrtve. Dakle, po Katoličkom nauku vrhunski, najuzvišeniji čin. Na žalost, ničeg od toga se nije pridržavao kardinal i nadbiskup Josip Bozanić. Razočarenje njegovim poslanjem jasno se očitovalo i na licima vjernika nakon misnog slavlja.
Nekako u isto vrijeme, u Đakovu, monsinjor Marin Srakić održao je sličnu propovijed. Temom identičnu, reklo bi se. Čovjek je, umjesto propovijedanja Isusovog nauka, oltar iskoristio za kritike zdravstvenog odgoja, kojega u školstvo uvodi Vlada Zorana Milanovića, s ciljem edukacije učenika temeljene na znanstveno provjerenim informacijama. Monsinjor Srakić otišao je korak dalje, te zavapio: 'Dođi, Isuse, i ove godine k nama u ovu našu zemlju, pođi u Sabor, održi ondje govor u svome stilu i podsjeti političare da donose zakone u skladu s naravnim zakonom koji se temelji na čovjeku od Boga stvorenome, koji jamči njegovo dostojanstvo'.
Eto, puno se u ovih dva-tri dana priča i piše o ovoj temi pa zašto ne bismo malo i mi, u Virovitici. Osobno, ne bih pisao o ovoj temi obzirom sam ateist ali poslušah Bozanićevu poruku da čovjek ima pravo reagirati te da mora biti aktivan sudionik svih zbivanja, u ovom
slučaju, u našoj Hrvatskoj.
Matematika, priroda, zemljopis, fizika, vjeronauk a uskoro i zdravstveni odgoj. Predmeti su to koji se nadograđuju stoljetnim, čak tisućljetnim, proučavanjima, spoznajama, teorijama i praksama. Neki su utemeljeni na opipljivim dokazima, činjenicama, neki su duhovne naravi, teško dokazivi ali ih je "nezdravo" baš jako negirati. Sve u svemu, predmeti su to koje djeca uče u školama diljem Hrvatske. Pa u čemu je onda problem??
Što se tiče odgovora, leži on i u obraćanju narodu ( napose, predsjedniku Vlade i države ) na Svetoj misi u Zagrebačkoj prvostolnici, 24.12. Obraćanje od kojega se i ta sakralna građevina
zatresla, zamalo kao i 1880.godine kada je stradala u katastrofalnom potresu. U svetim knjigama je bilo rašireno mišljenje da je đavao uzročnik svih hereza ( iskrivljavanje kršćanske vjere ) i o tome se službeno naukovalo u katoličkoj teologiji koja je smatrala da je u đavoljoj prirodi da iz zavisti prema Bogu pokušava imitirati Stvoritelja te se nametne narodu!!
E tu je dijelom ključ svih problema koje vidi kardinal i nadbiskup Bozanić (naravno, i Srakić i ostali učitelji vjere ). U njegovoj reakciji se jednostavno očitava strah od tog "drugog" koji će edukacijom građanstva ( i vjernika i nevjernika ) ponuditi i istinu temeljenu na znanosti a ne samo onu koju propovijeda crkva, temeljenu na predanju i pisanoj riječi. I otud onakva propovijed na Badnji dan. Namjerno ne rekoh Euharistija jer ( vjernici su to rekli, ne ja ) to
nije bila. Valjalo bi sad, za potrebe pojašnjenja teme, reći nekoliko mudrih izreka - ali ne, stvar je jasna: Kardinal se okomio na jednu toliko bezazlenu odluku Ministarstva prosvjete, htijući ju prikazati kao promociju homoseksualizma, nečije samovolje, iskrivljivanja prirodnog, od Boga datog. Sve s namjerom da se skrene sa nekih drugih aktualnosti i problema. Neće, sigurno, na taj način zaustaviti smanjenje broja katolika u Hrvatskoj-prouzročio je kontra efekt!
Neće mu u tome pomoći niti monsinjor Srakić, koji vapljivo priziva Božjeg sina, Isusa Krista da „dođe u Sabor te podsjeti političare da donose zakone u skladu s naravnim zakonom koji se temelji na čovjeku od Boga stvorenome, koji jamči njegovo dostojanstvo".
Očito, neće priznati monsinjor Marin, da bi po tom kriteriju Isus velikog posla imao upravo unutar zidina sakralnih objekata katoličke crkve jer upravo tamo, među ostalim, se zaboravlja što je to u skladu s naravnim zakonom, temeljeno na čovjeku od Boga stvorenom, i krše se duhovne i tjelesne sloboda čovjeka (djeteta).
Zar je moguće da čovjek, koji visoko kotira u crkvenoj hijerarhiji, nije upoznat s izvješćem nadbiskupa Silvana Tomasija, stalnog promatrača Svete Stolice pri UN-u? Ili to smatra naravnim? A u izvještaju, nakon upozorenja Unije za čovječnost i etiku kako je Crkva
prekršila nekoliko članaka Konvencije o ljudskim pravima djece nastavljajući tako zataškavati seksualno zlostavljanje, nadbiskup Tomasi piše da i druge religije imaju takvih problema te da su protestantske i židovske zajednice mnogo gore od Katoličke crkve. Po njegovoj statistici, koju Vatikan prihvaća, "samo" je 1,5 do 5% katoličkog svećenstva odgovorno za seksualno zlostavljanje djece!!
Dakle, naglasak je na ono - samo !! Ako se zna da u svijetu ima milijun i petsto tisuća katoličkih svećenika onda među klerom, po nadbiskupu Tomasiju ima ( očito "zanemarivih" ) 22500 do 75000 seksualnih zlostavljača. Ponovit ću, podaci su to koje je rečeni nadbiskup iznio u UN-u kao službeno izvješće u ime Svete Stolice.
Što bi to onda Isus "u svome stilu" podučio saborske zastupnike u Saboru RH?? Ma sigurno bi imao što šta, nema u Saboru svetaca, no čini se da u svom dvorištu ima i previše posla iste ili veće težine. Priznanje pogrešaka u crkvenim krugovima uvijek je trajalo stoljećima, teško je Crkvi izreći riječi: da, mi smo krivi. Jer, Crkva se na grijehe prošlosti često poziva - ako se ne radi o grijehu Crkve.
Ova kritika nije upućena protiv vjere. Nije niti protiv vjernika. Naučili smo već da je krivnja individualna, krivac uvijek ima ime i prezime. Katolička crkva ima tisućljetno iskustvo u opraštanju grijeha, a onaj koji se bavi takvim poslom, da bi održao kredibilitet, mora održati u javnosti auru nepogrešivosti.
U ovoj utakmici, sportskim rječnikom rečeno, Srakić i Bozanić zabili su si autogol. To je sigurno, ma koliko šutjeli o tome. Posljedice?? Teško, u tim krugovima razina tolerancije za vlastite propuste je nedokučiva. Moguće će spas potražiti u onoj: "oprosti im, Bože, jer ne znaju što
čine".
Dakle, kurikulum zdravstvenog odgoja promiče znanstvene činjenice o zdravlju u ljudskoj spolnosti i nastoji pomoći mladim ljudima u donošenju odgovornih odluka da bi očuvali svoje zdravlje. I, da, naučit će da homoseksualizam nije bolest, naučit će što je pedofilija i koje opasnosti sve to nosi, kako je prepoznati i obraniti se. Nije to hereza, to je edukativno štivo koje će se učiti u školama koje plaćamo svi mi, porezni obveznici. Zvale se one državne ili crkvene. Isto ih plaćamo. Sviđalo se to nekome ili ne.
Na kraju, bilo bi prihvatljivije da se Crkva drži vjeronauka, a ne da daje političke komentare koje „prodaje pod postulate" jer se previše bavi dnevno političkim komentarima umjesto da se više bavi vjernicima te da se za ovaj Božić sjeti svoje temeljne zadaće. Izjava je ovo njemačkog ministra unutarnjih poslova Hans Peter Friedricha na badnjak ove godine.
Ilustarcija Enes Čelosmanović
čudi me savez sa vragom oko distribucije ove propagande na kioscima tiska i konzuma - distributerima pornografskih časopisa, kondoma, džepnih pica i ostalih sitnica jer kada bi nešto u školi naučili manje bi slijedili desanku šakić
Hoću, konačno, muški da me se.
Balkanski, štono riječ.
I to: sada. Odmah. Nunc aut numquam."
Tako glasi prvi stih pjesme Ive Sanadera objavljene 1987. godine u Slobodnoj Damaciji i naslovljenje “Nenia Salonitana”.....
Jel` taj "striček" bio nećiji predsjednik stranke ?!
I to još demokršćanske stranke..... ?! Ma nije valjd a HDZ-a ?!
Mogu se kladiti da će komentari završiti sa partizanima i ustašama....
Vjerojatno do smjene vlasti.....
Tema zaslužuje pažnju, ali je slično kao i mnogo toga u 2012. - TANDARA, MANDARA, BROČ!
E, to te ja pitam !! A 70 godina je prošlo......
Vjerojatno kada bi to pokušali pojašnjavati , završili bi kako gos. Prpić kaže na ... partizanima i ustašama , a to nije tema ovog teksta.
Ovdje je sve jasno , crkva ima pravo govoriti i iznositi svoje stavove ... ipak smo 80 % katolici , a i državni vrh ima pravo iznositi svoje stavove , predlagati i donositi Zakone .
Pitanje je ... da li državni vrh treba slušati i uvažavati stavove crkve .. o tome možemo raspravljati i to je pitanje svih pitanja .
No , poznavajući svijetonazor vladajuće garniture
teško da će tu doći do kompromisa.
Biti će tu još mnogo polemika i suprostavljeni mišljenja između crkve i aktualne vlasti ... što je i normalno , mi smo demokratsko društvo kažu mnogi..........
O neprikladnoj izabranoj prigodi za iznošenje svojim poruka mislim da niti ne treba trošiti riječi, pa bih rekao da im se dogodio kontra učinak,umjesto dobivanja što više sljedbenika svojih stavova glede zdravstvenog odgoja dobili su ogroman broj nezadovoljnih ljudi slušanjem Božićnih misa
Možda bi bilo najbolje da u duhu tolerancije,mira ljubavi i svakako prava na izbor (za koje se navodno svi zalažu) razmisle o tome da puste da, u miru božjem, škole rade po svojim programima a crkve po svom nauku ,ne miješajući se jedni drugima u nadležnost,već nadopunjujući jedni druge,kako bi djeca doista mogla živjeti i učiti toleranciju jer sigurno ne mogu učiti toleranciju od onih koji je nemaju prema drugima,pa usudio bih se reći da i ne znaju značenje te riječi .
Ovako se može steći pogrešan dojam da njih ne zanima zdravstveni odgoj već primarno pojam homoseksualnosti, pa bi opet neki ne dobro namjerni mogli imati sve više tema za loše pisanje o Crkvi.
Nisam ni ateist , a jos manje komunist , ali se nikako ne mogu slozit ovim njegovim istupom (ali ocito ih gazi vrijeme i svjetonazor vjernika - kojima i sam pripadam).
Djeci se treba posvetit doma u obitelji razgovorom(ako hoće slušat) ako neće sve im je dostupno na internetu koji ih ionako više zanima neg vlastiti roditelji i sad recite da nije istina...he..he..hee
Neko tu nekog hm...jel da...
umrla mi je mama odgovori dijete!
hoćeš li da zovemo svećenika?
neću,nije mi sad do sexa!
Najveću sličnost imaju komunistička i crkvena ideologija.
Komunsita više nema, ima komunjara, najveći ih je broj u HDZ-u koji dnas zdušno podupire crkvene ideje iz 15. stoljeća.
I na kraju, ateisti imaju pravo razgovarati o crkvi dokle god se ova petlja u svjetovni život i dokle god nam zavlači ruku u džepove.
otkuda Vama pravo da bilo koga nazivate ateistom
otkuda Vama pravo da bilo koga povezujete s bilo kojim vlašću i to iz samo jednog razloga ,
jer ne razmišlja kao Vi?
čitate li vi komentare ili lupate bedastoće i širite netoleranciju pa čak i mržnju samo zato što netko ne razmišlja kao vi?
o kome vi to govorite kad navodite-
" samo neznam otkuda tolika mržnja prema crkvi koja o Vama šuti a po pitanju ove teme sigurno ima što reći!"
o kome vi to govorite i zašto crkva šuti o "tome"?
Razmišljate li vi da postoje vjernici koji se ne moraju slagati sa baš svakom izgovorenom riječi svećenika i svakim počinjenim "djelom" svećenika
razmišljate li vi da postoje vjernici koji mogu govoriti o nekim temama a da crkvi žele dobro,
siguran sam da ne razmišljate o tome,
isto tako nisam siguran koliko je vaše poznavanje poslanja crkve jer vaši komentari ne ukazuju na poznavanje,
prozivati nekoga nekoga,širiti netoleranciju sigurno nije u duhu poslanja crkve,
a vi upravo to radite i to samo zbog neslaganja s nekim komentarima i to bez ikakvog pokušaja dijaloga,nego odmah etiketiranje , pljuvanje
mislim da to nije dobro,
sa mnogima se mogu ne slagati , to je po meni normalno, ali se u meni nikada nije pojavila mržnja!
Biblija je univerzalna od prvog stoljeća do posljednjeg ...
Što se tiče zavlačenja ruku u tuđe džepove javite se Milanoviću, to su državni ugovori, osim toga crkvi je toliko imovine oduzeto da još sto godina poreza to neće moć nadoknadit...
Pravih vjernika ima 47 posto i ne tupkajte bez veze po tipkovnici...
Samo su pedofili u crkvi...osvrnite se oko sebe...licemjeri...
žao mi je što toliko loše zaključujete,olako i bez razloga etiketirate pa vam želim reći da onaj tko se ne slaže s vama nema ništa protiv grada Zagreba i njegovih stanovnika ,jer kako vi zaključujete i to me ne bi iznenadilo od vas,
stoga vas molim da govorite u ime svojih osobnih stavova a ne da si uzimate pravo govoriti tobože u ume vjernika,jer način na koji to radite to nije ,i nitko vam to pravo nije dao,
razmišljate li da svojim stavovima i načinom pisanja ,najblaže rečeno, radite protiv crkve i vjernika, oni ne tolerantniji od mene bi rekli čak i sramotite sve vjernike!
U vaše zadnje dvije rečenice toliko kontradiktornosti da se čovjek upita razumijete li vi sami sebe?
-prvo ne možete nekoga pozivati da shvati nešto što vi još uvijek ne shvaćate -da nisu svi isti kao vi,
ili ja ili bilo tko drugi,
drugo otkuda vama pravo da odlučujete što će učiti "naša djeca"
zar mislite da onaj dio vjernika koji se ne slaže s vama nije sposoban sam donositi odluke i voditi brigu o svojoj djeci
stoga vas molim da ne govorite u moje ili ime bilo kojega drugog vjernika jer sigurno je svaki sposoban donositi sam odluke bez vas
Dosta je partizana i ustaša, rekao bi Prpić, ali na žalost, prečesto se aktualiziraju događaji od prije 65-70 godina i ne može se zatvoriti oči pred dizanjem iz pepela likova kao što je najveći zločinac hrvatske povijesti, Pavelić. U prilog tome i misa održana jučer u Zadru ( već dvadesetak godina ) za istog tog zločinca, koju je vodio umirovljeni kanonik Stanislav Kos. I gle čuda, razočarao je nazočne jer je Antu spomenuo samo tri puta…!
Ovo prozivanje komunista od strane nekih komentatora je čista replika amerikanizma po tom pitanju te nije vrijedna pojašnjenja. Naravno da svatko ima pravo komentirati na sebi svojstven način.
Isusa u Sabor ( uzalud ) nije zazvao kardinal nego nadbiskup đakovačko-srijemski Marin Srakić koji je na toj službi od 1997 kada je zamijenio umirovljenog Ćirila Kosa.
Sve u svemu ne bi smetalo malo više tolerancije i korektnije komunikacije pod ovom, ali i drugim temama.
Indiferentnost je isto tako vrlo blizu posluha. Mato V., što kažu ankete u Virovitici. Jel` bolje nego u Zagrebu ?!! Ja znam barem 17 milijuna razloga ZA promjene. Što "Zagorje" kaže na to ??!! Kod vas kao da je honeymoon....., slatki problemi.......
Članak 14.
1. Republika Hrvatska priznaje pravo vjernika da osnivaju društva s ciljevima koji su vlastiti Crkvi. Što se tiče građanskih učinaka njihova djelovanja, ta se društva ravnaju prema odredbama zakonodavstva Republike Hrvatske.
Članak 15.
Katolička Crkva ima pravo osnivati obrazovne ustanove bilo kojega stupnja i njima upravljati prema vlastitim pravilima, poštujući odredbe zakonodavstva Republike Hrvatske.